Úvod > Aktuality > Zámek Konopiště zve na večerní prohlídky, které připomenou Rudolfy rodu Habsburského
Zámek Konopište
"> Zámek Konopište
Památky

Zámek Konopiště zve na večerní prohlídky, které připomenou Rudolfy rodu Habsburského

  • Vydáno9. dubna 2019
Dvakrát za měsíc, vždy ve středu se na zámku Konopiště koná večerní prohlídka nových prostor! Letos vstoupíte do gotiky a doby rytířů, časů alchymie i labutí písně habsburské etapy. To vše s "Rudolfem prvním, melancholickým a posledním". Prohlídky probíhají od dubna do konce listopadu.
Zámek KonopištěI když je zámek Konopiště neodmyslitelně spjat s následníkem habsburského trůnu arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este, letos připomene tři Rudolfy z rodu Habsburků. Letošní rok je totiž zasvěcen 130. výročí tragédie v Mayerlingu a sebevraždy následníka trůnu Rudolfa, který na Konopiště jezdil na lovy v době, kdy jej vlastnili ještě Lobkovicové.

Prohlídky však připomenou také Rudolfa I., prvního mocného Habsburka, vítěze nad Přemyslem Otakarem II. v bitvě na Moravském poli, který sehrál roli v událostech, jež daly vzniknout Konopišti. Jeho sochu v nadživotní velikosti dostal arcivévoda František Ferdinand v roce 1913 od českých šlechticů k 50. narozeninám.

Rudolf II.U nás nejznámějším panovníkem je císař Rudolf II. Ten přenocoval na Konopišti 23. prosince 1576 u Jana ze Šternberka spolu se svojí matkou Marií Španělskou a bratry Maxmiliánem a Matyášem. V té době mu bylo 24 let. Rudolf II. je znám především pro své umělecké sbírky nedozírné hodnoty, jako příznivce a mecenáš alchymie. Za jeho vlády také Jan Jesenius provedl v Praze první pitvu lidského těla.

Prohlídky se konají v nejzajímavějších zákoutích a salonech zámku při večerních prohlídkách. Na prohlídku je nutná předchozí rezervace. Nejbližší prohlídky se konají 17. 4., 1.5. a 29. 5. 2019.
Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Další aktuality