Úvod > Aktuality > Začíná rysí rok: Šumavská rysí populace bude opět pod drobnohledem

Začíná rysí rok: Šumavská rysí populace bude opět pod drobnohledem

Vydáno 13. května 2018 Příroda
Největší českou populaci rysů hostí Šumava a její okolí. Většina těchto rysů migruje mezi Českou republiku, Bavorskem i Rakouskem. Tyto tři státy se proto spojily a podepsaly dohodu o dlouhodobé spolupráci na monitoringu těchto šelem. Výsledky pravidelného sledování rysů v celém rozsahu výskytu populace umožní spolehlivě vyhodnotit její stav a přijmout potřebné kroky pro její ochranu. Kromě toho budeme mít díky komplexnímu monitoringu šanci seznámit se s životními osudy jednotlivých zvířat.
RysV květnu začal další tzv. rysí rok, který trvá od 1. května do 30. dubna následujícího roku. Toto období umožňuje smysluplně vyhodnocovat výskyt rysů jako celku. Na začátku rysího roku je možné sledovat samice s mláďaty, které se ke konci tohoto období osamostatňují. V dubnu následujícího roku pak lze spolehlivě vyhodnotit přírůstek populace i celkový počet jedinců. Rysi jsou individuálně rozeznatelní díky zbarvení a díky pravidelnému monitoringu pomocí fotopastí se dá i analyzovat, kam se daní jednotlivci stěhují, s kým mají potomky i případně, zda již pravděpodobně neuhynuli.

Tzv. šumavská populace rysů obývá území od Slavkovského lesa přes Brdy po Novohradské hory v Česku, Horní Rakousko po Linz a Bavorsko po Regensburg a Würzburg. Těžištěm jejich výskytu jsou národní parky Šumava a Bavorský les. Odhaduje se, že zde žije 60 až 80 samostatnych zvířat. Z předchozích výzkumů je jasné, že skoro žádný rys nežije celý život jen v jednom státě. Pro spolehlivé vyhodnocení stavu populace je nezbytné mít informace z celého území výskytu. Například rys Luděk se narodil mezi Prachaticemi a Boleticemi dále se přesunul až k Linci a nyní obývá území Novohradských hor.

Rys ŠumavaMezinárodní monitoring rysa běží při projektu 3Lynx, účastní se ho 11 partnerů z 5 zemí (ČR, Německo, Rakousko, Itálie, Slovinsko). V rámci projektu 3Lynx ochranáři na vhodných místech na celém území výskytu šumavské populace rysů umístili fotopasti a připravují on-line databázi na sdílení dat, která umožní identifikaci jedinců bez ohledu na stát, ve kterém se zrovna vyskytují. Tím se mnohonásobně rozšíří možnost sledování životních osudů jednotlivých rysů i odhad početnosti populace.

Jestliže vás naše největší kočkovitá šelma fascinuje, můžete ji pozorovat zcela pohodlně a bezpečně z rysího výběhu nedaleko Kvildy. Seznámíte se v něm s rysem Davidem, který byl do výběhu umístěn poté, co jej srazil automobil. Po mimořádně náročné léčbě už zůstal v péči člověka. Rys zde však nežije osamělým životem - v srpnu 2016 se do výběhu přestěhovala rysí samička z Německa. Rysí výběh je součástí naučného okruhu nedaleko Kvildy, který seznamuje se životem jelena evropského.
Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.