Úvod > Aktuality > Zámek Brtnice otevře v neděli zajímavou expozici
Zámek Brtnice otevře v neděli zajímavou expozici
"> "> ">
Památky

Zámek Brtnice otevře v neděli zajímavou expozici

  • Vydáno3. června 2015
V těchto dnech vrcholí na zámku v Brtnici příprava expozice Černá smrt – Historie morových ran. Pro veřejnost bude otevřena od 7. června do 30. září 2015 denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Tématem expozice na zámku Brtnice budou morové epidemie, původ a přenosy morové nákazy, prevence a způsoby léčby nemoci a její nejen ekonomické dopady na další vývoj společnosti.

Svým rozsahem se jedná o jedinečnou expozici v rámci České republiky, která komplexně přibližuje historii moru a morových ran nejen v českých zemích, ale i v Evropě.
 
Návštěvníci uvidí např. dobový morový lazaret se čtyřmi lůžky, vybavený předměty denní potřeby, který bude instalován v zámeckých interiérech v I. patře severního křídla. Jen o pár místností dál bude možné vkročit do dobové apatyky, kde návštěvníci najdou vše, co souviselo s léčbou onemocnění morem. Nebude chybět ani koutek babky kořenářky.

V expozici se bude prolínat svět prostého venkovského lidu se světem měštanů, kteří měli lepší možnosti na vyléčení než chudé obyvatelstvo.
 
Zajímavostí expozice je místnost s tzv. aktivními zónami, kde budou moci děti i dospělí poznávat bylinky, ochutnávat bylinkové čaje, luštit křížovky či vyrábět amulety.
 
Mor se ve městě samotném objevil několikrát. Letos si připomínáme smutné 300. výročí největší morové epidemie v Brtnici. S tím souvisí tzv. Morové průvody. Tradice jejich konání byla založena v roce 1926, zpočátku se opakovaly každý rok a staly se součástí brtnické pouti Anděla Strážce. Historický morový průvod zažije Brtnice i letos.

Z historie zámku:
Brtnický zámek je dominantní stavbou města. Původně gotický hrad založili Valdštejnové kolem roku 1430. Současnou podobu se třemi nádvořími dostal v období renesance. Po Bílé hoře se stal majetkem italského rodu Collaltů, v roce 1958 byl zámek prohlášen kulturní památkou. Zámek je v současnosti v havarijním stavu, pomalu se však začíná s jeho postupnou obnovou. K částečnému zlepšení stavu památky přispěly v roce 2014 také řemeslnické kurzy pořádané územním odborným pracovištěm NPÚ v Telči. Přímo na zámku se uskutečnila praktická část výuky řemeslníků, kteří pod vedením odborníků pracovali na obnově různých objektů v celém areálu zámku a podíleli se i na sanaci některých havarijních stavů, které vznikly dlouhou absencí údržby.
Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.

Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka začíná u hradu Rokštejna a navazuje na systém cyklostezek a tras pro pěší. Vzdálenost z Rokštejna (zastavení 1) do Brtnice po modré turistické značce je dlouhá 7790 metrů, trasa pro cyklisty přes Panskou Lhotu (zastavení 2a) a Malé, 6750 metrů.

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od června 2015 zde najdete novou expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.