Úvod > Aktuality > Zámek Jezeří se dostal na seznam nejohroženějších evropských památek

Zámek Jezeří se dostal na seznam nejohroženějších evropských památek

Vydáno 3. dubna 2020 Památky
Zámek Jezeří se jako první česká památka dostal na seznam sedmi nejohroženějších památek Evropy, který zveřejňuje organizace pro kulturní dědictví Europa Nostra. Rozsáhlý barokní areál na Mostecku se tak dočká podpory ve formě odborného poradenství i široké mediální propagace.
jezeříProgram Sedm nejohroženějších památek v Evropě má za cíl upozornit na tyto památky veřejnost i soukromé subjekty, usilovat o jejich záchranu a zajistit těmto památkám udržitelnou budoucnost. Seznam sedmi nejohroženějších památek pro rok 2020 zahrnuje celou škálu historicky cenných staveb, jimž hrozí nejrůznější závažná rizika. Všechny tyto památky vyprávějí evropský příběh, který je součástí naší společné kultury a historie.

Státní zámek Jezeří se na seznam dostal jako vůbec první česká památka. Kromě zámku na Mostecku se mezi nejohroženější památky dostala například ikonická vládní budova v Oslu, která byla poškozena při teroristickém útoku v roce 2011 a byla určena k demolici, pevnost v Bělehradu, jež je ohrožena projektem výstavby lanovky, nebo toskánský hrad s honosnou výzdobou z 19. století.

Zámek JezeříRozsáhlá těžba uhlí na Mostecku zdevastovala krajinu i samotný zámek, když objekt NPÚ v polovině 90. let přebíral do správy, nacházel se v havarijním stavu. Od té doby se zde udělalo mnoho práce, zámek má dnes nové střechy, krovy, komíny a stropy, v tuto chvíli probíhá obnova divadelního sálu. Zámek byl zařazen do Národního investičního plánu. Program ohrožených památek však podle NPÚ pomáhá oslovovat i další investory, díky nimž by plánovaná obnova mohla být urychlena.
Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Další aktuality

3.6.
2020
#světovéČesko a závodní okruh na Autodromu v Mostě

#světovéČesko a závodní okruh na Autodromu v Mostě

Severozápadní Čechy | Zážitky
2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Severozápadní Čechy

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Severozápadní Čechy

Severozápadní Čechy | Památky
27.5.
2020
#světovéČesko a Ústecký kraj

#světovéČesko a Ústecký kraj

Severozápadní Čechy | Památky