Úvod > Aktuality > Zámek Libouchec nedaleko Ústí nad Labem se probouzí k životu
Zámek Libouchec nedaleko Ústí nad Labem se probouzí k životu
"> Zámek Libouchec nedaleko Ústí nad Labem se probouzí k životu "> Na zámku nyní vzniká Myslivecké muzeum, které se turistum otevre v sezóne 2014 "> V 90. letech minulého století se z kdysi krásné budovy stala šedivá ruina
Památky

Zámek Libouchec nedaleko Ústí nad Labem se probouzí k životu

  • Vydáno5. července 2016
Zámek Libouchec, který leží jen pár kilometrů severně od centra Ústí nad Labem, je cennou ukázkou renesančního hospodářského dvora se zámeckou obytnou částí. Za minulého režimu sloužil jako státní statek, jehož součástí byla slepičárna, ovčárna, kravín a dílny. V 90. letech minulého století se z kdysi krásné budovy stala šedivá ruina, které jen málokdo hádal světlou budoucnost. Nyní se zámek Libouchec však vrací zpět do života a od července 2016 jej můžete navštívit díky pravidelně pořadaným komentovaným prohlídkám.
Zámek LibouchecZámek Libouchec leží v údolí Jílovského potoka mezi svahy východních Krušných hor, Českého středohoří a Labských pískovců. Je vzdálen asi 11 km severně od centra Ústí nad Labem a asi 2,5 km od dálnice D8.

Libouchec dostal své české jméno po místním potoku. Původní tvrz založil v druhé polovině 16. století Günter z Bünau, a až později se začala nazývat zámkem. K obytným účelům sloužila do roku 1627. Roku 1872 sice vyhořel, ale byl obnoven. Svou původní renesanční podobu neztratil díky tomu, že ho majitelé nevyužívali přímo pro svou potřebu. Pouze ho udržovali, ale nijak nepřestavovali. Po roce 1945 zámek převzal státní statek, který jej však neudržoval. Když v roce 1989 prohlásil stát objekt renesančního zámku za národní památku, nebyl jeho stav natolik kritický, jako v 90. letech, kdy sice existovaly plány na jeho revitalizaci, avšak k úpravě nakonec nedošlo. Rekonstrukce tak započala až roku 2003 a pokračuje do současné doby.

LibouchecDnes se zámek pomalu probouzí k novému životu. Na zámku vzniklo Myslivecké muzeum, které se turistům otevřelo v sezóně 2014. Zaměřuje se na vývoj lovu a myslivosti v kontextu českých a středoevropských dějin. Muzeum zároveň objasní význam myslivosti v moderní společnosti a její vliv na kulturu a umění v průběhu staletí. V nově vybudovaných důstojných reprezentativních prostorách se vytvoří ideální podmínky pro pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí, které přiblíží pomalu zapomínané historické tradice ve vztahu k myslivosti, lovectví i každodenním zvyklostem našich předků.

Největší novinkou je, že od 1. července 2016 bude zámek Libouchec přístupný široké veřejnosti formou komentovaných prohlídek. Na ty se můžete pohodlně přihlásit pomocí rezervačního formuláře na webu zámku a to bez nutnosti registrace! Stačí si jen vybrat volný termín a zadat počet osob.
Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec, který leží mezi Ústí nad Labem a Děčínem, je cennou ukázkou renesančního hospodářského dvora se zámeckou obytnou částí. Byl vybudován ve stylu saské renesance, ve druhé polovině 16. století. Nově otevřeno od července 2016,