Úvod > Aktuality > Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky
Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky
"> "> Zdroj foto: prague.eu "> Zdroj foto: dvorakovapraha.cz "> Zdroj foto: dvorakovapraha.cz "> Zdroj foto: dvorakovapraha.cz "> Zdroj foto: dvorakovapraha.cz "> Zdroj foto: dvorakovapraha.cz "> Zdroj foto: dvorakovapraha.cz "> Zdroj foto: dvorakovapraha.cz "> "> ">
Kultura

Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

  • Vydáno9. září 2022
Poctu proslulému skladateli Antonínu Dvořákovi složí i letos řada světových orchestrů a sólistů. Ti se představí v září 2022 na hudebním festivalu Dvořákova Praha, který tradičně uvádí díla našeho významného umělce. Tento rok se koná patnáctý ročník festivalu, a to mezi 8. a 25. zářím 2022. Uvítá přední orchestry a sólisty z domova i špičková tělesa a renomované hudebníky ze zahraničí.

Začátek podzimu v hlavním městě je tradičně spojován s oslavou hudebního genia a světově uznávaného českého skladatele Antonína Dvořáka, který se narodil 8. září 1841. Na jeho počest se pravidelně koná festival klasické hudby Dvořákova Praha, který letos vstupuje do patnácté sezony.

Během své úspěšné kariéry zkomponoval Dvořák devět symfonií, deset oper, nespočet instrumentálních skladeb, básní či koncertů. Dílem, které ho proslavilo po celém světě, je 9. symfonie, zvaná Novosvětská, v níž se inspiroval indiánskou a černošskou hudbou. Antonín Dvořák totiž v letech 1892 až 1895 působil ve Spojených státech, kde přijal angažmá na národní konzervatoři v New Yorku. Jedinečnost však dodává jeho skladbám také slovanský ráz či vlastenecké náměty.
 

Na co se můžete během festivalu těšit

dvořákova praha15. ročník festivalu Dvořákova Praha uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Diváci se mohou těšit téměř tři desítky vystoupení a doprovodných akcí včetně koncertního provedení Rusalky s Českou filharmonií a dirigentem Semjonem Byčkovem, koncertu Clevelandského orchestru pod vedením Franze Welser-Mösta nebo recitálu legendární argentinské klavíristky Marthy Argerich.

Dvořákova PrahaKoncert v pátek 9. září vystoupí mnichovští filharmonvi v čele s jedenatřicetiletým španělským violoncellistou Pablem Ferrándezem. Dále se uskuteční violoncellový koncert Roberta Schumanna. V neděli 11. září vystoupí Clevelandský orchestr z USA. Podle odborníků je tento americký orchestr ve své zemi absolutní špičkou a náleží společně s Vídní, Amsterdamem, Berlínem a několika málo dalšími k absolutním světovým TOP orchestrům. V rámci Světových orchestrů vedle již zmíněného Mnichova a Clevelandu vystoupí 14. září v Praze londýnský Královský symfonický orchestr a 25. září pak Symfonický orchestr Švédského rozhlasu.

Dvořákova PrahaPohádková opera Rusalka Antonína Dvořáka patří mezi skladatelova nejoblíbenější díla. Dvořákova Praha připravila její koncertní provedení na 19. září, kde se tohoto mimořádného úkolu zhostí Česká filharmonie se svým šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Semjonem Byčkovem. Společně s dramaturgií festivalu přizval Maestro Byčkov k provedení tohoto díla mezinárodní sestavu sólistů, jakou lze slýchat v těch nejproslulejších operních a koncertních domech světa. Rusalku ztvární litevská sopranistka Asmik Grigorian, která právě v této roli nadchla v posledních letech tisícovky nadšených posluchačů po celém světě.

V sobotu 24. září vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina klavíristická legenda z Argentiny Martha Argerich. Do naší metropole zavítá po téměř padesáti letech.


Nová programová řada – Dvořákova Praha na Bořislavce

Dvořákova PrahaDvořákova Praha na Bořislavce je nová programová řada, která podtrhuje propojení Karla Komárka a jeho nadace s festivalem Dvořákova Praha, jehož je největším mecenášem. Právě umístění nové koncertní řady do objektu Bořislavka, tedy nového sídla Karel Komárek Family Foundation, je vyjádřením sounáležitosti nadace s festivalem. Toto symbolické spojení posiluje i skutečnost, že program této řady je dominantně věnován mladým interpretům. Jejich umělecký rozvoj nadace intenzivně podporuje ve spolupráci s pořadatelem Dvořákovy Prahy, tedy Akademií klasické hudby.

Dvořákova PrahaVšechny koncerty budou mít formát „soirée“, tedy podvečerních koncertů, které kladou menší důraz na formálnost, ale chtějí nabídnout hudební zážitek všem, kteří v okolí Bořislavky žijí nebo pracují. Zahajovací koncert této řady 13. září 2022 bude patřit souboru Epoque Quartet, jehož hudba oslovuje posluchače napříč generacemi syntézou klasické, populární a jazzové hudby. Další koncerty budou patřit nejmladším hvězdám interpretačního nebe: 15. září vítězům Concertino Praga 2021, duu houslisty Kristiana Mráčka a violoncellisty Davida Pěrušky, které doprovodí klavíristka Veronika Jaklová. V úterý 20. září se představí jeden z nejslibnějších mladých českých ensemblů, Kukal Quartet, společně s klavíristou Matoušem Zukalem. Celý cyklus zakončí 22. září ti úplně nejmladší adepti interpretačního umění, se kterými systematicky pedagogicky pracují klavírní virtuóz Ivo Kahánek a koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer. Přibližně jednu hodinu trvající koncerty se budou konat ve foyeru budovy Bořislavka vždy od 17:30 hodin.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.