!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Země živitelka letos představí minikrávy - nejmenší evropské plemeno skotu Dexter
Země živitelka letos představí minikrávy - nejmenší evropské plemeno skotu Dexter
"> "> "> "> ">
Životní styl

Země živitelka letos představí minikrávy - nejmenší evropské plemeno skotu Dexter

Vydáno 19. srpna 2019
V areálu Výstaviště České Budějovice ve čtvrtek 22. srpna startuje oblíbená zemědělská výstava Země živitelka, která bude pokračovat do úterý 27. srpna 2019. Letošní 46. ročník bude ještě větší, pestřejší a zajímavější než byl ten minulý. Hlavním tahákem bude představení "miniskotu" plemene Dexter, které bylo přivezeno do České republiky Karlem Rodenem. Populární herec toto plemeno na předvadišti také osobně předvede.
Země živitelka je největší průřezový agrosalon v ČR. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby. Jednotlivé zemědělské obory mají své pavilony i vlastní program. Tradičně je zastoupena zemědělská technika a služby pro zemědělství, rostlinná a živočišná výroba, technologie, lesní a vodní hospodářství, ekologické zemědělství, myslivci, rybáři, včelaři i drobní chovatelé, jednotlivé zemědělské obory jsou prezentovány napříč celým areálem, mají  své pavilony i svůj vlastní program.

Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a také pavilon Z. Představí se tradiční značky a špičky svého oboru, které k zemědělské technice již dlouhá léta patří.
 

Minikrávy poprvé na Země živitelce! Představí je Karel Roden

minikrávy DexterPoprvé na Země živitelce uvidí návštěvníci nejmenší evropské plemeno skotu Dexter – což je trpasličí verze irského plemene Kerry. Výška krav v kříži je pouze 96–104 cm a hmotnost okolo 300 kg. Je to skot s dvoustrannou užitkovostí, dlouhověký a nenáročný, populární zvláště v malých domácích chovech.

Plemeno Dexter bylo přivezeno do České republiky Karlem Rodenem (ve spolupráci s firmou Jihočeský chovatel a.s.) v první polovině roku 2012 z Dánska. Populární herec Karel Roden toto plemeno na předvadišti také osobně předvede.
 

Přijďte si prohlédnout unikátní zemědělskou techniku

mlátička CLAAS LEXION 8000-5000Historické zemědělské stroje i rekordní a unikátní techniku budou moci návštěvníci opět potkat při své cestě napříč agrosalonem. Vystaveno bude rozmetadlo TerraGator, které je zajímavé tím, že má vpředu pouze jedno kolo. Jedná se o jediný tříkolový stroj používající stejnou velikost přední pneumatiky jako u kol zadní nápravy.
 
Dále nebude chybět monstrózní sklízecí mlátička Class Lexion 8000-5000, nesený otočný pluh Multi - Master 153 nebo lis na balíky Mascar Diavel s pevnou lisovací komorou. Z dalším velkých strojů si prohlédnete pásový shrnovač Merge Maxx 950, krmný vůz Profile Plus, rozmetadlo průmyslových hnojiv Axis, žací stroj GMD 280 nebo žací stroj s kondicionérem FC 3125.
 

Zemský hřebčinec Písek překvapí celodenním programem

kůňI letos si Zemský hřebčinec Písek připravil v rámci doprovodného programu na předvadišti například ukázky předvedení na ruce plemenných hřebců, různé druhy zápřeže převážně chladnokrevných koní, klisny plemene quarter horse - hypoterapie, ukázka pod sedlem, ale tentokrát i novinky a překvapení!

Nenechte si ujít program na předvadišti, který bude po celou dobu Země živitelky.
 

Nejlepší vína České republiky a národní dožínky

DožínkyNa Země živitelce bude zastoupen takpé Pavilon nejlepších vín České republiky. Vína, která budou prezentována v pavilonu C1, jsou zároveň součástí posledního vydání Průvodce nejlepšími víny ČR a tedy zárukou nejvyšší kvality. Návštěvníci budou moci v pavilonu nejen degustovat, ale zároveň si vybraná vína zakoupit, protože pro tuto příležitost bude zřízený přímo v areálu sklad, ke kterému bude možnost přímo zajet autem. Placení v pavilonu bude možné pouze pomocí NFCtron – moderním platebním systémem.

Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. V sobotu 24. srpna společně slavíme Národní dožínky. Průvod v čele s nejvyššími představiteli státu a vlády doprovází lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.


Svět zemědělství pro děti

Dětská farmaDětský zemědělský svět nebude chybět ani letos. Významná část areálu bude vyhrazena pro naučnou stezku, dětský zemědělský koutek, živou farmu, lesní školu a další aktivity.
 
Úkolem v dětské farmě bude například podojení kravičky na dojícím trenažéru, vlastnoruční umotání housky z kynutého těsta a její upečení v horké peci, přesazování kytiček, výměna kola na traktoru, česání ovoce a mnoho dalších farmářských disciplín.

V rámci lesní pedagogiky se návštěvníci dozvědí, jak poznají obyvatele lesa podle jejich pobytových znamení, seznámí se s činnostmi v lese. Děti si budou moci vyzkoušet práci těžaře a historické plavení dříví s vlastnoručně vyrobeným vorem. Seznámí se s lesními bylinami, které jsou vhodné pro výrobu zdravého a osvěžujícího nápoje.
Země živitelka 2021 v Českých Budějovicích

26.8.
31.8.
Země živitelka 2021 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.