!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky
Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky
"> "> "> ">
Památky

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Vydáno 13. července 2020
Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto mimo klasické prohlídky interiérů na speciální kastelánské prohlídky. Od srpna se navíc připojí k celoroční akci NPÚ "Valdštejnský rok" tím, že vůbec poprvé ve své historii zpřístupní pokoje, které při návštěvách obývali členové rodu Valdštejnů. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídkce rozsáhlý park a zámecká zahrada.
zámek hlubokáKousek windsorské Anglie uprostřed jižních Čech - tak by se dal stručně popsat pohádkový zámek Hluboká, který svou dnešní podobu získal v 19. století po neogotické přestavbě. V rámci romantických úprav šlechtického sídla založili Schwarzenbergové v polovině 19. století také rozsáhlý krajinářský park.

Zámek se svými 140 místnostmi a 11 věžemi nabízí několik variant prohlídek: Reprezentační pokoje (základní okruh), Soukromé apartmány, Kuchyně, Hostinské pokoje a Věž. Navíc přes léto pořádá správa zámku oblíbené speciální prohlídky. Tou nejbližší je 19. července "Poslední na Hluboké - kastelánské prohlídky na zámku Hluboká". Kastelánská prohlídka soukromými schwarzenberskými apartmány se tentokrát zaměří na osobnost posledního majitele zámku Hluboká dr. Adolfa Schwarzenberga, kterého představí jako renesančního člověka - sportovce, cestovatele, automobilistu, vášnivého lovce, sběratele, mecenáše, fotografa, filmaře, radioamatéra, podnikatele i prozíravého politika.

hlubokáDalší specialitou jsou prohlídky s Danielem Hermanem. V červenci se budou konat 25. 7. a o měsíc později 22. 8. 2020. Někdejší ministr kultury pan Daniel Herman na zámku již provázel jako student několik sezón na počátku osmdesátých let. Lze proto předpokládat, že svůj výklad doplní o vzpomínky na studentská léta strávená na hlubockém zámku.
 

Valdštejnské pokoje letos poprvé

hlubokáOd srpna až do začátku listopadu budou návštěvníkům na zámku Hluboká zpřístupněny, vůbec poprvé v zámecké historii, Valdštejnské pokoje. Jedná se o apartmá ve druhém patře zámku, která při návštěvách obývali členové rodu Valdštejnů. K vidění bude salon, ložnice a pokoj pro služebnou. Pokud se prohlídky u návštěvníků osvědčí, budou tyto prohlídky pokračovat i v příštím roce.

Kromě nové trasy je ve II. patře zámku již třetí rok zpřístupněná trasa Hostinské pokoje. Prohlídková trasa vede do tří apartmánů a několika pokojů, kterých se od poloviny 19. století využívalo pro ubytování příbuzných, přátel a vážených hostů knížecí rodiny Schwarzenbergů. Součástí prohlídkové trasy je i tzv. Stříbrnice, která představí unikátní kolekce schwarzenberského stříbra.
 

Procházka parkem i zahradou zámku Hluboká

park hlubokáKromě samotného zámku se můžete projít v krásném zámeckém parku s naučnou stezkou. Park vznikal v době, kdy Schwarzenbergové přestavovali barokní sídlo na romantický novogotický zámek, konkrétně v letech 1840 – 1871. To, že tu musí existovat velkolepý park, prosazovala především kněžna Eleonora, která dokonce kontrolovala průběh prací. Dodnes je krajinářský pak protkán sítí kočárových a promenádních cest. V plynulých křivkách procházejí cesty přírodě blízkými scenériemi, tvořenými porosty domácích dřevin a loukami se solitérními stromy. Jedním z oblíbených míst parku je vyhlídka na rozlehlou hladinu Munického rybníka s loveckým zámkem Ohrada. Bohužel, výhled narušují náletové dřeviny. Celková výměra hlubockého zámeckého parku zahrnuje 90 hektarů, jeho součástí je i několik jezírek. Trasa naučné stezky zámeckým parkem v Hluboké nad Vltavou o délce 2,5 km je fyzicky málo náročná. S krátkou objížďkou je sjízdná pro dětské kočárky

hlubokáBudovu zámku ze tří stran obklopuje na nižší terénní úrovni pravidelně upravená Dolní zahrada. Mezi keři se nachází kruhový bazén s vodotryskem, do kterého ve známé pohádce spadla pyšná princezna Krasomila. Před jižním průčelím zámku s patrovou litinovou verandou se v přízemí nacházela oranžérie (nyní obřadní síň). Nesmíme zapomínat na zdejší obyvatele - vzácné exotické stromy, jako je liliovník, samčí i samičí strom jinanu, mišpulolistý dub, kaštanovník, platan, nahovětvec, křehovětvec, ořechovec vejčitý; z jehličnanů smrk dvoubarvý, zerav obrovský, jedlovec. Z domácích druhů je třeba zmínit vzrostlý jilm a mohutný letitý tis. Z vyhlídkové terasy se otevírá velkolepé panorama krajinářského parku na Podskalské a Poříčské louce. Za siluetou nedalekého města České Budějovice výhled uzavírá vzdálený masív Blanského lesa s dominantou hory Kleť.
Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník se nachází jižně od Hluboké nad Vltavou a součástí větší rybniční soustavy, kterou dříve tvořilo 6 samostatných rybníků. Svou rozlohou patří mezi největší z nich.

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.