ÚvodAktualityZámek v Bechyni se otevřel kultuře – vystavují v něm Picassa, Miróa a současné umění
Památky

Zámek v Bechyni se otevřel kultuře – vystavují v něm Picassa, Miróa a současné umění

 • 29. června 2024
Renesanční zámek Bechyně patří k nejhezčím v Česku, i díky zasazení do malebné krajiny jižních Čech. Významnou kulturní památku z 16. století rekonstruuje a spravuje rodinná firma, kterou vedou sestry Silvia a Nicole Stava. Jejich dlouhodobým cílem je proměnit zámek Bechyně v místo pro kulturu a současné umění. Letos v létě se sem můžete vypravit nejen na prohlídku, ale také na dvě unikátní výstavy, které zájemce provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené od 7. června do konce září 2024.
Renesanční zámekBechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony dvě výstavy, které různými způsoby zkoumají téma svobody. První s názvem Avantgarda z rodinné sbírky Stava přiblíží ve 133 dílech od 41 umělců avantgardní umění. Druhá výstava s názvem Současné umění a Sochařský park, prezentovaná ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua, se zaměří na tvorbu současných umělců. Výstavy návštěvníky provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené od 7. června do konce září 2024.

zámek BechyněVýstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, představuje poprvé v jedné expozici exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava. Více než 133 děl a 41 umělců umožňuje ve třech patrech historické sýpky návštěvníkům nahlédnout chronologicky do rozmanitosti avantgardního umění 20. století. Výstava se dotýká avantgardních směrů v abstraktním umění v Evropě, zvláštní pozornost je věnována různým osobnostem tohoto období, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso a další. Poválečný obrat k abstrakci dokládají díla Maxe Ackermanna či Julese Bissiera. Významné místo zaujímá tvorba Joana Miròa i Sergeho Poliakoffa. Výstava přibližuje také abstrakci v Itálii a švýcarské Asconě v polovině dvacátého století a pohled se přesune dále do Francie k Alexandru Calderovi a Fernandu Légerovi. Od nuly a zbaveni balastu dějin chtěli tvořit tzv. noví realisté jako César, Jean Tinguely a Arman, jehož tvorba taktéž zaujímá významné místo ve sbírce. Výstava končí úvahami o umění, které se stalo více či méně otevřeně výmluvným, mimo jiné v sérii Chocolate Buddha Keitha Haringa.

zámek Bechyně výstavyDruhá výstava Současné umění a Sochařský park pak vzniká ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky. Jedním z centrálních děl Sochařského parku se stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra. Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studni od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.
 

Co musíte vidět, poznat a zažít v Bechyni?

 • Bechyně Duhový mostMezi top místa v Bechyni patří Duhový most, přes který jezdí Elinka, nejstarší meziměstská elektrická dráha ve střední Evropě. Železniční trať z Tábora do Bechyně je dílem vynálezce Františka Křižíka a v roce 2023 oslavila sto dvacet let od zahájení provozu.
 • Žádný turista, milovník dálek a fanoušek portálu Kudy z nudy by v Bechyni neměl vynechat prohlídku Muzea turistiky. Ve vůbec prvním muzeu svého druhu v České republice se dozvíte, jak se turistika vyvíjela u nás i v Evropě, co všechno za sebou má Klub českých turistů a o osudech významných osobností turistiky. Interaktivní elektronická mapa vám také představí více než 200 našich rozhleden.
 • město BechyněPři prohlídce františkánského kláštera poznáte skutečný architektonický klenot středověku, nejrozsáhlejší soubor sklípkových kleneb. Prohlídky si objednejte v TIC na náměstí.
 • Nejhezčí výhled na náměstí nabízí věž kostela sv. Matěje. Na fotografiích v interiéru uvidíte, jak to vypadalo, když se v Bechyni rekonstruovalo náměstí, ve věži si také prohlédnete místnost, kde ještě před šedesáti lety žil zvoník.
 • K nejtěžším jištěným skalním cestám v Česku patří via ferrata Bechyně-Zářečí. Dostanete se na ni od mostu v Zářečí po žluté značce směr Židova strouha.
 • Také Židova strouha stojí za bližší prozkoumání: jak název napovídá, romantický kaňon sevřený mezi skalami dostal své jméno podle Židů, kteří se v nepřístupném terénu podle pověstí ukrývali po svém vypovězení z Čech.
 • muzeum Bechyně keramikaTradice bechyňské keramiky sahá až do 16. století, v roce 1884 vznikla odborná keramická škola. V Bechyni si dokonce prohlédnete Mezinárodní muzeum keramiky Alšovy jihočeské galerie. Ta ve městě sídlí už několik desetiletí, v roce 2021 se ale přestěhovala z bývalého zámeckého pivovaru do nových prostor na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Prohlédnete si českou i světovou moderní keramiku a porcelán anebo sbírku prací z mezinárodních keramických sympozií.
 • Steka kolem LužniceCyklisté se pak mohou vypravit na kole do Černické obory. Vyjížďka krajinou, kterou si ke konci svého života zamiloval poslední Rožmberk Petr Vok, vede přímo do obory. Nejstarší stromy, které tu rostou, pamatují doby slavných Rožmberků.
 • Naopak milovníci pěších výletů by neměli vynechat stezku Best of Europe, která prochází krásnou krajinou údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou.
 • Nedaleko Bechyně můžete poznat pravé kouzlo jižních Čech a pohádkové vesnice Soběslavských Blat; vychutnejte si nejhezčí ukázky pravého selského baroka!
Výstavy na zámku Bechyně

8. 6.29. 9.
Výstavy na zámku Bechyně

Avantgarda ze sbírky rodiny Stava – Současné umění a sochařský park na zámku Bechyně ve spolupráci s Galleria Continua jsou právě k vidění na zámku Bechyně.

Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

27. 7.
Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Historické lokomotivy Elinka a Bobinka vás zvou na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně!

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka Letní sporty

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Pravoslav Rada – Oživený předmět v Muzeu keramiky v Bechyni

30. 6.15. 10.
Pravoslav Rada – Oživený předmět v Muzeu keramiky v Bechyni

V roce 2023 uběhlo sté výročí od narození významného sochaře a keramika, Pravoslava Rady, a letos si ho připomínáme výstavou v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni.

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie Kultura

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie

Mezinárodní muzeum keramiky je umístěno v bývalém Domě služeb v Bechyni, který se nachází na dohled od bechyňského náměstí na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Muzeum (pobočka AJG) v Bechyni má celoroční provoz.

Vyhlídková věž Bechyně Památky

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.

Bechyně

Bechyně

Slavná svými lázněmi, keramikou i polohou nad soutokem Lužnice a Smutné, taková je jihočeská Bechyně. O léčebných účincích přírodní slatiny z nedalekých blat se vědělo už před čtyřmi sty lety. V první polovině 18. století tu vznikly lázně, k návštěvě láká zámek a ojedinělé muzeum turistiky.

Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku Památky

Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku

Zámecký resort Panství Bechyně v malebném jihočeském městě Bechyni a jeho okolí tvoří několik samostatných objektů. Specialitou je možnost využití sálů, zahrady a dalších prostor Zámku Bechyně, včetně budovy bývalé Jízdárny.

Lázně Bechyně – léčení, wellness a relaxace v klidném prostředí Lázně a wellness

Lázně Bechyně – léčení, wellness a relaxace v klidném prostředí

Lázně Bechyně patří k nejstarším lázním v České republice. Pobyty pomáhají s léčbou především artritidy a artrózy, Bechtěrevovy choroby, bolestivého syndromu šlach a svalů a dalších onemocnění. Při koupelích se používá slatina dovážená z vlastního rašeliniště na nedalekých Komárovských blatech.

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou Letní sporty

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.

Další aktuality

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj