Úvod > Aktuality > Zámek Lemberk otevře světničku svaté Zdislavy
Zámek Lemberk otevře světničku svaté Zdislavy
">
Památky

Zámek Lemberk otevře světničku svaté Zdislavy

  • Vydáno29. května 2019
V sobotu 1. a v neděli 2. června 2019 otevře zámek Lemberk Zdislavinu světničku poutníkům. Svatá Zdislava, někdejší majitelka lemberského panství, je patronkou rodin a ochránkyní nemocných.
LemberkSpeciální prohlídky Zdislaviny světničky jako poutního místa, které nechal František Clam-Gallas ve 20. letech 20. století zrekonstruovat, umožní o víkendu 1. – 2. června 2019 zámek Lemberk.

Správa zámku zde zájemcům umožní využít tento vzácný prostor pro modlitbu a rozjímání. Světnička bude otevřena po celé dva dny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Kdo byla Zdislava z Lemberka

Jablonné v PodještědíZdislava se narodila kolem roku 1220 v rodině Přibyslava z Křižanova, brněnského purkrabího a purkrabího na hradě Veveří, a Sibyly, královské dvorní dámy. Mladá Zdislava se pravděpodobně mezi léty 1235–1240 seznámila a provdala za Havla z významného rodu Markvarticů. Havel z Markvarticů byl stejně jako Zdislavin otec vysokým královským úředníkem, diplomatem a rytířem v královské družině na dvoře Václava I. Po svatbě se Zdislavou se usadil na severu Čech, kde založil své sídelní město Jablonné a strážní hrad Lemberk. Krátce po roce 1250 povolal do Jablonného dominikány, pro které nechal postavit při samém okraji města klášter s kostelem. Zdislava předčasně zemřela v roce 1252 a byla pochována v klášteře v Jablonném.
 
svatá ZdislavaZdislava z Lemberka podle Kroniky tak řečeného Dalimila během svého života proslula dobročinností, milosrdenstvím i schopností uzdravovat. Stala se léčitelkou nemocných, ochránkyní chudých a opuštěných, zejména v dobách válečných nepokojů. Přestože byla krátce po své smrti označována za svatou, oficiálního potvrzení kultu se dočkala teprve ve 20. století. Dne 28. srpna 1907 byla papežem Piem X. blahoslavena a 21. května 1995 papežem Janem Pavlem II. svatořečena. Uctívána je především jako patronka rodin a ochránkyně nemocných. Od roku 2000 je Zdislava z Lemberka také patronkou Litoměřické diecéze a od roku 2002 patronkou Libereckého kraje.
Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Jablonné v Podještědí je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, která proslula svými léčitelskými zázraky a její hrobka byla v roce 1701 objevena v podzemí kláštera dominikánů.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl