Úvod > Aktuality > Příjemné květinové osvěžení nabízí botanická zahrada i rozárium v Olomouci
Příroda

Příjemné květinové osvěžení nabízí botanická zahrada i rozárium v Olomouci

Vydáno 19. června 2021
V zeleném areálu Výstaviště Flora Olomouc mohou aktuálně návštěvníci obdivovat nepřeberné množství kvetoucích rostlin. Kaliny, pivoňky, mišpule a mnoho dalších rostlin spolu s unikátní sbírkou růží či letničkovými záhony čeká na návštěvníky botanické zahrady, rozária a tří olomouckých parků. V botanické zahradě si děti navíc kromě herních prvků s hřištěm mohou užít naučné hry o ceny. Rozárium nabízí moderní veřejný prostor v centru města se samoobslužnými grily či druhý ročník „semínkovny“.

Druhá největší sbírka růží v ČR

rozárium olomoucOlomoucké rozárium, které na botanickou zahradu navazuje, se na ploše 3,5 hektaru půdy může pochlubit druhou největší sbírkou růží u nás. V měsících červnu až září zde kvete více než 2000 keřů záhonových, sadových a popínavých růží téměř pět set odrůd. Moderní veřejný prostor v centru města je po druhé etapě rekonstrukce doplněn o veřejné osvětlení či pohodlný sedací mobiliář.

V botanické zahradě jsou k dispozici obří dřevěné šachy, pétanque, malování křídou na asfalt, létající talíře či badmintonové pálky. Prostory botanické zahrady a rozária jsou vybaveny herními prvky a hřištěm pro děti, dále si mohou přijít zahrát naučné hry „Za tajemstvím rostlin“ a „Za živočichy botanické zahrady“, u kterých se dozví zajímavé informace o rostlinách a živočiších. Populární je hra na dřevěný xylofon, velmi zajímavá jsou i zastavení u hmyzího hotelu a broukoviště.
 

Vyznání růžím – výstava a festival pod širým nebem

růžeOd pátku 18. do neděle 20. června 2021 se v olomouckém rozáriu koná výstava Vyznání růžím, letos s podtitulem "romantické". Ústřední téma výstavy je tak zaměřeno hlavně na anglické růže. Návštěvníky čeká rozkvetlá podívaná v unikátní růžové zahradě s tisíci keři růží a bohatým doprovodným programem v podobě floristických show, okouzlujících květinových objektů od předních českých floristů, workshopů, rostlinolékařských přednášek či komentovaných prohlídek rozária.

Součástí festivalu růží jsou také doprovodné trhy, které nabídnou například přírodní kosmetiku z růží. Nechybí ani dobré jídlo a pití. Výstava Vyznání růžím je součástí programu Svátky města Olomouce a je na ni vstup zdarma. V sobotu bude přístupná od 9:00 do 19:00 hodin a v neděli od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Semínkovna, piknik i letničky

zahrada-olomouc.jpgInfocentrum v rozáriu nabízí kromě drobného občerstvení a suvenýrů i třetí ročník „semínkovny“. Jedná se o nezávislou iniciativu, která slouží ke sdílení přebytků vypěstovaných semen.

Velmi oblíbenou aktivitou je zde zahradní piknik v trávě. K tomu slouží dva veřejné samoobslužné grily, jeden v botanické zahradě a druhý na vyhlídce v rozáriu. Vstup je volný, a to každý den kromě pondělí, vždy od 9.30 do 18 hodin. V letních měsících se mohou návštěvníci těšit i na rozkvetlé záhony z přímých výsevů letniček jak v botanické zahradě, tak i v Čechových, Smetanových a Bezručových sadech. Ty zahradnický úsek vysel začátkem května.
Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Součástí botanické zahrady v Olomouci je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Další aktuality

30.7.
2021
Zámek Čechy pod Kosířem láká na obraz věrného psa

Zámek Čechy pod Kosířem láká na obraz věrného psa

Střední Morava a Jeseníky | Památky
19.7.
2021
Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky