!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Za stavebnicí Merkur do Benátek, rodiště jejího vynálezce
Za stavebnicí Merkur do Benátek, rodiště jejího vynálezce
">
Kultura

Za stavebnicí Merkur do Benátek, rodiště jejího vynálezce

Vydáno 28. května 2014
Muzeum Benátky - Muzeum Mladoboleslavska a Jiří Mládek zvou na výstavu Merkur, která připomíná významného benáteckého rodáka Jaroslava Vancla - otce proslulé kovové stavebnice Merkur.

Snad každý, když uslyší slovo Merkur, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy, ale většina snad i na nejznámější českou hračku stejného názvu. Legendární stavebnice Merkur se už přes 90 let vyrábí na stále stejném místě, v Polici nad Metují v Královehradeckém kraji.

Merkur inspiroval tisíce dětí ke studiu technických oborů a pomohl vzniknout také řadě vynálezů. Na výstavě bude k vidění třeba legendární prototyp na výrobu kontaktních čoček z dílny Otto Wichterleho vyrobený právě z Merkuru, těšit se ale můžete i na dobové propagační materiály.

Populární hračka se sice prodávala po celém světě, v období socialismu ale byla v Česku nedostatkovým zbožím. Jednak byla poměrně drahá, v Čechách se jí navíc prodávalo pouze 20 procent celkové produkce, což zdaleka nemohla splnit obrovský zájem dětí a jejich rodičů.

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou

V benáteckém zámku se můžete potěšit největší sbírkou historických hraček v České republice. K vidění jsou nejrůznější hračky z let 1860-1945 z Evropy, Asie i Spojených států amerických.