Úvod > Aktuality > Za skřetem Radoušem se vypravte na zámek Kozel
Za skřetem Radoušem se vypravte na zámek Kozel
"> ">
Památky

Za skřetem Radoušem se vypravte na zámek Kozel

  • Vydáno5. dubna 2015
Od dubna až do října potkáte o víkendu na zámku Kozel skřeta Radouše, který podle pověsti rdousil své vlastní děti, stejně ohyzdné jako on sám. Skřetovy zlé činy jsou již minulostí v řádu několika staletí a naopak se polepšený Radouš snaží stát zámeckým průvodcem a předvést zejména rodinám s dětmi historii zámku poutavou formou. Akce probíhá v rámci projektu Otevřete 13. komnatu každou sobotu a neděli po celou návštěvnickou sezónu až do 28. října 2015.
Zámek KozelTakové podivné stvoření nepotkáte jinde než na Plzeňsku: prý je to syn člověka, ale bradku má kozí, uši oslí a špičáky vystouplé, jaké mívají divočáci. Podle vesnice, kde se narodil, mu říkají Radouš. Otec prý syna zavrhnul už při narození a ten musel vyrůstat v ústraní, v té nejzapadlejší komůrce radoušské tvrze. Jakmile se z ušatého a zubatého Radouše stal muž, unesl z nejbližší vesnice od Radyně dceru tamního krejčího, vyslovenou krasavici. Ze strachu o holý život zůstala na hradě a povila mu syna, který jakoby otci z oka vypadl. Když to Radouš zjistil, na místě ho i s matkou, krvavě umlátil. Za svůj život vystřídal pak dalších šest manželek se kterými to dopadlo stejně. Jaká proměna Radouše nakonec potkala a komu přenechá své obrovské poklady vám poví sám na interaktivní prohlídce zámku Kozel

Prohlídky s Radoušem se konají vždy v sobotu, neděli a na státní svátky od 10:30 do 15:30 hodin. V květnu můžete Radouše navštívit také ve čtvrtek, v červenci a srpnu bude na Kozlu k zastižení až do 16:30 hodin.
Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná trasa v délce 2 km obsahuje celkem sedm informačních tabulí. Děti i dospělí, se na nich seznámí formou čtivého textu, populárních kvízů a zvídavých dotazů například s tématy jako místní lesy, stromy, rostliny nebo živočichové. Nechybí však ani atraktivní téma lesních strašidel a skřítků.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.