Úvod > Aktuality > Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!
Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

  • Vydáno6. června 2022
Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!

Kam v Praze zadarmo?

PrahaBezplatně se podíváte do několika pražských muzeí. Celý rok je zdarma otevřené například Muzeum pražské energetikyHolešovicích nebo expozice Lidé a peníze v bývalém trezoru České národní banky, po předchozí objednávce nahlédnete také do Plynárenského muzea v areálu Pražské plynárenské společnosti v Michli a do Petschkova paláce s Památníkem českého odboje 1939–1945. Bez objednávky si prohlédnete Galerii Lapidárium na Starém Městě anebo muzeum Pražského Jezulátka v malostranském kostele Panny Marie Vítězné.

Národní galerieNejenom pro děti a mládež do 18 let, ale také pro studenty do 26 let má zdarma otevřeno Národní galerie. Pokud byste chtěli navštívit expozice NG, ale 26 let už vám bylo, počkejte si na určité dny v roce – tradičně je vstup volný na Den muzeí (18..5.), na svátek Vzniku Československa (28.10.) a Den boje za svobodu a demokracii (17.11.). Zdarma bývají přístupné stále expozice NGP ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930–současnost: České moderní umění), Schwarzenberském (Staří mistři I), Šternberském paláci (Staří mistři II) a klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin.

NTMBezplatně se podíváte také do historických prostor Valdštejnského paláce, v nichž sídlí Senát – od dubna do října každý víkend od 10 do 17 hodin, od června do září o hodinu déle. V zimě je pro veřejnost otevřeno jen první víkend v měsíci od 10 do 16 hodin. Národní technické muzeum potěší návštěvníky výhodným vstupným za 80 korun ve významné dny: Mezinárodní den muzeí (18.5.), na Výročí založení NTM (5.7.) – došlo k němu roku 1908; Den české státnosti (28.9.), Vznik Československé republiky (28.10.), Den boje za svobodu (17.11.), Výročí úmrtí Václava Havla (18.12.) a výročí znovuotevření NTM (15. 2.). Dříve bylo možné zajít i do Armádního muzea na Žižkově, to je však nyní z důvodu rekonstrukce zavřeno. Od konce dubna do konce října je možné bezplatně přijít do Leteckého muzea v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Vojenské technické muzeum v Lešanech je dostupné od května do konce září.

Také Národní muzeum zve do všech svých expozic v některé dny zadarmo. Bezplatně lze do všch budov NM přijít na Mezinárodní den muzeí (18.5.), Mezinárodní den dětí (1.6.), při Pražské muzejní noci (v roce 2022 se nekoná), Mezinárodní dny Evropského dědictví (17.9.), Vznik Československé republiky (28.10.) a Den boje za svobodu (17.11.).
 

Kam zadarmo mimo Prahu?

temelínCeloročně a zdarma mají otevřeno také některé expozice a informační centra ČEZ, třeba Infocentrum jaderné elektrárny Temelínjižních Čechách, Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině, Infocentrum elektrárny Ledvice u Bíliny s nejvyšší rozhlednou v ČR anebo Infocentrum Obnovitelné zdroje v secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.

Bezplatně se podíváte také do stálých expozic Moravské galerieBrně, tedy do Místodržitelského paláce, Pražákova paláce a Uměleckoprůmyslového muzea. Každou neděli má volný vstup Muzeum umění a každou středu i neděli bývalo otevřeno Arcidiecézní muzeumOlomouci, to je však do prosince 2022 uzavřeno kvůli rekonstrukci. V neděli nabízí volný vstup Galerie výtvarného uměníOstravě a každý čtvrtek Oblastní galerieLiberci.
 

Dny otevřených dveří

Lichtenštejnský palácDny otevřených dveří lákají v Praze do vládních vil a paláců, které se v určité dny otevírají zdarma. V roce 2022 lze nahlédnout například do Kramářovy vily, a to ve dnech 1.5., 21.–22.5., 4.6., 2.7. a 1.10. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen o historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Návštěvníci Hrzánského paláce se mohou těšit nejen na komentovanou prohlídku interiérů, ale také na dlouhodobé expozice Symboly republiky a Můj stát. Palác lze navštívit 6.8., 3.9. a 17.11. Jen jednou v roce bývá otevřena Strakova akademie, letos to bude na Den české státnosti 28. 9. Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se otevírají na Den vzniku Československa 28. 10. Zdarma je také otevřena Benešova vila v Sezimově ústí, a to od poloviny dubna do konce října, objekt je možné navštívit vždy v sobotu a v neděli od 10.00 do 17.00 v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem.
Otevřené zahrady Černínského paláce

7.5.
30.10.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Zahrada Černínského paláce bude v letošním roce zpřístupněna veřejnosti od 7. května do 30. října 2022, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile

1.10.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

28.10.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 16 hodin ve skupinách po 20 osobách.

Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2022

3.9.
Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2022

Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace může opět pro veřejnost zpřístupnit historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác je v roce 2022 otevřen v květnu, srpnu, září a listopadu.

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

15.4.
30.10.
Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

Návštěvnická sezóna probíhá od 15. 4. do 30.10. 2022, objekt je možné navštívit vždy v sobotu a v neděli od 10.00 do 17.00 v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem.

Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

28.9.
Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

V rámci projektu Open House Praha je plánováno zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2022

28.9.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2022

Den české státnosti a výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech připadá na 28.09.2022. V tento den je možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den boje za svobodu a demokracii

V roce 2022 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den vzniku republiky

28.10.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den vzniku republiky

V roce 2022 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů osm termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

18.12.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

V roce 2022 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011).

Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov je v současnosti dlouhodobě uzavřeno pro veřejnost. Důvodem je chystaná kompletní rekonstrukce jeho budovy. Navštívit lze další expozice – muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany, expozici ve Schwarzenberském paláci, Národní památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a je to největší sbírkotvorná galerie v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Muzeum Pražské energetiky

Muzeum Pražské energetiky

Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky působí ve zrekonstruovaných prostorách holešovické rozvodny. Mapuje bohatou historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku minulého století až po současnost.

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.