Úvod > Aktuality > Zámek Duchcov otevřel Třináctou komnatu Napoleonovu a vystavuje osobní věci císaře Napoleona I.
Zámek Duchcov otevřel Třináctou komnatu Napoleonovu a vystavuje osobní věci císaře Napoleona I.
">
Památky

Zámek Duchcov otevřel Třináctou komnatu Napoleonovu a vystavuje osobní věci císaře Napoleona I.

  • Vydáno8. září 2013
Výstava Třináctá komnata Napoleonova byla připravena u příležitosti 200. výročí bitvy u Chlumce a napoleonských válek v severních Čechách (1813–2013). Ke zhlédnutí je v zámecké Galerii Giacomo do 28. října 2013.
Výstava prezentuje sbírku napoleonik, tj. uměleckých předmětů a produktů uměleckých řemesel s ikonografií napoleonských válek. Jsou zde připomenuty stěžejní osobnosti a události z období napoleonských válek s důrazem na válečná tažení posledních let vlády francouzského císaře Napoleona I. Zvláštní pozornost je věnována sbírce napoleonik knížete Klemense Lothara Metternicha ze zámku Kynžvart a sbírce rodu Colloredo-Mansfeld ze zámku Opočno, jež připomíná účast polního zbrojmistra hraběte Jeronýma Colloredo-Mansfelda v bitvě u Chlumce v čele rakouské divize.
 
Na výstavě je prezentováno přes 150 exponátů, některé z nich byly doposud uschovány v depozitářích a až nyní se dočkaly svého expozičního uplatnění. Uvidíte zde mimo jiné i Napoleonovy osobní věci – rukavice zdobené výšivkou s motivy císařské symboliky, pistole, kokardu z bitvy u Aspern či dopis podepsaný generálem Bonapartem z prvního italského tažení. Vystaveny jsou i udidla Napoleonova syna Orlíka, šavle Napoleonovy císařské gardy, katalog napoleonik či vycházková hůl knížete Metternicha, nejobratnějšího Napoleonova soupeře na diplomatickém poli. Pozoruhodný je i otisk pečetě císařovny Marie Louisy, Napoleonovy druhé manželky, se zvláštním přípisem kancléře Metternicha. Svět empíru reprezentuje především dekorativní pohár s víkem, vyrobený v sèvreském stylu, zdobený malbou podle Horace Verneta s motivem bitvy u Wagramu. Mezi kuriozity, které nemohou chybět v žádném sběratelském kabinetu, lze zařadit i Napoleonův portrét vytvořený pomocí dvaceti tisíc písmen vepsaného císařova životopisu, či podobiznu Napoleona měnícího se na syna Orlíka.
Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.