Úvod > Aktuality > Zámek Konopiště zve na večerní prohlídky, které připomenou Rudolfy rodu Habsburského

Zámek Konopiště zve na večerní prohlídky, které připomenou Rudolfy rodu Habsburského

Vydáno 9. dubna 2019 Památky
Dvakrát za měsíc, vždy ve středu se na zámku Konopiště koná večerní prohlídka nových prostor! Letos vstoupíte do gotiky a doby rytířů, časů alchymie i labutí písně habsburské etapy. To vše s "Rudolfem prvním, melancholickým a posledním". Prohlídky probíhají od dubna do konce listopadu.
Zámek KonopištěI když je zámek Konopiště neodmyslitelně spjat s následníkem habsburského trůnu arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este, letos připomene tři Rudolfy z rodu Habsburků. Letošní rok je totiž zasvěcen 130. výročí tragédie v Mayerlingu a sebevraždy následníka trůnu Rudolfa, který na Konopiště jezdil na lovy v době, kdy jej vlastnili ještě Lobkovicové.

Prohlídky však připomenou také Rudolfa I., prvního mocného Habsburka, vítěze nad Přemyslem Otakarem II. v bitvě na Moravském poli, který sehrál roli v událostech, jež daly vzniknout Konopišti. Jeho sochu v nadživotní velikosti dostal arcivévoda František Ferdinand v roce 1913 od českých šlechticů k 50. narozeninám.

Rudolf II.U nás nejznámějším panovníkem je císař Rudolf II. Ten přenocoval na Konopišti 23. prosince 1576 u Jana ze Šternberka spolu se svojí matkou Marií Španělskou a bratry Maxmiliánem a Matyášem. V té době mu bylo 24 let. Rudolf II. je znám především pro své umělecké sbírky nedozírné hodnoty, jako příznivce a mecenáš alchymie. Za jeho vlády také Jan Jesenius provedl v Praze první pitvu lidského těla.

Prohlídky se konají v nejzajímavějších zákoutích a salonech zámku při večerních prohlídkách. Na prohlídku je nutná předchozí rezervace. Nejbližší prohlídky se konají 17. 4., 1.5. a 29. 5. 2019.
Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.