Úvod > Aktuality > Za zlatem a zážitky se vydejte do Kašperských Hor
Za zlatem a zážitky se vydejte do Kašperských Hor
"> "> ">
Letní sporty

Za zlatem a zážitky se vydejte do Kašperských Hor

  • Vydáno10. dubna 2015
Přezdívá se jim zlatá brána Šumavy, protože právě tady začínala slavná obchodní stezka do Německa. Obchodníci po ní putovali už za Karla IV. a vy se tady i dnes můžete na chvíli ocitnout v jejich kůži, v době, kdy se tady těžilo zlato. Zlaté časy však zažívají Kašperské Hory i dnes. Přesvědčte se o tom...
Největší slávu zažily Kašperské Hory, příjemné horské městečko v srdci Šumavy, ve 14 století, když tudy Karel IV. zbudoval obchodní cestu z německého Pasova do Prahy. Ta vedla přes Kvildu, Kašperské hory, Sušici, potom Klatovy a dále do našeho hlavního města. Kašperské hory byly tehdy pro obchodníky doslova a do písmene zlatým dolem. Z Bavorska vozili zbraně, víno, látky nebo sůl a z Čech si odváželi obilí, dobytek nebo pivo, které se vařilo přímo ve městě. Město bylo v té době jedním z nejvýznamnějších zlatokopeckých rájů v Evropě.
 

Kostely, radnice nebo pivovar?

Kašperské HoryV létě je toto město jednou z hlavních zastávek cyklistů, kteří chtějí důkladněji poznat malebné okolí Sušice a podhůří Šumavy. Zcela klíčovým výchozím bodem jsou pak Kašperské Hory pro pěší turisty, kteří se tady často zdrží déle, než plánovali.

Pravděpodobně nejvýstavnější stavbou je velká renesanční radnice na náměstí. V průčelí se pyšní trojicí mohutných barokních štítů, kterými se prezentoval jeden z majitelů domu, Jiří Lokšan – tajemník krále Ferdinanda I. Měšťané dům posléze účelně spojili s budovou pivovaru a nakonec v něm zřídili radnici. Prohlídka rozhodně stojí za to i dnes – budete procházet pod původními gotickými klenbami i celami bývalého vězení!

Kostel sv. MikulášeDruhou dominantou náměstí je více než šest set let starý arciděkanský kostel svaté Markéty. Baroknímu interiéru vévodí bohatě zdobený oltář a vzácné varhany. Sledujte proto, zda se v chrámu nekoná nějaký koncert, návštěva by jistě stála za to.

Stejně jako zastavení v hornickém kostele svatého Mikuláše z 13. století s unikátním dřevěným malovaným stropem. Tajemnou atmosféru zase pocítíte na Šibeničním vrchu, kam byl přesunut pranýř, bez něhož bohaté město ve středověku nemohlo být, a který původně stál na náměstí.
A ještě jedna zajímavost, tentokrát zlatá. Před nákupním centrem na náměstí zbystřete – uvidíte kameny určené k mletí zlatonosné rudy, které připomínají slavnou zlatokopeckou minulost místa.
 

Klostermann, skláři a historické motorky

Pokud máte rádi literaturu, Kašperské Hory najdete v mnoha povídkách spisovatele Karla Klostermanna, zejména v románu Skláři, který odsud pochází. O unikátních sklářských kouscích i o těžbě zlata se více dozvíte v Muzeu Šumavy, které se pyšní také jedinečnou sbírkou ozdobných lahviček na šňupavý tabák nebo malovaná umrlčí prkna. A zahanbit se nedá ani druhé kašperské muzeum s expozicí České hračky a největší stálou výstavou historických motocyklů v České republice.
 

Výlety do okolí Kašperských hor

Hrad KašperkCo je ale na Kašperských Horách nejkrásnější, je jejich okolí. Doslova láká k výletům. Místem, které prostě musíte vidět, je hrad Kašperk – Karel IV. ho dal postavit roku 1356 k ochraně bezpečnosti Zlaté stezky. I dnes se pyšní strašidelnou pověstí. Aktuálně má za sebou rozsáhlou rekonstrukci a nyní je v něm muzeum přibližující hradní historii a slavná zlatá období. V létě se zde koná řada kulturních akcí, ovšem v kteroukoliv roční dobu vás potěší vycházka po jeho okolí po některém z naučných turistických okruhů. Ještě před tím se však z hradu pokochejte krásnou vyhlídkou, je totiž jednou z přirozených dominant podhůří Šumavy a Kašperské pahorkatiny.

Vydat se můžete také Cestou zlatokopů – Z Kašperských Hor se nabízí hned šest turistických okruhů. Nejvyhledávanější jsou pětikilometrový okruh Cestou zlatokopů a o jeden kilometr kratší trasa nazvaná Na Kašperk jinak. Cesta zlatokopů vás zase zavede do Amálina údolí a ke Zlatému potoku, který byl hlavním místem, kde se poprvé začalo rýžovat zlato. Těžit v dolech jej začali horníci až mnohem později. Dodnes se zachovalo množství štol, do některých můžete i vstoupit…

Řeka VydraŽlutě značené cesty nabízejí krásné výhledy směrem k Šumavě i na sever do přírodního parku Kašperská vrchovina.

Je možné se také vypravit do nedalekého krásného údolí řek Otavy a Vydry. Lákavý je i výlet k Čeňkově pile, kde je k vidění technická památka – unikátní sto let stará vodní elektrárna. Odtud se můžete bydat také krásnou trasou údolím řeky Vydry, kolem Turnerovy chaty s romantickým posezením až k Antýglu, kdysi královskému dvorci, dnes autokempu.
Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Vydejte se s námi zpět do historie či vlastního dětství. Aspoň částečně vám to umožní jedna z největších tuzemských kolekcí historických motocyklů a hraček.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.