Úvod > Aktuality > Za tajemství Delfínového kabinetu na Hlubokou
Za tajemství Delfínového kabinetu na Hlubokou
">
Památky

Za tajemství Delfínového kabinetu na Hlubokou

  • Vydáno26. března 2011
Na letošní sezónu připravili pro mladé návštěvníky na zámku Hluboká novinku v podobě didaktického programu Tajemství Delfínového kabinetu. Program krok za krokem seznamuje s detaily historie tohoto pozoruhodného artefaktu.
Jeden z nejzajímavějších kusů nábytku ze státního zámku Hluboká, barokní intarzovaný kabinet zvaný podle tvaru svého bohatě řezbovaného podnoží „delfínový“, byl do sbírek objektu získán Marií Eleonorou Schwarzenbergovou z pozůstalosti spisovatele Adalberta Stiftera.
 
Po spisovatelově tragické smrti rozprodala totiž jeho manželka Amálie veškeré Stifterovy osobní věci. Kněžna Marie Eleonora Schwarzenbergová , která byla se spisovatelem v osobním kontaktu, si po zakoupení umístila pozoruhodný kabinet, podrobně popsaný Stifterem v románu „Pozdní léto“, do své pracovny v prvním patře  hlubockého zámku.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.