Úvod > Aktuality > Za vínem plným slunce i zdraví
Gurmánská turistika

Za vínem plným slunce i zdraví

  • Vydáno13. května 2009
Pokud se rozhodnete vydat za vínem, potom mějte na paměti, že takový výlet asi nebude jednodenní. Říká se sice, že má být řidič veselý, ale tento fakt policie nechápe. Nejlépe bude jet vlakem nebo si předem zajistit ve vámi vybrané vinařské oblasti nějaké ubytování. Budete tak mít možnost lépe nasát atmosféru místa, kde se víno rodí, zraje a také stáčí. Zvyklosti, kulturně-společenské dění, folklor nebo tradice tu jsou k vidění především v období vinobraní, ale nejenom tehdy.

Víno od arcibiskupa i templářů

arcibiskupské sklepyRozšířeným způsobem, jak putovat za vínem, se stala také cyklistika, která má v oblastech Moravy a Slezska již dlouholetou tradici. Kupříkladu tak můžete navštívit Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži, kde v historických prostorách zámku ochutnáte i mešní víno. Ochutnávku můžete doplnit komentovanou prohlídkou spojenou s koupí všech zdejších vín. Teprve nedávno tu totiž otevřeli Arcibiskupský archiv vín, a na trh se tak dostalo i speciální víno pro liturgické účely. Historie místního vinařství je spojena s historií města, které bylo sídlem biskupů již od roku 1110.
 
vinné sklepy ČejkoviceJistě znáte pojem přívlastková vína, a když tento pojem přeložíte do běžné řeči, potom nabízejí Templářské sklepy v Čejkovicích víno plné emocí a hrdosti. S každým douškem zdejších vín se můžete vrátit zpět v čase do doby vzniku tohoto hrdého a úspěšného řádu a pocítit jeho vzestup i pád. Aby ne, když zkušenosti a tradice, jež se zde dědí z pokolení na pokolení, pramení v dobách raného středověku. Historie čejkovických sklepů je totiž spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů ve 30. letech 13. století. Tehdy také spolu se stavbou templářské tvrze započala i výstavba rozsáhlých vinných sklepů, které neměly na našem území obdoby.
 

Degustace v Salonu vín, pod Kraví horou nebo v Ostrožské Nové Vsi

degustace vínaDalší tradiční a neméně zajímavou nabídkou jsou degustace vín ve Valticích. Ve sklepení valtického zámku sídlí Salon vín České republiky, stálá degustační expozice nejlepších moravských a českých vín. Při prohlídce můžete volně ochutnávat všechny vystavené vzorky anebo si vybrat z několika degustačních programů, řízených sommelierem. Možná je i prohlídka zdarma bez degustace anebo kombinovaná vstupenka, která zahrnuje volnou degustaci a prohlídkový okruh na zámku. Nahlédnout byste měli i do zámeckých vinných sklepů, o které pečuje společnost Vinné sklepy Valtice.
 
Samostatnou kategorií putování za vínem můžou být burčákové degustace. Například pod Kraví horou v Bořeticích se vám dostane přesně takové ochutnávky, navíc spojené s prohlídkou sklepové vesničky. Degustace červených i bílých burčáků je dobře naplánovaným výletem na Břeclavsko a Lednicko, do oblasti Velkopavlovicka,jehož chloubou je právě republika Kraví hora Bořetice.

vínoTečku putováním za vínem uděláme trošku symbolicky ve vinotéce U Svatého Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi, která patří svou nabídkou mezi největší v ČR. Přestože se zdejší vinaři zabývají především produkty z oblasti Moravy, neznamená to, že zde nenajdete vína českých a slovenských vinařů nebo vína z mnoha dalších zemí světa. Vinotéka s kapacitou 80 míst nabízí možnost řízených degustací, rodinných oslav, jednání a také ubytování. Okolí Ostrožské Nové Vsi navíc nabízí nejrůznější možnosti cykloturistiky, rybaření, koupání nebo relaxace v místních lázních.
Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Poznávání vín ve vinotéce U svatého Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi

Poznávání vín ve vinotéce U svatého Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi

Naše vinotéka patří svým prostorem a nabídkou vín (přes 1.400 druhů) mezi největší v České republice.

Vinné sklepy Valtice

Vinné sklepy Valtice

Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi. Základy tohoto vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu.

Burčákové degustace pod Kraví horou v Bořeticích

Burčákové degustace pod Kraví horou v Bořeticích

Prohlídka sklepové vesničky pod Kraví horou v Bořeticích zakončená degustací červených i bílých burčáků ve vinných sklepích.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness