Úvod > Aktuality > Zámek Kratochvíle láká na charismatický program naplněný renesancí
Kultura

Zámek Kratochvíle láká na charismatický program naplněný renesancí

  • Vydáno23. srpna 2017
Desítky památek z celé republiky se zapojí do letošního osmého ročníku Hradozámecké noci. K akci se připojí i státní zámek Kratochvíle, který na sobotní noc 26. srpna připravuje charismatický program naplněný renesancí.
Návštěvníci zámku Kratochvíle budou uvedeni do zámecké zahrady s úderem 20. hodiny. Budou moci využít skvělé příležitosti k volné prohlídce renesanční vily vlastním tempem bez průvodce, a to mezi 21.15. a 22.15 hodinou.

Možnost k volné návštěvě a tichému rozjímání nabídne také zámecký kostel Narození Panny Marie, kde bude v průběhu večera hrát soubor renesančních fléten Harmonia.

Nevšední atmosféru vytvoří slavnostní iluminace zámecké zahrady i za využití živých ohňů.

Během celého večera bude k volným prohlídkám otevřen zahradní domek Markéta, který nabídne výstavu Matěj a Markéta. Setkání v prostoru. Výstava prostor proměnila v grafickou dílnu obrázků Matěje Formana a zároveň se poklonila mistrům tiskařského řemesla (Martinu Boudovi, mistru tiskařské dílny v Říční ulici v Praze založené v roce 1921; panu Mikuláškovi, mistru tiskaři – poslednímu tiskaři "Grégr a syn" Heidelberk, kteří se stali nástrojem umělecké grafiky; a Jaromíru Šťouralovi, mistru tiskařských technik a sazby, grafické dílny Vysoké školy uměleckoprůmyslové) ve fotografiích Ireny Vodákové.

Zámecká zahrada bude slavnostně iluminovana svícemi a živými ohni. Po celý večer bude v provozu zámecká kavárna a cukrárna s posezením ve večerní zahradě i v zahradním pavilónu Sloní bašta.
Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Netolická obora

Netolická obora

Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Umělá stoka Krčínka – unikátní technická památka jihu Čech

Umělá stoka Krčínka – unikátní technická památka jihu Čech

V Netolické oboře u zámku Kratochvíle se nachází téměř zapomenutá technická památka, umělá stoka Krčínka. Stoka, která je dlouhá asi 8 km, sloužila k vodnímu pohonu různých pohyblivých atrakcí, strojů a obrazů v zámecké zahradě.