Úvod > Aktuality > Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!
Kultura

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

  • Vydáno13. října 2023
Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!

Kam v Praze zadarmo?

PrahaBezplatně se podíváte do několika pražských muzeí. Celý rok je zdarma otevřené například Muzeum pražské energetikyHolešovicích nebo expozice Lidé a peníze v bývalém trezoru České národní banky, po předchozí objednávce nahlédnete také do Plynárenského muzea v areálu Pražské plynárenské společnosti v Michli a do Petschkova paláce s Památníkem českého odboje 1939–1945. Bez objednávky si prohlédnete Galerii Lapidárium na Starém Městě anebo muzeum Pražského Jezulátka v malostranském kostele Panny Marie Vítězné.

Národní galerieNejenom pro děti a mládež do 16 let má zdarma otevřeno Národní galerie. Pokud byste chtěli navštívit expozice NG, ale už jste poněkud odrostlejší, počkejte si na určité dny v roce – tradičně je vstup volný na Den muzeí (18.5.), na svátek Vzniku Československa (28.10.) a Den boje za svobodu a demokracii (17.11.). Zdarma bývají přístupné stále expozice NGP ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930–současnost: České moderní umění), Schwarzenberském (Staří mistři I), Šternberském paláci (Staří mistři II) a klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin.

NTMBezplatně se podíváte také do historických prostor Valdštejnského paláce, v nichž sídlí Senát – od dubna do října každý víkend od 10 do 17 hodin, od června do září o hodinu déle. V zimě je pro veřejnost otevřeno jen první víkend v měsíci od 10 do 16 hodin. Národní technické muzeum potěší návštěvníky výhodným vstupným za 80 korun ve významné dny: Mezinárodní den muzeí (18.5.), na Výročí založení NTM (5.7.) – došlo k němu roku 1908; Den české státnosti (28.9.), Vznik Československé republiky (28.10.), Den boje za svobodu (17.11.), Výročí úmrtí Václava Havla (18.12.) a výročí znovuotevření NTM (15. 2.).

Armádní muzeum ŽižkovA pozor! po dlouhé a nákladné rekonstrukci se milovníkům vojenské historie otevřelo Armádní muzeum na Žižkově. Expozice muzea je rozčleněna do tří velkých celků. První zachycuje období první světové války 1914 – 1918, účast Čechů a Slováků v ní a politické a vojenské akce, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Druhá část je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám. Třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích na jejích frontách, v domácím odboji i na dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa. Od konce dubna do konce října je možné bezplatně přijít do Leteckého muzea v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Vojenské technické muzeum v Lešanech je dostupné od května do konce září.

Také Národní muzeum zve do všech svých expozic v některé dny zadarmo. Bezplatně lze do všch budov NM přijít na Mezinárodní den muzeí (18.5.), Mezinárodní den dětí (1.6.), Mezinárodní den Evropského dědictví (17.9.), Vznik Československé republiky (28.10.) a Den boje za svobodu (17.11.).
 

Kam zadarmo mimo Prahu?

temelínCeloročně a zdarma mají otevřeno také některé expozice a informační centra ČEZ, třeba Infocentrum jaderné elektrárny Temelínjižních Čechách, Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině, Infocentrum elektrárny Ledvice u Bíliny s nejvyšší rozhlednou v ČR anebo Infocentrum Obnovitelné zdroje v secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.

Bezplatně se podíváte také do stálých expozic Moravské galerieBrně, tedy do Místodržitelského paláce, Pražákova paláce a Uměleckoprůmyslového muzea.

Volný vstup nabízí Muzeum uměníArcidiecézní muzeumOlomouci v určitých svátečních a mimořádných dnech: při květnové Olomoucké muzejní noci (zdarma od 18:00 do 22:00), 1. 6. na Mezinárodní den dětí, při Noc kostelů, ve Dnech evropského dědictví (září), ve státní svátky 28. 9. a 28. 10. Každou neděli nabízí volný vstup Galerie výtvarného uměníOstravě a každý čtvrtek Oblastní galerieLiberci.
 

Dny otevřených dveří

Lichtenštejnský palácDny otevřených dveří lákají v Praze do vládních vil a paláců, které se v určité dny otevírají zdarma. V roce 2023 lze ještě nahlédnout například na Den vzniku Československa 28. 10. do Strakovy akademie, Nové radnice na Mariánském náměstí, Rezidence primátora hl. m. Prahy, Poslanecké sněmovny ČR, Ministerstva pro místní rozvoj, Clam-Gallasova paláce, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Senátu. Na státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva v pátek 17. 11. bude otevřen Hrzánský palác. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i expozice Symboly republiky a Můj stát. Zároveň si mohou rovněž vychutnat nádhernou vyhlídku z terasy, kterou obdivoval i nejvýznamnější nájemník paláce – Tomáš Garrigue Masaryk.
ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

18.12.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

V roce 2023 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011).

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Armádní muzeum Žižkov – Památník národního osvobození na Vítkově

Armádní muzeum Žižkov – Památník národního osvobození na Vítkově

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Muzeum Pražské energetiky

Muzeum Pražské energetiky

Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky působí ve zrekonstruovaných prostorách holešovické rozvodny. Mapuje bohatou historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku minulého století až po současnost.

Další aktuality

10 tipů, kam za keramikou – dílny s hrnčířským kruhem a pecí z celého Česka

Navštivte keramické dílny a blíže poznejte jejich majitele. Vyberte si z nabídky muzeí i dílen a dovíte se mnoho zajímavého o historii keramiky, technologii výroby. Dokonce si můžete vyrobit sami svůj první hrníček nebo umělecké dílo. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam po Česku můžete vyrazit.
Kultura

50 tipů na prosincové výstavy z celého Česka

Nenechejte si ujít aktuální výstavy, které rozhodně stojí za vidění! Je nevlídno, prší, sněží? Nevadí, vypravte se na zajímavý výlet. Máme pro vás spoustu tipů na akce, které můžete navštívit beze strachu z promoknutí. Nejen v naší metropoli nyní probíhají výstavy, které rozhodně stojí za to! Každým okamžikem probíhají po celé České republice desítky výstav. Nechte se inspirovat portálem Kudy z nudy a neseďte doma!
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
Kultura

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.
Kultura

Svátek sv. Lucie – oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.
Kultura

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní

4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících. Její přímluva vás ochrání před bouřkou, horečkou a morem. Den této světice, kterou brutálně mučil a nakonec sťal její vlastní otec, bývá spojen také s řadou lidových zvyků a pranostik.
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
Kultura

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2023

Pouliční umění, koncerty, videomapping, výstavy a mnohem víc. To vše se už za pár dní odehraje na Národní třídě, která se už podesáté promění v korzo – pěší zónu plnou pouličního umění, a kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. V pátek 17. 11. 2023 zažijete v Praze Festival svobody, Sametové posvícení, Koncert pro budoucnost, Sametový průvod, videomapping na Národním divadlu a spoustu dalších akcí. Slavit se však bude po celé republice!
Kultura