Úvod > Aktuality > Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky
Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky
"> "> "> ">
Památky

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Vydáno 15. července 2021
Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto mimo klasické prohlídky interiérů na speciální kastelánské prohlídky. Od srpna se navíc připojí k celoroční akci NPÚ "Valdštejnský rok" tím, že vůbec poprvé ve své historii zpřístupní pokoje, které při návštěvách obývali členové rodu Valdštejnů. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce rozsáhlý park a zámecká zahrada.
zámek hlubokáKousek windsorské Anglie uprostřed jižních Čech – tak by se dal stručně popsat pohádkový zámek Hluboká, který svou dnešní podobu získal v 19. století po neogotické přestavbě. V rámci romantických úprav šlechtického sídla založili Schwarzenbergové v polovině 19. století také rozsáhlý krajinářský park.

Zámek se svými 140 místnostmi a 11 věžemi nabízí několik variant prohlídek: Reprezentační pokoje (základní okruh), Soukromé apartmány, Kuchyně, Hostinské pokoje a Věž. Navíc přes léto pořádá správa zámku oblíbené speciální prohlídky. Tou nejbližší je 25. července "Poslední na Hluboké – kastelánské prohlídky na zámku Hluboká". Kastelánská prohlídka soukromými schwarzenberskými apartmány se tentokrát zaměří na osobnost posledního majitele zámku Hluboká dr. Adolfa Schwarzenberga, kterého představí jako renesančního člověka – sportovce, cestovatele, automobilistu, vášnivého lovce, sběratele, mecenáše, fotografa, filmaře, radioamatéra, podnikatele i prozíravého politika.

hlubokáProhlídky s paní kněžnou jsou skvělým tipem pro děti. Paní kněžna provede nejmladší hosty reprezentačními pokoji v prvním patře zámku Hluboká. Děti navštíví například ložnici a oblékárnu kněžny Eleonory, velkou jídelnu nebo ranní salon. Výklad je zkrácen a přizpůsoben dětem mladšího školního věku. Prohlídka je určena pro děti ve věku 5 až 10 let. Vzhledem k tomu, že je počet osob ve skupině omezen na 20, prosíme, aby děti doprovázela jen jedna dospělá osoba. Je též možné děti na trasu předat bez doprovodu a vyzvednout si je po prohlídce.

Další specialitou jsou prohlídky s Danielem Hermanem. Ty se budou konat v srpnu, přesněji řečeno 8. 8. 2021 ve 14:45 a 16:15. Někdejší ministr kultury pan Daniel Herman na zámku již provázel jako student několik sezón na počátku osmdesátých let. Lze proto předpokládat, že svůj výklad doplní o vzpomínky na studentská léta strávená na hlubockém zámku.
 

Valdštejnské pokoje aneb Lvi ve službách císařů

hlubokáValdštejnské apartmá je zpřístupněno v rámci projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů z dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Jedná se o apartmá ve druhém patře zámku, která při návštěvách obývali členové rodu Valdštejnů. K vidění bude salon, ložnice a pokoj pro služebnou.

Kromě této trasy je ve II. patře zámku již čtvrtý rok zpřístupněná trasa Hostinské pokoje. Prohlídková trasa vede do tří apartmánů a několika pokojů, kterých se od poloviny 19. století využívalo pro ubytování příbuzných, přátel a vážených hostů knížecí rodiny Schwarzenbergů. Součástí prohlídkové trasy je i tzv. Stříbrnice, která představí unikátní kolekce schwarzenberského stříbra.
 

Procházka parkem i zahradou zámku Hluboká

park hlubokáKromě samotného zámku se můžete projít v krásném zámeckém parku s naučnou stezkou. Park vznikal v době, kdy Schwarzenbergové přestavovali barokní sídlo na romantický novogotický zámek, konkrétně v letech 1840 – 1871. To, že tu musí existovat velkolepý park, prosazovala především kněžna Eleonora, která dokonce kontrolovala průběh prací. Dodnes je krajinářský pak protkán sítí kočárových a promenádních cest. V plynulých křivkách procházejí cesty přírodě blízkými scenériemi, tvořenými porosty domácích dřevin a loukami se solitérními stromy. Jedním z oblíbených míst parku je vyhlídka na rozlehlou hladinu Munického rybníka s loveckým zámkem Ohrada. Bohužel, výhled narušují náletové dřeviny. Celková výměra hlubockého zámeckého parku zahrnuje 90 hektarů, jeho součástí je i několik jezírek. Trasa naučné stezky zámeckým parkem v Hluboké nad Vltavou o délce 2,5 km je fyzicky málo náročná. S krátkou objížďkou je sjízdná pro dětské kočárky

hlubokáBudovu zámku ze tří stran obklopuje na nižší terénní úrovni pravidelně upravená Dolní zahrada. Mezi keři se nachází kruhový bazén s vodotryskem, do kterého ve známé pohádce spadla pyšná princezna Krasomila. Před jižním průčelím zámku s patrovou litinovou verandou se v přízemí nacházela oranžérie (nyní obřadní síň). Nesmíme zapomínat na zdejší obyvatele – vzácné exotické stromy, jako je liliovník, samčí i samičí strom jinanu, mišpulolistý dub, kaštanovník, platan, nahovětvec, křehovětvec, ořechovec vejčitý; z jehličnanů smrk dvoubarvý, zerav obrovský, jedlovec. Z domácích druhů je třeba zmínit vzrostlý jilm a mohutný letitý tis. Z vyhlídkové terasy se otevírá velkolepé panorama krajinářského parku na Podskalské a Poříčské louce. Za siluetou nedalekého města České Budějovice výhled uzavírá vzdálený masív Blanského lesa s dominantou hory Kleť.
Mimořádné prohlídky Valdštejnského apartmá zámku Hluboká

14.8.
Mimořádné prohlídky Valdštejnského apartmá zámku Hluboká

Valdštejnské apartmá je zpřístupněno v rámci projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů z dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů.

Speciální prohlídky s Danielem Hermanem na zámku Hluboká

8.8.
Speciální prohlídky s Danielem Hermanem na zámku Hluboká

Zpestřete si sobotní odpoledne a vydejte se na speciální prohlídku reprezentačními pokoji zámku Hluboká s panem Danielem Hermanem v neděli 8. srpna ve 14:45 a 16:15 hodin.

Prohlídky s paní kněžnou – zámek Hluboká

23.7.
29.8.
Prohlídky s paní kněžnou – zámek Hluboká

Výklad je zkrácen a přizpůsoben dětem mladšího školního věku. Prohlídka je určena pro děti ve věku 5 až 10 let.

Poslední na Hluboké – kastelánské prohlídky na zámku Hluboká

25.7.
8.8.
Poslední na Hluboké – kastelánské prohlídky na zámku Hluboká

Kastelánské prohlídky soukromými schwarzenberskými apartmány vedené Martinem Slabou se tentokrát zaměří na osobnost posledního majitele zámku Hluboká dr. Adolfa Schwarzenberga.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník se nachází jižně od Hluboké nad Vltavou a součástí větší rybniční soustavy, kterou dříve tvořilo 6 samostatných rybníků. Svou rozlohou patří mezi největší z nich.

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.