Úvod > Aktuality > Za zlatem a zážitky se vydejte do Kašperských Hor
Letní sporty

Za zlatem a zážitky se vydejte do Kašperských Hor

  • Vydáno10. dubna 2015
Přezdívá se jim zlatá brána Šumavy, protože právě tady začínala slavná obchodní stezka do Německa. Obchodníci po ní putovali už za Karla IV. a vy se tady i dnes můžete na chvíli ocitnout v jejich kůži, v době, kdy se tady těžilo zlato. Zlaté časy však zažívají Kašperské Hory i dnes. Přesvědčte se o tom...
Největší slávu zažily Kašperské Hory, příjemné horské městečko v srdci Šumavy, ve 14 století, když tudy Karel IV. zbudoval obchodní cestu z německého Pasova do Prahy. Ta vedla přes Kvildu, Kašperské hory, Sušici, potom Klatovy a dále do našeho hlavního města. Kašperské hory byly tehdy pro obchodníky doslova a do písmene zlatým dolem. Z Bavorska vozili zbraně, víno, látky nebo sůl a z Čech si odváželi obilí, dobytek nebo pivo, které se vařilo přímo ve městě. Město bylo v té době jedním z nejvýznamnějších zlatokopeckých rájů v Evropě.
 

Kostely, radnice nebo pivovar?

V létě je toto město jednou z hlavních zastávek cyklistů, kteří chtějí důkladněji poznat malebné okolí Sušice a podhůří Šumavy. Zcela klíčovým výchozím bodem jsou pak Kašperské Hory pro pěší turisty, kteří se tady často zdrží déle, než plánovali.

Pravděpodobně nejvýstavnější stavbou je velká renesanční radnice na náměstí. V průčelí se pyšní trojicí mohutných barokních štítů, kterými se prezentoval jeden z majitelů domu, Jiří Lokšan – tajemník krále Ferdinanda I. Měšťané dům posléze účelně spojili s budovou pivovaru a nakonec v něm zřídili radnici. Prohlídka rozhodně stojí za to i dnes – budete procházet pod původními gotickými klenbami i celami bývalého vězení!

kašperské hory Kostel sv. MikulášeDruhou dominantou náměstí je více než šest set let starý arciděkanský kostel svaté Markéty. Baroknímu interiéru vévodí bohatě zdobený oltář a vzácné varhany. Sledujte proto, zda se v chrámu nekoná nějaký koncert, návštěva by jistě stála za to.

Stejně jako zastavení v hornickém kostele svatého Mikuláše z 13. století s unikátním dřevěným malovaným stropem. Tajemnou atmosféru zase pocítíte na Šibeničním vrchu, kam byl přesunut pranýř, bez něhož bohaté město ve středověku nemohlo být, a který původně stál na náměstí.
A ještě jedna zajímavost, tentokrát zlatá. Před nákupním centrem na náměstí zbystřete – uvidíte kameny určené k mletí zlatonosné rudy, které připomínají slavnou zlatokopeckou minulost místa.
 

Klostermann, skláři a historické motorky

šumavaPokud máte rádi literaturu, Kašperské Hory najdete v mnoha povídkách spisovatele Karla Klostermanna, zejména v románu Skláři, který odsud pochází. O unikátních sklářských kouscích i o těžbě zlata se více dozvíte v Muzeu Šumavy, které se pyšní také jedinečnou sbírkou ozdobných lahviček na šňupavý tabák nebo malovaná umrlčí prkna. A zahanbit se nedá ani druhé kašperské muzeum s expozicí České hračky a největší stálou výstavou historických motocyklů v České republice.
 

Výlety do okolí Kašperských hor

Co je ale na Kašperských Horách nejkrásnější, je jejich okolí. Doslova láká k výletům. Místem, které prostě musíte vidět, je hrad Kašperk – Karel IV. ho dal postavit roku 1356 k ochraně bezpečnosti Zlaté stezky. I dnes se pyšní strašidelnou pověstí. Aktuálně má za sebou rozsáhlou rekonstrukci a nyní je v něm muzeum přibližující hradní historii a slavná zlatá období. V létě se zde koná řada kulturních akcí, ovšem v kteroukoliv roční dobu vás potěší vycházka po jeho okolí po některém z naučných turistických okruhů. Ještě před tím se však z hradu pokochejte krásnou vyhlídkou, je totiž jednou z přirozených dominant podhůří Šumavy a Kašperské pahorkatiny.

Cestou zlatokopůVydat se můžete také Cestou zlatokopů – Z Kašperských Hor se nabízí hned šest turistických okruhů. Nejvyhledávanější jsou pětikilometrový okruh Cestou zlatokopů a o jeden kilometr kratší trasa nazvaná Na Kašperk jinak. Cesta zlatokopů vás zase zavede do Amálina údolí a ke Zlatému potoku, který byl hlavním místem, kde se poprvé začalo rýžovat zlato. Těžit v dolech jej začali horníci až mnohem později. Dodnes se zachovalo množství štol, do některých můžete i vstoupit…

Žlutě značené cesty nabízejí krásné výhledy směrem k Šumavě i na sever do přírodního parku Kašperská vrchovina.

Je možné se také vypravit do nedalekého krásného údolí řek Otavy a Vydry. Lákavý je i výlet k Čeňkově pile, kde je k vidění technická památka – unikátní sto let stará vodní elektrárna. Odtud se můžete bydat také krásnou trasou údolím řeky Vydry, kolem Turnerovy chaty s romantickým posezením až k Antýglu, kdysi královskému dvorci, dnes autokempu.
Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách patří mezi vůbec nejstarší soukromá muzea tohoto typu v České republice. Výstavní expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen znalce, ale i laiky, děti a dámy.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura