Úvod > Aktuality > Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

Vydáno 9. září 2019 Kultura
Poctu proslulému skladateli Antonínu Dvořákovi složí i letos řada světových orchestrů a sólistů. Ti se představí začátkem září na hudebním festivalu Dvořákova Praha, který tradičně uvádí díla našeho významného umělce. Tento rok se koná dvanáctý ročník festivalu, a to mezi 8. a 23. zářím 2019. Uvítá přední orchestry a sólisty z domova i špičková tělesa a renomované hudebníky ze zahraničí.

Začátek podzimu v hlavním městě je tradičně spojován s oslavou hudebního genia a světově uznávaného českého skladatele Antonína Dvořáka, který se narodil 8. září 1841. Na jeho počest se pravidelně koná festival klasické hudby Dvořákova Praha, který letos vstupuje do jedenácté sezony.

Během své úspěšné kariéry zkomponoval Dvořák devět symfonií, deset oper, nespočet instrumentálních skladeb, básní či koncertů. Dílem, které ho proslavilo po celém světě, je 9. symfonie, zvaná Novosvětská, v níž se inspiroval indiánskou a černošskou hudbou. Antonín Dvořák totiž v letech 1892 až 1895 působil ve Spojených státech, kde přijal angažmá na národní konzervatoři v New Yorku. Jedinečnost však dodává jeho skladbám také slovanský ráz či vlastenecké náměty.
 

Na co se můžete během festivalu těšit

12. ročník festivalu Dvořákova Praha uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Výběr děl Antonína Dvořáka se letos zaměří na jeho instrumentální koncerty a v novodobé premiéře zazní první zhudebnění Dvořákovy rané opery Král a uhlíř. Taktovky se na festivalu ujmou vedle mnoha jiných i legendy Zubin Mehta nebo Neeme Järvi. Diváci se mohou těšit na sólová vystoupení Iva Pogoreliche, českému publiku dobře známých bratrů Capuçonových, Nicoly Benedetti, Jiřího Bárty nebo Gila Shahama, který přijal i roli kurátora komorní řady. Rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie provede pod vedením Semyona Bychkova skladby Dvořákova přítele Petra Iljiče Čajkovského včetně slavného klavírního koncertu b moll v podání Kirilla Gersteina.

HousleLegendární dirigent Zubin Mehta je spojen s Izraelskou filharmonií rekordních 51 let. Jejich společné pražské vystoupení bude jedním z posledních, kdy se představí v roli šéfdirigenta tohoto tělesa. V jejich podání zazní monumentální Mahlerova 3. symfonie. Sběratelská Dvořák Collection se letos zaměří na souborné provedení instrumentálních koncertů. Technicky a interpretačně náročný Klavírní koncert g moll uslyšíte v podání Ivo Kahánka a Essenských filharmoniků. Méně známý raný Koncert pro violoncello a klavír A dur zazní v orchestrální úpravě předního znalce Dvořákova díla Jarmila Burghausera a v provedení úspěšného violoncellisty Tomáše Jamníka. Tentýž koncert 13. září bude předveden také v původní skladatelově verzi s doprovodem klavíru a spolu s ním zazní i nejznámější Koncert h moll v podobě Dvořákova autorského klavírního výtahu. Výběr koncertů završí oblíbený houslový koncert a moll v podání jednoho z nejobdivovanějších sólových hráčů současnosti Gila Shahama.

Dvořákova Praha 2020

Dvořákova Praha 2020

14. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 4. a 20. zářím 2020 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.