Úvod > Aktuality > Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos na beef show a dvě plemena koní
Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos na beef show a dvě plemena koní
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos na beef show a dvě plemena koní

  • Vydáno23. srpna 2022
V areálu Výstaviště České Budějovice proběhne od 25. do 30. srpna 2022 oblíbený agrosalon Země živitelka, a to již 48. ročníkem! Hlavním tahákem letošní výstavy jsou plemena skotu angus a limousine, a představí se také dvě plemena koní, a to chladnokrevný český norik a plnokrevníci Shagya arab.
Země živitelka je největší průřezový agrosalon v ČR. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby. Jednotlivé zemědělské obory mají své pavilony i vlastní program. Tradičně je zastoupena zemědělská technika a služby pro zemědělství, rostlinná a živočišná výroba, technologie, lesní a vodní hospodářství, ekologické zemědělství, myslivci, rybáři, včelaři i drobní chovatelé, jednotlivé zemědělské obory jsou prezentovány napříč celým areálem, mají  své pavilony i svůj vlastní program.

Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a také pavilon Z. Představí se tradiční značky a špičky svého oboru, které k zemědělské technice již dlouhá léta patří.
 

Jihočeská Beef show na Země živitelce

aubracLetos se po čtyřleté odmlce v rámci Země živitelky uskuteční další ročník Jihočeské beef show se speciálními výstavami plemen abeerden angus a limousine. V případě angusů se bude jednat již o pátou soutěžní přehlídku, plemeno limousine se v Budějovicích představí počtvrté. Angusská show po níž bude náledovat soutěž Junior teamu se uskuteční v pátek 26. 8., limousinům bude předvadiště patřit v sobotu 27. 8. 2022. Stejně jako v předchozích letech očekávají pořadatelé účast zhruba 120 nejlepších zvířat obou plemen z celé České republiky.
 

Koně plemene Český norik a Shagya arab v prostoru amfiteátru

český norikPro velký úspěch se podruhé na agrosalonu Země živitelka představí Norický kůň. Ten se začal chovat před 2 000 lety v Alpách. Původně byli využívání jako koně váleční, později k dopravě soli ze Solnohradska, zajímavostí je, že norické geny se dostaly i do starokladrubských koní. Český norik, mohutný chladnokrevný kůň, se na území České republiky začal využívat už od počátku 11. století jako kůň vhodný pro přepravu nákladů, v současné době je nejvíce využíván v lesním hospodářství, například jako tažné a nosné zvíře v horách či nepřístupném terénu. Byl vyšlechtěn na výkonnost, houževnatost a vytrvalost. Kromě toho má dobrý charakter. V příhraničí jižních Čech se noričtí koně vyskytovali dávno před tím, než byli oficiálně první chladnokrevní hřebci přidělení do českého chovu (v roce 1868 v oblasti státního hřebčince v Písku). Noričtí koně byli úspěšně využíváni i koněspřežní železniční drahou z Lince do Českých Budějovic, vybudovanou v letech 1825 až 1832.

Shagya arabKoně plemene Shagya arab, již v 19. století využívala armáda jako jezdecké koně pro rakousko – uherské důstojníky, díky svým vlastnostem slouží pro všechny druhy jezdeckého sportu. Jedná se o speciální plnokrevné arabské plemeno vyšlechtěné v Maďarsku. Zakladatelem tohoto plemene byl pouštní arab Shagya, narozený v Sýrii v roce 1830 a dovezený do maďarského hřebčína Bábolna v roce 1836. Mohutný medový bělouš vynikal nápadnou ušlechtilostí, pevným hřbetem a mírně skloněnou kulatou zádí. V Bábolně působil až do roku 1842. Díky vynikající tvrdosti, nenáročnosti a elegantnímu zevnějšku s výrazným pohybem byli tito koně využíváni u armády jako koně pro důstojnický sbor. V současnosti jsou Shagya-arabové oblíbení jak pro turistické vyjížďky, tak i pro jezdecké disciplíny v rámci soutěží organizovaných Českou jezdeckou federací (drezura, soutěže spřežení a soutěže v distanční jízdě (endurance).
 

Přijďte si prohlédnout unikátní zemědělskou techniku

vinohradnický robot bakchusHistorické zemědělské stroje i rekordní a unikátní techniku budou moci návštěvníci opět potkat při své cestě napříč agrosalonem. V Národním pavilonu Z bude vystavena historická zemědělská technika, a to traktory značky Zetor, které jsou součástí sbírky Národního zemědělského muzea. Jde o nejvýznamnější sbírku traktorů. Raritou letošních exponátů bude vinohradnický robot Bakus, novinka roku 2022! Bakus®, nový společník vinaře, vybaven špičkovou technikou, představitel přesnosti, zbaví vinaře namáhavých úkolů na vinici, je ekologický a úsporný na energie. Je totiž 100% elektrický. Robot nabízí řadu inovativních nástrojů. Vinohrad okope, postříká, a to všechno podle nejpřísnějších agroenvironmentálních pravidel. Je výsledkem pětiletého výzkumu a vývoje týmu mladých inženýrů, kteří sdílí nadšení pro robotiku a ekologii. Zemědělské technice je věnována největší část areálu, jsou to zejména hlavní trasy a také pavilon Z.
 

Soutěž Zlatý klas a národní dožínky

Dožínky Soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, kterou vyhlašuje Ministerstvo zemědělství, se stala již nedílnou součástí Země živitelky. Soutěžními exponáty jsou špičkové výrobky a novinky z oblasti techniky i mechanizace prací v zemědělství, vědy a výzkumu v zemědělství nebo opravárenství, dále exponáty z potravinářství, lesního a vodního hospodářství, z oblasti ochrany životního prostředí. Soutěžní porota uděluje ocenění Zlatý klas s kytičkou exponátu představující mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí a v případě potravin ocení takové, jež se vyznačují mimořádně kvalitativními parametry a standardy.

Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. V sobotu 27. srpna se budou společně slavit Národní dožínky. Průvod v čele s nejvyššími představiteli státu a vlády doprovází lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.


Svět zemědělství pro děti

Dětská farmaPro děti již 5. rokem je součástí agrosalonu Země živitelka Dětský zemědělský svět, kde se ti nejmenší návštěvníci stávají malými farmáři (suší seno, které taky na noc kopí, aby nezmoklo), orají políčko, pohrát si můžou v dřevěném kravínu, ale i soutěžit o super dárky. Součástí jsou i aktivity pro děti na stáncích vystavovatelů. Chybět nebude ani skákací hrad a skákací kombajn nebo dětské šlapací traktory či pískoviště. Od pátku do neděle bude probíhat navíc ještě řemeslný program – děti budou moci pozorovat vyřezávání soch ze dřeva anebo si pohrát v expozici  firmy HELUZ a názvem Kutil junior. Vystaveny budou historické traktory (z Národního zemědělského muzea, Jihočeského zemědělského muzea i od soukromých sběratelů), i moderní technika, kterou si budou moci uvnitř kabiny otestovat na vlastní kůži. A samozřejmě velké množství zvířat – krávy, rekordní množství koní, prasata i malá selátka…atd.