Úvod > Aktuality > Zámek Holešov zve na výstavu Andy Warhol I´m OK
Zámek Holešov zve na výstavu Andy Warhol I´m OK
">
Kultura

Zámek Holešov zve na výstavu Andy Warhol I´m OK

  • Vydáno26. června 2017
Sto třicet exponátů krále pop artu, grafika, malíře, filmového a reklamního tvůrce Andy Warhola si můžete prohlédnout na zámku Holešov v reprezentativním Velkém sále. Rozsáhlá výstava s optimistickým názvem I´m OK je instalována na čtyři sta metrech čtverečních a představuje autorovy nejslavnější kolekce od Marylin Monroe, přes přebaly LP desek Velvet Underground, Rolling Stone či Warholova životního přítele Johna Lennona až po slavné Campbellovy plechovky. Výstava zde potrvá až do 1. října 2017.
Na zámku v Holešově se vystavuje to nejzajímavější, co Andy Warhol vytvořil. Andy měl zálibu v osobnostech, takže jsou to například varianty portrétu Mao Ce-tunga, který čínská vláda prohlásila za jediný oficiální nebo dvě kolekce Marylin Monroe, jednu vytvořenou sítotiskem a druhou jako granolitografie. Za posledních pět let nebyla k vidění v České republice tak velká kolekce. Název výstavy "I´m OK" pak odkazuje na větu, kterou Andy psával na pohlednice své matce.
 

Co vše si na výstavě prohlédnete

Andy WarholVýstava nabízí čtyři edice – Warholovy posmrtně vydané sítotisky ze sbírky Sunday B. Morning tištěné z autorových původních návrhů, stejnými barvami a ve srovnatelné kvalitě. Dále Warholovu edici ručně číslovaných a v tisku podepsaných granolitografií Carnegie Museum Of Art z roku 1986, soubor, který byl vydán na jeho podporu a za krátkou dobu se stal oblíbeným sběratelským artiklem po celém světě. Třetí v pořadí je edice obalů gramofonových desek, kterých Andy Warhol za svůj život vytvořil téměř šedesát. Navrhoval je od roku 1948 až do své smrti.

WarholPoslední sbírka prezentuje autorovu reklamní práci na přelomu 50. a 60. let, kdy se Warhol stal vyhledávaným tvůrcem inzerátů a reklam. Produkty do inzerátů originálně kreslil a dával jim tak nový nevšední rozměr. Tento způsob práce do té doby přitom nikdo nepoužíval. Všechny texty navíc psala jeho matka Julia, která dílo povýšila o další zajímavý rozměr. Jejich týmová práce dokázala z inzerátu vytvořit umělecké dílo.

Holešov je vedle stálé pražské expozice letos v Česku jediný, který nabízí tvorbu tak výrazné osobnosti světového výtvarného umění. K expozici navíc patří i sítotisková dílna, ve které si návštěvníci mohou nechat vyrobit tričko s motivem Andy Warhola. V nabídce je hned sedm motivů.
 

Andy Warhol – mistr pop artu se slovenskými kořeny

Andy WarholAndy Warhol vlastním jménem Andrej Warhola se narodil do velmi chudých poměrů rusínským přistěhovalcům z východoslovenské Míkové 6. srpna 1928 v americkém Pitsburghu. Byl představitelem a vůdčí osobností uměleckého hnutí pop art, jehož cílem bylo dostat co nejvíce děl mezi co nejširší počet obyvatel, třeba i formou tisku uměleckých děl.

Svou kariéru zahájil jako reklamní grafik a ilustrátor a stal se známým po celém světě jako malíř, režisér undergroundových filmů a hudební producent skupiny The Velvet Underground. Začátkem roku 1960 otevřel v New Yorku slavné studio The Factory, kde se otočila celá plejáda nejvýznamnějších osobností americké kultury. V roce 1962 namaloval sérii dvaatřiceti kusů Cambell´s Soup a vystavil je v jedné z newyorských galerií – tato výstava je považována na start uměleckého hnutí pop art, byť se tehdy jeden obraz prodával jen za sto dolarů. Dnes má několika milionovou hodnotu.

O dva roky později Andy Warhol přestal malovat a začal se věnovat výrobě obrazů technologií sítotisku a natáčení filmů. K malování se opět vrátil až na přelomu sedmdesátých a osmdesátých. Andy Warhol pracoval celý svůj umělecký život až do smrti na návrzích obalů gramofonových desek. Zemřel 22. února 1987 po banální operaci žlučníku na zanedbanou péči v jedné z newyorských nemocnic.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Další aktuality