Úvod > Aktuality > Zámek Dačice zve na Výlety bez manželek
Zámek Dacice zve na Výlety bez manželek
"> Zámek Dacice zve na Výlety bez manželek "> K nejcennejším predmetum patrí zvlášte exponáty z Afriky a Japonska "> Po dvou letech prípravných prací byl ve ctvrtek 19. cervna 2014 slavnostne zahájen provoz zámecké kavárny
Památky

Zámek Dačice zve na Výlety bez manželek

  • Vydáno26. června 2014
Zámek v Dačicích připravil pro hlavní letní sezónu dva bonbónky – výstavu o cestování šlechticů s názvem Výlety bez manželek aneb Šlechtičtí cestovatelé, lovci a dobrodruzi a otevření nové zámecké kavárny Café Dalberg. Výstava se snaží přiblížit fenomén šlechtického cestování druhé poloviny 19. století a prvních desetiletí 20. století, kdy se mnoho aristokratů z Čech vydávalo na lovecké a poznávací cesty do exotických zemí. Výjimkou nebyl ani Friedrich Egbert Dalberg, který podnikl výpravu do Egypta či Svaté země a sepsal o tom cestopis.

Celosezónní výstava na dačickém zámku připomene Friedricha Egberta Dalberga, jednoho z posledních šlechtických majitelů zámku, politika, amatérského etnologa a cestovatele, od jehož smrti letos uplynulo 100 let.

Exponáty témeř ze všech kontinentů

Zámek DačiceMezi exponáty, které si urození dobrodruzi přivezli ze svých cest po Africe, Americe a Asii jsou k vidění zbraně, předměty denní potřeby, trofeje či oděvy, ale též fotografie domorodců, originály několika cestovních deníků a nádherně ilustrované cestopisy. Samozřejmě mezi nimi nebude chybět spisek o Palestině, který je Dalbergovým prvním a zároveň posledním knižním počinem.

K nejcennějším předmětům patří zvláště exponáty z Afriky a Japonska. Ze sbírek Salmů, Podstatských a především Schwarzenbergů se na zámek Dačice podařilo získat například kolekci afrických domorodých zbraní, panenek či předmětů denní potřeby. Adolf Schwarzenberg si totiž ve třicátých letech 20. století postavil farmu přímo v Keni, kam opakovaně a velmi rád jezdil.

Díky vstřícnosti kastelánů ze zámků Hrubý Rohozec a Lysice můžete obdivovat originální samurajské brnění, japonskou zbroj a předměty uměleckého řemesla, které patří k nejvzácnějším japonským exponátům na našem území. Naopak zámek Opočno ze svých sbírek zapůjčil vzácné zbraně a oděvy severoamerických indiánů. Prohlédnete si tak pravý tomahawk či indiány vyrobenou traperskou košili, kterou dobře znají čtenáři knih Karla Maye.

Výstava potrvá v prostorách zámecké galerie až do 31. srpna 2014. Otevřena bude v návštěvní době zámku a vstupné na ni činí 40 Kč plné a 20 Kč snížené. Návštěvníci klasické prohlídky zámku navíc získají padesátiprocentní slevu.

Zámecká kavárna Café Dalberg

KávaPo dvou letech přípravných prací byl ve čtvrtek 19. června 2014 slavnostně zahájen provoz zámecké kavárny, která nese příznačný název Café Dalberg. Kavárna se nachází v jižním křídle zámku, v blízkosti pokladny. Její prostory byly zrekonstruovány, nově vymalovány a vybaveny starožitným nábytkem, který správa zámku získala díky nabídkám na internetových aukcích a bazarech a následně si je svépomocí opravila.

Výjimečnou atmosféru nové kavárny podtrhují originální zámecké hrníčky, v nichž se bude podávat chutná káva, ale také speciality v zákuskovém sortimentu. Raritou jsou pravé dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Do budoucna se počítá se zařízením dětského koutku a s pořádáním různých kulturních akcí a výstav.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.