Úvod > Aktuality > Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos na skot a nejsilnější traktor světa
Životní styl

Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos na skot a nejsilnější traktor světa

  • Vydáno22. srpna 2023
V areálu Výstaviště České Budějovice proběhne od 24. do 29. srpna 2023 oblíbený agrosalon Země živitelka, a to již 49. ročníkem! Hlavním tahákem letošní výstavy je nejsilnější traktor a bohatý program pro odborníky i rodiny s dětmi. Z hospodářských zvířat se představí plemeno skotu dexter, osel poitouský a zájemci budou moci příhlížet i na rychlostní střiž ovcí.
země živitelkaZemě živitelka je největší průřezový agrosalon v ČR. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby. Jednotlivé zemědělské obory mají své pavilony i vlastní program. Tradičně je zastoupena zemědělská technika a služby pro zemědělství, rostlinná a živočišná výroba, technologie, lesní a vodní hospodářství, ekologické zemědělství, myslivci, rybáři, včelaři i drobní chovatelé, jednotlivé zemědělské obory jsou prezentovány napříč celým areálem, mají  své pavilony i svůj vlastní program.

Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a také pavilon Z. Představí se tradiční značky a špičky svého oboru, které k zemědělské technice již dlouhá léta patří.
 

Skot plemene dexter, poitouský osel a zvířata bez vazného ustájení

země živitelkaZemě živitelka má pro milovníky zvířat a zvědavé chovatele přichystanou jednu novinku – v pavilonu D 5 budou k vidění zvířata bez vazného ustájení. Skot a další hospodářská zvířata najdete nejen na předvadišti, ale i v kotcích kolem předvadiště a v pavilonech D1 – D3. Mezi vystavenými i předváděnými zvířaty budou kompletní zástupci původních českých plemen, která jsou zařazena v národní genové rezervě ČR. Jedná se například přeštické černostrakaté prase, plemeno skotu česká červinka, český strakatý skot, šumavská ovce, valašská ovce, moravská stříbrná nutrie, přeštická vícebarevná nutrie a standardní nutrie českého typu, bílá česká koza, hnědá krátkosrstá koza, starokladrubský kůň, huculský kůň, plemeno koní českomoravský belgik a slezský norik, z drůbeže patří do genové rezervy ČR česká slepice zlatě kropenatá a česká husa, z králíků pak český strakáč, český luštič, český albín, český červený, český černopesíkatý, moravský modrý a moravský bílý hnědooký. Na seznamu nechybí ani ryby – kapr obecný, pstruh duhový, pstruh obecný forma potoční, lín obecný, sumec velký, jeseter malý, vyza velká, síh peleď a síh maréna. Včelaři dobře znají naší včelu medonosnou kraňskou.

oselÚplně poprvé bude na Země živitelce k vidění největší plemeno osla na světě – poitouský osel. Francouzské plemeno pochází až 10. století. Mohutný a odolný osel má klidnou povahu. To vše ho předurčuje k práci v tahu, zápřeži, ale je i příjemným společníkem. Je výjimečný také svou dlouhou srstí, která plstnatí a vytváří dredy. A proč je poitouský osel tak velký? Na francouzském venkově bylo potřeba odvést spoustu těžké práce. A kdo odvede více práce a má větší sílu než osel? Velký osel. Tak byl vyšlechtěn osel, jehož kohoutková výška dosahuje až 155 cm, což je výška arabských plnokrevníků. V 19. století s rozvojem průmyslu začal zájem o obří osly upadat a v 70. letech 20. století jejich počet klesl na pouhých 44 jedinců. V současné době plemenné knihy evidují přibližně 200 těchto zvířat. V České republice je chován pouze jako zvláštnost v zoo (např. Zoopark Chomutov či Zoopark Vyškov). Jediného v soukromém chovu v ČR vlastní farma Kružberk.

krávy dexterObdivovatelé skotu si nemohou nechat ujít klubový šampionát plemene dexter! Úplně poprvé proběhne na předvadišti. Šampionát je naplánovaný na sobotní dopoledne 26. 8. 2023 a bude probíhat pod taktovkou německé sudí Silke Warneke z Asociace německých chovatelů plemene dexter. Odpolední program bude v předvadišti věnován „sladění oka“, resp. hodnocení dexterů a diskusi nad standardem plemene, které bude rovněž probíhat pod vedením Silke Warneke za přítomnosti nejen chovatelů, ale také inspektorů ČSCHMS.

střiž ovcíPoslední pozvánka do světa zvířat patří další zajímavé soutěži. Ti nejlepší z nejlepších změří síly v oblíbené soutěži Živitelka Speed Shearrychlostní střiži ovcí. Měří se čas a kvalita ostříhání ovce. V soutěži jde o vteřiny. Účastníci stříhají jehňata, která mají jemnější vlnu – ostřihat ovci běžně trvá asi tři minuty, ale borci-šampióni to zvládají od 40 vteřin do 1 minuty. Nový sestřih dostane asi 120 ovcí. Všichni soutěžící mají přesně daný postup, který je osvědčený a rychlý – začíná se na zadní noze a dál se pokračuje na krk. Hlavní je fixace nohama a držet mašinku (či nůžky), aby se vlna nepřestříhávala. Přitom je třeba držet ovci pevně nohama. Zvíře má všechny čtyři ve vzduchu, ale je to pro ni pohodlné, takže se stříhání nebrání.
 

Nejsilnější pásový traktor světa na Země živitelce

traktor Quadtrac 645Mimo hospodářských zvířat uvidí návštěvníci Země živitelky také nejsilnější sériově vyráběný traktor na světě, pásový Quadtrac 645, který má výkon 699 koní. A proč patří Quadtrac 645 mezi TOP zemědělské stroje? Má rekordní tahovou sílu a tahový výkon, je jediný na trhu s plynulou CVX převodovkou a jeho čtyři pásové jednotky šetří půdu. Traktorista má při jeho řízení větší komfort – traktor je vybaven kabinou s kvalitním interiérem (například nový systém vytápění, větrání a klimatizace) a zdokonalenými ovládacími prvky. Přijďte prozkoumat všechny technologické přednosti tohoto stroje na Země živitelku.

mlátička Claas EvionČeskou premiéru bude mít na agrosalonu taktéž sklízecí mlátička Claas Evion. Její komfort je vysoký a koncepce ovládání tak intuitivní, že i v náročném provozu může stroj ovládat každý. Cemis 1200 (volitelný) zvládne sklizeň jakéhokoliv typu plodiny přesným sledováním GPS a síťovým propojením její dokumentace. Díky pracovnímu osvětlení LED, plně automatické klimatizaci a nízké hladině hluku lze pracovat uvolněně při jakýchkoliv podmínkách. Dostupná mlátička najde využití u menších a rodinných farmářů, kteří chtějí mít vlastní sklízecí mlátičku a nespoléhat se na podniky služeb. Sklízecí mlátičky Claas Evion byly vyvinuty v německém Harsewinkelu a vyrábí se v čínském Gaomi.
 

Soutěž Zlatý klas a národní dožínky

Dožínky Soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, kterou vyhlašuje Ministerstvo zemědělství, se stala již nedílnou součástí Země živitelky. Soutěžními exponáty jsou špičkové výrobky a novinky z oblasti techniky i mechanizace prací v zemědělství, vědy a výzkumu v zemědělství nebo opravárenství, dále exponáty z potravinářství, lesního a vodního hospodářství, z oblasti ochrany životního prostředí. Soutěžní porota uděluje ocenění Zlatý klas s kytičkou exponátu představující mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí a v případě potravin ocení takové, jež se vyznačují mimořádně kvalitativními parametry a standardy.

Národní dožínky, oslava konce sklizně, proběhnou tradičně v sobotu. Průvod v čele s nejvyššími představiteli státu a vlády doprovází lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy. Letos se poprvé Národních dožínek účastní Mons. Dominik Duka OP, kardinál
římskokatolické církve a emeritní 36. arcibiskup pražský.


Svět zemědělství pro děti

Dětská farmaPro děti je již 6. rokem součástí agrosalonu Země živitelka Dětský zemědělský svět, kde se ti nejmenší návštěvníci stávají malými farmáři (suší seno, které taky na noc kopí, aby nezmoklo), orají políčko, pohrát si můžou v dřevěném kravínu, ale i soutěžit o super dárky. Součástí jsou i aktivity pro děti na stáncích vystavovatelů. Chybět nebude ani skákací hrad a skákací kombajn nebo dětské šlapací traktory či pískoviště. Významná část areálu je vyhrazena pro hravé farmy, naučné stezky, dětský zemědělský koutek, skákací hrady, lesní pedagogiku, nebo dýňobraní. Součástí jsou i aktivity pro děti na stáncích vystavovatelů.

Vystaveny budou historické traktory (z Národního zemědělského muzea, Jihočeského zemědělského muzea i od soukromých sběratelů), i moderní technika, kterou si budou moci uvnitř kabiny otestovat na vlastní kůži. A samozřejmě velké množství zvířat – krávy, rekordní množství koní, prasata i malá selátka…atd.
Národní pavilon Z na Výstavišti České Budějovice

Národní pavilon Z na Výstavišti České Budějovice

Pavilon Z českobudějovického výstaviště prošel roku 2021 celkovou rekonstrukcí, která jej přeměnila na multifunkční pavilon. Nyní slouží pro pořádání výstav i koncertů.

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice představuje největší areál k pořádání výstav, kulturních a společenských akcí v Českých Budějovicích. Leží západně od historického centra města mezi řekou Vltava, Čtyřmi Dvory a sídlištěm Vltava. Výstavní areál má charakteru lesoparku o rozloze 30 ha.

Další aktuality

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 9. září 2023 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Jihočeský kraj | Zážitky

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 26. srpna 2023 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
Jihočeský kraj | Památky

České Budějovice oživí slavnosti Město lidem – lidé městu

11. ročník multižánrového festivalu Město lidem, lidé městu proběhne v pátek a sobotu 25. až 26. srpna 2023 v Českých Budějovicích. Veselá akce se snaží vrátit zábavu a pohodu do uspěchaných ulic města. Oblíbený pouliční festival připraví nevšední zážitek a atmosféru, díky které už město České Budějovice a veřejný prostor v něm nebudete nikdy vnímat stejnýma očima.
Jihočeský kraj | Zážitky