Úvod > Aktuality > Zámek Červená Řečice se poprvé otevře veřejnosti v zimním období
Zámek Cervená Recice se otevrel verejnosti
"> Zámek Cervená Recice se otevrel verejnosti
Památky

Zámek Červená Řečice se poprvé otevře veřejnosti v zimním období

  • Vydáno28. listopadu 2014
Zámek v Červené Řečici se postupně otevírá všem milovníkům historie a kulturních památek. Poprvé po prohlášení za národní kulturní památku můžete v sobotu navštívit zámek v Červené Řečici během mimořádných prohlídek. Adventní prohlídka vám umožní podívat se do hlavní zámecké budovy a dalších zpřístupněných prostor včetně hladomorny. Odborníci vám přiblíží stavební vývoj památky i pokračování záchranných prací.
Červená ŘečiceZámek v Červené Řečici je dokladem proměny staršího středověkého sídla na reprezentativní rezidenci. Z původně středověkého hradu založeného patrně ve 13. století se dochovalo gotické jádro a nárožní bašty. I když bude třeba na zámku provést ještě řadu rekonstrukčních prací, mohou zde turisté obdivovat například nádherná renesanční sgrafita ze 16. století. V lunetových římsách paláce najdete krásné výjevy představující světce, pod římsami pak postavy andělů s výjevem Nanebevzetí Panny Marie a jednu celou stěnu zaujímá zobrazení průvodu s vozovým spřežením a s muži na koních.

Renesanční zámek vznikl v polovině 16. století přestavbou původního hradu, který dnes připomíná válcová hláska. Stavební aktivity jsou spojené především s pražskými arcibiskupy, kteří zámek drželi od jeho vzniku, s výjimkou necelých 200 let, až do roku 1948.
Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.