Úvod > Aktuality > Za vínem plným slunce i zdraví
Gurmánská turistika

Za vínem plným slunce i zdraví

  • Vydáno13. května 2009
Pokud se rozhodnete vydat za vínem, potom mějte na paměti, že takový výlet asi nebude jednodenní. Říká se sice, že má být řidič veselý, ale tento fakt policie nechápe. Nejlépe bude jet vlakem nebo si předem zajistit ve vámi vybrané vinařské oblasti nějaké ubytování. Budete tak mít možnost lépe nasát atmosféru místa, kde se víno rodí, zraje a také stáčí. Zvyklosti, kulturně-společenské dění, folklor nebo tradice tu jsou k vidění především v období vinobraní, ale nejenom tehdy.
Rozšířeným způsobem, jak putovat za vínem, se stala také cyklistika, která má v oblastech Moravy a Slezska již dlouholetou tradici. Kupříkladu tak můžete navštívit Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži, kde v historických prostorách zámku ochutnáte i mešní víno. Ochutnávku můžete doplnit komentovanou prohlídkou spojenou s koupí všech zdejších vín. Teprve nedávno tu totiž otevřeli Arcibiskupský archiv vín, a na trh se tak dostalo i speciální víno pro liturgické účely. Historie místního vinařství je spojena s historií města, které bylo sídlem biskupů již od roku 1110.
 
Jistě znáte pojem přívlastková vína, a když tento pojem přeložíte do běžné řeči, potom nabízejí Templářské sklepy v Čejkovicích víno plné emocí a hrdosti. S každým douškem zdejších vín se můžete vrátit zpět v čase do doby vzniku tohoto hrdého a úspěšného řádu a pocítit jeho vzestup i pád. Aby ne, když zkušenosti a tradice, jež se zde dědí z pokolení na pokolení, pramení v dobách raného středověku. Historie čejkovických sklepů je totiž spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů ve 30. letech 13. století. Tehdy také spolu se stavbou templářské tvrze započala i výstavba rozsáhlých vinných sklepů, které neměly na našem území obdoby.
 
Další tradiční a neméně zajímavou nabídkou jsou degustace vín ve Valticích,kde můžete s přáteli přenocovat na další z vinařských cyklostezek. Ochutnat tu můžete 13 odrůdových i archivních vín a potom se rozhodnout pro to svoje, které budete dále pít. Degustace jsou doplněny občerstvením (sýr, šunka, salám, anglická slanina, klobása) nebo i cimbálovou muzikou či harmonikářem. Svůj výlet po jižní Moravě na kole můžete zakončit v rovinatém terénu ve vinném sklípku v Tvrdonicích.  Čekají tu na vás příjemné chvíle strávené s vašimi přáteli v naprostém soukromí.
 
Samostatnou kategorií putování za vínem můžou být burčákové degustace. Například pod Kraví horou v Bořeticích se vám dostane přesně takové ochutnávky, navíc spojené s prohlídkou sklepové vesničky. Degustace červených i bílých burčáků je dobře naplánovaným výletem na Břeclavsko a Lednicko, do oblastiVelkopavlovicka,jehož chloubou je právě republika Kraví hora Bořetice.Degustace vín i mnohé další zajímavé společenské akce, které se konají na zámku ve Velkých Žernosekách, pak nabízí Žernosecké vinařství. Před vlastní degustací je možné po dohodě navštívit historické sklepy s průvodcem. Součástí nabídky je také ubytování v prostorách zámku.

Tečku putováním za vínem uděláme trošku symbolicky ve vinotéce U Svatého Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi, která patří svou nabídkou mezi největší v ČR. Přestože se zdejší vinaři zabývají především produkty z oblasti Moravy, neznamená to, že zde nenajdete vína českých a slovenských vinařů nebo vína z mnoha dalších zemí světa. Vinotéka s kapacitou 80 míst nabízí možnost řízených degustací, rodinných oslav, jednání a také ubytování. Okolí Ostrožské Nové Vsi navíc nabízí nejrůznější možnosti cykloturistiky, rybaření, koupání nebo relaxace v místních lázních.
 
Kontakty:
 
Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Poznejte vinařství ve Velkých Žernosekách. Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Poznávání vín ve vinotéce U svatého Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi

Poznávání vín ve vinotéce U svatého Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi

Naše vinotéka patří svým prostorem a nabídkou vín (přes 1.400 druhů) mezi největší v České republice.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Burčákové degustace pod Kraví horou v Bořeticích

Burčákové degustace pod Kraví horou v Bořeticích

Prohlídka sklepové vesničky pod Kraví horou v Bořeticích zakončená degustací červených i bílých burčáků ve vinných sklepích.

Další aktuality