Úvod > Aktuality > Zámek Kunštát představí zrenovovaná klasicistní okna
Zámek Kunštát představí zrenovovaná klasicistní okna
">
Památky

Zámek Kunštát představí zrenovovaná klasicistní okna

  • Vydáno14. července 2015
V pátek 17. července 2015 ve 14 hodin budou na zámku Kunštát v Hraběcím salonu slavnostně otevřena tři obnovená klasicistní okna. „Otvírání oken do středověku“ souvisí s dokončením památkové obnovy Hraběcího salonu. Následovat bude prohlídka doplněné expozice V erbu tří pruhů.
Statika Hraběcího salonu byla v havarijním stavu a bylo nezbytné přistoupit k řešení této situace. V rámci stavebně historického průzkumu, restaurátorského průzkumu a dendrochronologických zkoušek byly učiněny významné nálezy klasicistní celoplošné výmalby místností a barokních parket, které se ukrývaly pod novodobými vrstvami.

Okna ze 70. let nahradily klasicistní kopie

Poslední etapou obnovy bylo odstranění havarijního stavu oken v Hraběcím salonu, spočívající v nahrazení stávajících okenních výplní z počátku 70. let 20. století za kopie klasicistních okenních výplní, vyrobených dle historické fotodokumentace. V rámci výroby replik byly rovněž využity a znovuosazeny části původních okenních výplní, které se na zámku dochovaly. Návštěvníci můžou památkově obnovený Hraběcí salon zhlédnout v rámci prohlídky trasy č. 1 – Jižního křídla zámku.
 
V loňském roce byla na zámku Kunštát otevřena nová prohlídková trasa „V erbu tří pruhů“ a nyní byla trasa doplněna o další atraktivní prvky např. o interaktivní mapu sídel rodu pánů z Kunštátů na Moravě nebo faksimile rukopisů jako je dvousvazková Bočkova bible, která se vyznačuje nákladnou výzdobou iniciál a obsahuje několik figurálních miniatur. Originál bible byl uložen v kostele sv. Matěje v Bechyni, pak zdobil proslulou knihovnu Petra Voka z Rožmberka a za třicetileté války byl ukořistěn Švédy a odvezen do královské knihovny do Stockholmu odkud byl v roce 1878 vrácen do Moravského zemského archivu v Brně, kde se nachází dodnes.
 
Interaktivní prohlídková trasa "V erbu tří pruhů" vede středověkými sklepními prostorami, renesančním přízemím jižního křídla a hradním parkánem zámku Kunštát. Návštěvníkům je zpřístupněno celkem osm dosud nepřístupných místností zámku. Poznáte zde nejen slavný rod českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, ale v moderně pojaté expozici zažijete středověk téměř na vlastní kůži. V nově zpřístupněných místnostech se seznámíte se způsoby osídlování "krajiny hradů" v povodí řek Svratky a Svitavy a se stavbou zdejších panských sídel jako je Kunštát, Pernštejn, Boskovice či Veveří.

Expozice se zabývá nejen vznikem jednotlivých panství, cestováním ve středověku, vírou a náboženstvím a s nimi spojenými uměleckými díly, ale i válkou a mírem, nemocemi a umíráním a v neposlední řadě i středověkou kuchyní. Nová expozice byla instalována s minimálními stavebními zásahy a dává tak možnost vyniknout zachovalým středověkým prvkům v zámeckém sklepení. Již samotný nástup návštěvníka po schodech dolů do expozice navozuje přiblížení se středověku téměř na dosah. Nová prohlídková trasa je připravena působit na smysly návštěvníka zvukovými či světelnými efekty a dalšími interaktivní prvky. Expozice myslí i na nejmladší návštěvníky, formou hry, soutěže a zábavných částí mají i děti možnost poznat tajemství středověku.

Zámek Kunštát je původně jedno z nejstarších kamenných středověkých šlechtických sídel na Moravě z poloviny 13. století s viditelnými fragmenty nejstarší stavby i pozdějších přestaveb ze 17. až 19. století. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem z konce 18. století, jehož součástí je ojedinělý psí hřbitov. V polovině 15. století byl hrad rodovým sídlem pozdějšího českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. Nejzajímavější jsou reprezentačně obytné prostory, představující kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů a zámecká kaple s bohatou výzdobou.
 
Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika