Úvod > Aktuality > Zámek Kunštát představí zrenovovaná klasicistní okna
Památky

Zámek Kunštát představí zrenovovaná klasicistní okna

  • Vydáno14. července 2015
V pátek 17. července 2015 ve 14 hodin budou na zámku Kunštát v Hraběcím salonu slavnostně otevřena tři obnovená klasicistní okna. „Otvírání oken do středověku“ souvisí s dokončením památkové obnovy Hraběcího salonu. Následovat bude prohlídka doplněné expozice V erbu tří pruhů.
Statika Hraběcího salonu byla v havarijním stavu a bylo nezbytné přistoupit k řešení této situace. V rámci stavebně historického průzkumu, restaurátorského průzkumu a dendrochronologických zkoušek byly učiněny významné nálezy klasicistní celoplošné výmalby místností a barokních parket, které se ukrývaly pod novodobými vrstvami.

Okna ze 70. let nahradily klasicistní kopie

Poslední etapou obnovy bylo odstranění havarijního stavu oken v Hraběcím salonu, spočívající v nahrazení stávajících okenních výplní z počátku 70. let 20. století za kopie klasicistních okenních výplní, vyrobených dle historické fotodokumentace. V rámci výroby replik byly rovněž využity a znovuosazeny části původních okenních výplní, které se na zámku dochovaly. Návštěvníci můžou památkově obnovený Hraběcí salon zhlédnout v rámci prohlídky trasy č. 1 – Jižního křídla zámku.
 
V loňském roce byla na zámku Kunštát otevřena nová prohlídková trasa „V erbu tří pruhů“ a nyní byla trasa doplněna o další atraktivní prvky např. o interaktivní mapu sídel rodu pánů z Kunštátů na Moravě nebo faksimile rukopisů jako je dvousvazková Bočkova bible, která se vyznačuje nákladnou výzdobou iniciál a obsahuje několik figurálních miniatur. Originál bible byl uložen v kostele sv. Matěje v Bechyni, pak zdobil proslulou knihovnu Petra Voka z Rožmberka a za třicetileté války byl ukořistěn Švédy a odvezen do královské knihovny do Stockholmu odkud byl v roce 1878 vrácen do Moravského zemského archivu v Brně, kde se nachází dodnes.
 
Interaktivní prohlídková trasa "V erbu tří pruhů" vede středověkými sklepními prostorami, renesančním přízemím jižního křídla a hradním parkánem zámku Kunštát. Návštěvníkům je zpřístupněno celkem osm dosud nepřístupných místností zámku. Poznáte zde nejen slavný rod českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, ale v moderně pojaté expozici zažijete středověk téměř na vlastní kůži. V nově zpřístupněných místnostech se seznámíte se způsoby osídlování "krajiny hradů" v povodí řek Svratky a Svitavy a se stavbou zdejších panských sídel jako je Kunštát, Pernštejn, Boskovice či Veveří.

Expozice se zabývá nejen vznikem jednotlivých panství, cestováním ve středověku, vírou a náboženstvím a s nimi spojenými uměleckými díly, ale i válkou a mírem, nemocemi a umíráním a v neposlední řadě i středověkou kuchyní. Nová expozice byla instalována s minimálními stavebními zásahy a dává tak možnost vyniknout zachovalým středověkým prvkům v zámeckém sklepení. Již samotný nástup návštěvníka po schodech dolů do expozice navozuje přiblížení se středověku téměř na dosah. Nová prohlídková trasa je připravena působit na smysly návštěvníka zvukovými či světelnými efekty a dalšími interaktivní prvky. Expozice myslí i na nejmladší návštěvníky, formou hry, soutěže a zábavných částí mají i děti možnost poznat tajemství středověku.

Zámek Kunštát je původně jedno z nejstarších kamenných středověkých šlechtických sídel na Moravě z poloviny 13. století s viditelnými fragmenty nejstarší stavby i pozdějších přestaveb ze 17. až 19. století. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem z konce 18. století, jehož součástí je ojedinělý psí hřbitov. V polovině 15. století byl hrad rodovým sídlem pozdějšího českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. Nejzajímavější jsou reprezentačně obytné prostory, představující kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů a zámecká kaple s bohatou výzdobou.
 
Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Hrnčířský jarmark v Kunštátě

14. 9.15. 9.
Hrnčířský jarmark v Kunštátě

Již 32. hrnčířský jarmark v Kunštátě

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky