Úvod > Aktuality > Zámek Dačice zve na Výlety bez manželek
Zámek Dacice zve na Výlety bez manželek
Památky

Zámek Dačice zve na Výlety bez manželek

  • Vydáno26. června 2014
Zámek v Dačicích připravil pro hlavní letní sezónu dva bonbónky – výstavu o cestování šlechticů s názvem Výlety bez manželek aneb Šlechtičtí cestovatelé, lovci a dobrodruzi a otevření nové zámecké kavárny Café Dalberg. Výstava se snaží přiblížit fenomén šlechtického cestování druhé poloviny 19. století a prvních desetiletí 20. století, kdy se mnoho aristokratů z Čech vydávalo na lovecké a poznávací cesty do exotických zemí. Výjimkou nebyl ani Friedrich Egbert Dalberg, který podnikl výpravu do Egypta či Svaté země a sepsal o tom cestopis.

Celosezónní výstava na dačickém zámku připomene Friedricha Egberta Dalberga, jednoho z posledních šlechtických majitelů zámku, politika, amatérského etnologa a cestovatele, od jehož smrti letos uplynulo 100 let.

Exponáty témeř ze všech kontinentů

Zámek DačiceMezi exponáty, které si urození dobrodruzi přivezli ze svých cest po Africe, Americe a Asii jsou k vidění zbraně, předměty denní potřeby, trofeje či oděvy, ale též fotografie domorodců, originály několika cestovních deníků a nádherně ilustrované cestopisy. Samozřejmě mezi nimi nebude chybět spisek o Palestině, který je Dalbergovým prvním a zároveň posledním knižním počinem.

K nejcennějším předmětům patří zvláště exponáty z Afriky a Japonska. Ze sbírek Salmů, Podstatských a především Schwarzenbergů se na zámek Dačice podařilo získat například kolekci afrických domorodých zbraní, panenek či předmětů denní potřeby. Adolf Schwarzenberg si totiž ve třicátých letech 20. století postavil farmu přímo v Keni, kam opakovaně a velmi rád jezdil.

Díky vstřícnosti kastelánů ze zámků Hrubý Rohozec a Lysice můžete obdivovat originální samurajské brnění, japonskou zbroj a předměty uměleckého řemesla, které patří k nejvzácnějším japonským exponátům na našem území. Naopak zámek Opočno ze svých sbírek zapůjčil vzácné zbraně a oděvy severoamerických indiánů. Prohlédnete si tak pravý tomahawk či indiány vyrobenou traperskou košili, kterou dobře znají čtenáři knih Karla Maye.

Výstava potrvá v prostorách zámecké galerie až do 31. srpna 2014. Otevřena bude v návštěvní době zámku a vstupné na ni činí 40 Kč plné a 20 Kč snížené. Návštěvníci klasické prohlídky zámku navíc získají padesátiprocentní slevu.

Zámecká kavárna Café Dalberg

KávaPo dvou letech přípravných prací byl ve čtvrtek 19. června 2014 slavnostně zahájen provoz zámecké kavárny, která nese příznačný název Café Dalberg. Kavárna se nachází v jižním křídle zámku, v blízkosti pokladny. Její prostory byly zrekonstruovány, nově vymalovány a vybaveny starožitným nábytkem, který správa zámku získala díky nabídkám na internetových aukcích a bazarech a následně si je svépomocí opravila.

Výjimečnou atmosféru nové kavárny podtrhují originální zámecké hrníčky, v nichž se bude podávat chutná káva, ale také speciality v zákuskovém sortimentu. Raritou jsou pravé dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Do budoucna se počítá se zařízením dětského koutku a s pořádáním různých kulturních akcí a výstav.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máter rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častým hostem? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřená lokalita mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Jihočeský kraj | Kultura