Úvod > Aktuality > Klášterní zahrada ve Vrchlabí už slouží veřejnosti
Rastrové záhony
"> Rastrové záhony "> Geoexpozice "> Nášlapná stezka v zahrade
Památky

Klášterní zahrada ve Vrchlabí už slouží veřejnosti

  • Vydáno28. srpna 2013
Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí a vrchlabský zámecký park, se po roční rekonstrukci, podle projektu zahradního architekta Jiřího Prouzy, otevřela veřejnosti. Zelená plocha se stane zázemím pro ekovýchovné akce a programy, ale také příjemným místem k rekreaci a relaxaci nebi procházkám s dětmi.
Zámek VrchlabíZahrada ve Vrchlabí po rekonstrukci nabízí tři základní části. Prostor mezi Správou KRNAP a stanicí pro handicapované živočichy vyplňuje nový altán, proutěný tunel, který už začíná porůstat pnoucími rostlinami a nášlapná stezka, na které si každý může vyzkoušet snadno rozdíl vnímání různých povrchů hmatem, oproti běžnému zrakovému vjemu.

Druhým prostorem je část u rybníčka, kde vyrostla geologická expozice pod širým nebem. Tvoří ji velké kusy základních krkonošských hornin a molo se sedmi oboustrannými informačními panely o geologii Krkonoš.

Největším prostorem je areál za klášterní budovou. Ten tvoří devět rastrových záhonů, představujících různé typy krkonošské flóry – například šafránové louky, typickou květnatou louku Krkonoš, štěrkovou lavici či typicky klášterní bylinkový záhon. V současné době se pracuje na osevním plánu pro některé ze záhonů tak, aby byla tato část zahrady ještě pestřejší. Na druhé straně cesty oproti rastrovým záhonům je již dobře známá štěpnice starých a regionálních odrůd ovocných stromů, kde se můžete seznámit i s odrůdami, které dnes už nikde jinde než ve Vrchlabí neuvidíte.

Správa KRNAP bude v zahradě realizovat některé své ekologické vzdělávací programy, jako například oblíbený program „Tma přede mnou aneb Dotkněte se Krkonoš“, ale i akce, které pořádá Krkonošské muzeum Správy KRNAP. K zahradě vznikla i série netradičně pojatých letáčků, které kromě informací obsahují především zábavnou hru pro každého, kdo si ji bude chtít zahrát. Pro zahradu připravilo pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP také první krkonošský quest, tedy hru, která k nám přichází z anglosaského prostředí a trochu připomíná starou známou „Honbu za pokladem“.
Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2023.