Úvod > Aktuality > Zámek Kynžvart, jako jediný z Česka, bojuje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart, jako jediný z Česka, bojuje o titul Evropské dědictví

Vydáno 21. března 2019 Památky
Zámek Kynžvart na Chebsku usiluje letos o získání prestižního titulu Evropské dědictví, a to jako jediný z celé České republiky. Do Bruselu přichází památka se zajímavou dějinnou událostí, a to vytvořením mírové smlouvy, která díky kancléři Metternichovi spatřila roku 1840 světlo světa právě na Kynžvartu. Dokument se až neuvěřitelně podobá zakládací listině NATO, jež však byla sepsána o více než sto let později.
Zámek KynžvartO titul "Evropské dědictví" se letos, jako jediná česká památka, snaží západočeský zámek Kynžvart. Komisi v Bruselu předkládá smlouvu ze srpna roku 1840, která měla zajistit Evropě mír. Tu sepsal kancléř Metternich, když vypukla tzv. rýnská krize. Evropské mocnosti zbrojily a hrozil velký válečný konflikt. Metternich tehdy svolal na Kynžvart přední evropské diplomaty a předložil jim návrh smlouvy, ze které nakonec vzešla Liga pro zachování míru v Evropě. Díky současným výzkumům správa zámku zjistila, že výstupy této konference se velmi nápadně podobají dokumentu o založení NATO, jenž vznikl 4. dubna 1949 ve Washingtonu. Právě toto srovnání vedlo k přihlášení Kynžvartu do evropské soutěže.
 
zámek kynžvartOznačení Evropské dědictví má upozornit na příklady přírodního a kulturního dědictví, které sehrály významnou úlohu v dějinách Evropy či pomáhají Evropanům poznávat historii Evropy a společné kulturní dědictví založené na společných hodnotách, jako jsou demokracie a lidská práva. První českou pamětihodností, která byla na prestižní evropský seznam připsána, byl v roce 2015 Přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeumOlomouci. Výběr probíhá každé dva roky, ale v roce 2017 naše památky v Bruselu neuspěly. Letos má však Kynžvart velkou šanci smůlu prolomit. Odborná komise památky z celé Evropy vyhodnotí do konce letošního roku.
Zámek Kynžvart - sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart - sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Další aktuality

27.5.
2020
#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně | Lázně a wellness