!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Za tajemstvím výroby sladu se vydejte do Žatce
Za tajemstvím výroby sladu se vydejte do Žatce
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Za tajemstvím výroby sladu se vydejte do Žatce

  • Vydáno8. listopadu 2021
Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství. V Galerii Sladovna v Masarykově ulici objevíte expozici sladovnictví, která vám odpoví na všechny otázky.
sladVznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Pokud vás zajímá historie, či otázky proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva nebo jak se vlastně slad vyráběl? Přijďte prozkoumat zdejší expozici věnovanou výrobě sladu a historii této památkové budovy.
 
Galerie Sladovna je nejstarší dochovanou sladovnou v České republice, která byla dle průzkumu postavena již v letech 1573-1574. Do dnešní doby se dochoval původní hvozd na sušení sladu a studna ve dvoře. K těmto účelům sloužila přinejmenším ještě v letech 1681–1775, později byla využita i jako městská sýpka. Roku 1801 byl objekt prodán a adaptován na obytný dům. Po roce 1886 zde manželé Ferdinand a Marie Jacobovi provozovali výrobnu barev a laků. V budově, která kdysi bývala právě sladovnou, se dnes konají výstavy, koncerty a další kulturní či zážitkové programy.
 

Chrám chmele a piva či Žatec v proměnách času

žatecDávné tradice připomíná i žatecký zábavní komplex Chrám chmele a piva, který zahrnuje například 40 m vysokou vyhlídkovou věž, labyrint z chmelových žoků, největší muzeum chmelařství na světě, orloj, minipivovar a další zajímavosti.

Novinkou je v Žatci expozice Žatec v proměnách času v radniční věži. Základem výstavy je časová osa, která prochází celou věží a ukazuje, jak se město proměňovalo během staletí. Výstava v radniční věži je rozdělena do sedmi částí. Nechybí v ní základní historická data, představuje zajímavé osobnosti, které v Žatci žily, ale i ty, které sem zavítaly, jako třeba krále a císaře, popraveného primátora Hošťálka nebo písaře Jana, a také další události a zajímavosti. Ve věži se dozvíte nejen řadu zajímavostí z tisíciletých dějin, ale z ochozu věže si prohlédnete i současné město.
Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.

Expozice sladovnictví v Žatci

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Galerie Sladovna Žatec

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.

Další aktuality

19.1.
2022
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Severozápadní Čechy | Zimní sporty
5.1.
2022
Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Severozápadní Čechy | Lázně a wellness
22.12.
2021
Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Severozápadní Čechy | Příroda