Úvod > Aktuality > Zámek Jánský vrch láká na nové prostory
Zámek Jánský vrch láká na nové prostory
">
Památky

Zámek Jánský vrch láká na nové prostory

  • Vydáno31. července 2012
Nahlédněte do jindy nepřístupných prostor zámku Jánský vrch! Správa zámku zpřístupnila lidem nově i třetí patro, ve kterém je nyní umístěna expozice Móda v minulých letech. Výstava je umístěna v hostinských pokojích s původním, dosud nezrestaurovaným mobiliářem.
Návštěvníci zámku Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku mají během letošní sezony ojedinělou příležitost nahlédnout i do dosud uzavřených prostor. Pokoje pro hosty ve třetím patře zámku, zabírají jednu třetinu patra a zbytek tvoří rozsáhlé půdní prostory.

Pokoje sloužily jako depozitáře – pozorným návštěvníkům neuniknou poškozené tapety z doby, kdy nebyla opravena střecha a zateklo tam. Protože se však turisté právě na toto patro často dotazují, rozhodla se správa zámku pokoje zpřístupnit. Vybavení místností je ve stylu 19. století včetně kachlových kamen, je tam původní elektrické osvětlení se secesními svítidly různých typů. Obrazovou výzdobu těchto místností zastupují grafiky s různými náměty z 19. století.

Zpřístupněné prostory nejsou součástí běžné prohlídkové trasy. Jde o speciální okruh, který návštěvníky seznámí s výstavou oděvů a oděvních doplňků. Zájemci mohou až do konce srpna obdivovat módu uplynulých století ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, Muzea města Brna, ale i Slezského divadla v Opavě a od soukromých sběratelů.
Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.