Úvod > Aktuality > Zámecký park v Lánech bude od středy přístupný
Zámecký park v Lánech bude od středy přístupný
"> "> ">
Příroda

Zámecký park v Lánech bude od středy přístupný

Vydáno 11. května 2020
Zámecký park v Lánech se v týdnu od 11. května 2020 opět otevírá veřejnosti. Přístupný bude každou středu a čtvrtek od 14:00 do 18:00 hodin a o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 18:00 hodin.
zámek LányBarokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky, a proto je veřejnosti nepřístupný. Avšak návštěvníci mohou zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879. Letos byl park zavřený déle než obvykle díky opatřením proti koronavirové infekci. Přístupný bude opět od tohoto týdne.
 
park LányZámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je impozantní kašna. Tvoří jí pět dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka. Symbolicky lví hlavy představují původní země Československa: Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus.
 
park LányPark je přístupný každou středu a čtvrtek od 14:00 do 18:00 hodin a o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 18:00 hodin. Otevřeno od 10.00 do 18.00 hod. je také ve výroční dny narození a úmrtí T. G. Masaryka (7. března a 14. září). Vstupné je za 15 Kč.

Ačkoli areál zámeckého parku v Lánech se již otevírá, Pražský hrad uvítá první návštěvníky až 25. května 2020.
Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.