Úvod > Aktuality > Zalistujte si Vyšehradským kodexem, Strahovským evangeliářem a dalšími rukopisy
Kultura

Zalistujte si Vyšehradským kodexem, Strahovským evangeliářem a dalšími rukopisy

  • Vydáno12. dubna 2018
Víte, jak vypadal Vyšehradský kodex, Strahovský evangeliář nebo Velislavova bible? K originálu se asi hned tak nedostanete, avšak věrné kopie těchto, ale i dalších historických rukopisů a inkunábulí jsou do 19. dubna 2018 k vidění v Galerii Klementinum v areálu Národní knihovny ČR. Šanci nahlédnout do tajů starých knih a možnost jimi listovat nabízí výstava Středověká kniha na dosah, kterou připravila Národní knihovna ČR ve spolupráci se společností Tempus Libri, zabývající se právě produkcí věrných kopií vzácných historických originálů.
Starý kodexV expozici s názvem Středověká kniha na dosah jsou vzácné historické rukopisy skutečně „na dosah“ – návštěvníci si mohou faksimile významných děl sami prolistovat a do posledních detailů si prohlédnout jejich obsah i fyzické provedení původními technologiemi.

Unikátní expozice věrných kopií vzácných, zejména českých, rukopisů a inkunábulí, doplněná i o originály starých tisků dostojí svému názvu a skutečně návštěvníkům nabízí možnost knihu otevřít, listovat jí a díky tomu dopodrobna prozkoumat detaily práce starých mistrů. Velmi významným exponátem je jistě faksimile nejvzácnější knihy, kterou na našem území máme – královského evangelistáře, známého jako Vyšehradský kodex. Ten byl zhotoven jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava. Díky svému historickému významu a své mimořádně ikonografické výzdobě byl kodex v r. 2005 zařazen mezi národní kulturní památky ČR a je označován za nejdražší rukopis v České republice s pojistnou hodnotou ve výši jedné miliardy korun.

Vyšehradský kodexTěšit se můžete i na další kopie více než tisíc let starých knih. Mezi exponáty najdete: Strahovský evangeliář (okolo r. 860), nejkompletnější sbírky právních textů z předhusitské doby – Kniha zemského, městského a jiného práva (okolo r. 1413), nejobsáhlejší obrazový rukopis ve středověké střední Evropě Velislavovu bibli (polovina 14. stol.), druhou tištěnou bibli na našem území – inkunábuli Bible kutnohorské (1489), nejstarší městské knihy ve střední Evropě – Liber vetustissimus (1310), dosud platnou právní listinu s nejstarší dochovanou podobou staropražského znaku – Polepšení znaku Starého Města pražského (1475), nebo tři ukázky faksimile španělského vydavatelství Liber Millenium (např. Kodex navarský z konce 12. století). Expozici doplní prezentace genealogického výzkumu s ukázkou finálního zpracování konečné badatelské zprávy a rodového stromu zhotovené na zakázku nakladatelstvím Tempus Libri.

Výstavu Středověká kniha na dosah můžete navštívit do 19. 4. 2018 v Galerii Klementinum každý den od 10:30 do 18:00 s výjimkou pondělí. Vstup je zdarma.
Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky