Úvod > Aktuality > Dny vědy a techniky opět zaplní centrum Plzně
Dny vědy a techniky opět zaplní centrum Plzně
"> "> "> Plzen žije vedou "> Dny vedy a techniky v Plzni
Zážitky

Dny vědy a techniky opět zaplní centrum Plzně

  • Vydáno16. září 2019
Od pátku 20. do soboty 21. září 2019 bude plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem patřit vědeckým hrátkám a netradičním experimentům. Už počtrnácté se tu uskuteční Dny vědy a techniky Západočeské univerzity, které promění náměstí ve vědeckou laboratoř s interaktivními expozicemi, v níž své místo najdou všichni, kdo mají chuť odhalovat tajemství světa kolem nás.

Dny vědy a techniky promění na dva dny plzeňské centrum ve vědeckou laboratoř. Přes třicet expozic představí vědecké obory z netradičního úhlu pohledu. V ulicích města se tak setkáte s mnoha experimenty, vycházejícími z našeho běžného života, i s pokusy, které jinde neuvidíte. Řadu věcí si přitom můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Kromě toho si budete hrát, závodit, soutěžit a přesvědčíte se, že věda je opravdu pro každého a není třeba se jí bát. Bavte se na Dnech vědy a techniky se Západočeskou univerzitou v Plzni! Tradičním dějištěm je náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem.
 

Robotický slon, síla hlasu i ukázky první pomoci

dny vědy a technikyNa návštěvníky Dnů vědy a techniky čekají fyzikální pokusy, ukázky digitálních technologií a robotiky i testy zručnosti. Hlavní část programu připravila Fakulta strojní. Představí například robotického slona, kterého si návštěvníci sami zkusí ovládat. Žáci na jejím stánku poznají základy svařování a slévárenství či způsoby obrábění, dozví se, jak funguje teplovzdušný Stirlingův motor anebo si nechají změřit sílu svého hlasu.

Moderní technologie představí také Fakulta aplikovaných věd. V expozici Fakulty pedagogické budou moct malí i velcí vyzkoušet technologie obrábění na gravírovací frézce nebo malých počítačem řízených obráběcích strojích. U stánku Bav se vědou na ZČU budou moct děti potrápit své mozkové závity hádankami, logickými hrami a rébusy. Studenti Fakulty zdravotnických studií předvedou výbavu zdravotnických záchranářů a ukázky první pomoci.

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.