Úvod > Aktuality > Zámek Kunštát od června nabídne návštěvníkům novou prohlídkovou trasu
Zámek Kunštát pripravil novou expozici
"> Zámek Kunštát pripravil novou expozici "> Celkem se predstaví devet místností "> Pozornost je však venována také praktickým vecem, jako je hradní kuchyne
Památky

Zámek Kunštát od června nabídne návštěvníkům novou prohlídkovou trasu

  • Vydáno21. května 2017
Na novou výběrovou trasu, jejíž součástí bude možnost zhlédnout unikátní nález středověké nástěnné malby, se mohou od čevna 2017 těšit návštěvníci zámku Kunštát. Místnost s malbou bude vrcholem nové prohlídkové trasy s názvem Hrad.

Největším trumfem letošní sezóny je na zámku Kunštát nová expozice. Nová trasa návštěvníky seznámí s nejstarším stavebním a majetkoprávním vývojem kunštátského zámku, mimo jiné i s akcentem na prezentaci metod a výsledků stavebně-historického průzkumu.

Již stavebně historický průzkum v roce 2015 signalizoval neobyčejný nález v jedné z místností nynějšího třetího nadzemního podlaží západního křídla zámku, jež v sobě skrývá středověké zdivo druhého patra hradního paláce. Sondážním průzkumem v rozích místnosti byly odhaleny odsekané kamenné koutové konzoly a náběhy klenebních žeber, což bylo primárním identifikátorem kdysi honosného gotického prostoru.

Na prvotní sondážní průzkum navázal restaurátorský stratigrafický průzkum, který v sondách pod mladšími omítkovými vrstvami odhalil středověkou nástěnnou figurální výmalbu, načež bylo přistoupeno k celoplošnému odkryvu předmětné malby, jejíž nález je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších počinů v rámci středověkých profánních staveb českých zemí v posledních desetiletích, kdy rozsah původního ikonografického programu i míra zachování nám dovoluje konstatovat jeho jedinečnost a důležitost v kontextu hradní architektury, respektive gotické nástěnné malby. To vyústilo na počátku roku 2016 k zahájení prací na celkové památkové obnově předmětné místnosti, která byla komplexně dokončené v prosinci 2016. Jedinečnost malby – výpravný cyklus se světskou rytířskou tematikou podtrhuje i její datace do první poloviny 14. století.
 
Od června 2017 bude místnost „vrcholem“ nové výběrové prohlídkové trasy „Hrad“, která návštěvníky seznámí s nejstarším stavebním a majetkoprávním vývojem kunštátského zámku, mimo jiné i s akcentem na prezentaci metod a výsledků prohloubeného stavebně historického průzkumu.

Psí hřbitov na zámku v Kunštátě

Psí hřbitov na zámku v Kunštátě

Komplex zámeckých budov v Kunštátě je obklopen parkem, ve kterém se pod jižními zdmi zámku mohou turisté zastavit u jednoho z mála dochovaných psích hřbitovů – ojedinělou zvláštností v Evropě.

Kunštát – město s hrnčířskou minulostí

Kunštát – město s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura