Úvod > Aktuality > Za pílí včel se vydejte do Turnova
Za pílí vcel se vydejte do Turnova
"> Za pílí vcel se vydejte do Turnova "> Mezi trojrozmernými exponáty se vám predstaví historické i zcela moderní nástroje a pomucky "> Najdete zde také zábavné zajímavosti ze života vcelího spolecenství
Kultura

Za pílí včel se vydejte do Turnova

  • Vydáno29. dubna 2013
Muzeum Českého ráje v Turnově připravilo k 110. výročí založení včelařského spolku v Turnově působivou výstavu o zajímavostech ze života včel a práce včelařů. Zájemci v expozici naleznou řadu trojrozměrných exponátů, například různé typy úlů a dalších včelařských pomůcek, nechybějí však ani interaktivní prvky. Výstavu doplní také celá řada doprovodných programů.
Za pílí včel se vydejte do TurnovaAť už patříte k nadšeným včelařům nebo hledáte jen zajímavý tip, kam vyrazit za poznáním a zábavou, výstava v Muzeu Českého ráje se vám bude líbit. Můžete se zde těšit na ukázky včelařského vybavení ze sbírek Národního zemědělského muzea, ale také z domácností samotných členů turnovského včelařského spolku a především z bohaté kolekce významného sběratele včelařských propriet, pana Josefa Kysela z Jinolic.

Mezi trojrozměrnými exponáty se vám představí historické i zcela moderní nástroje a pomůcky, kterými se včelaři už více než sto let při své činnosti obklopují. Najdete zde také zábavné zajímavosti ze života včelího společenství. O tématické entrée do výstavy se postarají historické fotografie lidové architektury v Pojizeří, které zachycují včelaření v regionu na přelomu 19. a 20. století, vystavené snímky včelínů na pozadí lidových stavení pocházejí ze sbírek Muzea Českého ráje v Turnově a Vlastivědného muzea pro Vysoké nad Jizerou a okolí.

Výstavu doprovodí také bohatý kulturní program – se včelařstvím a příbuznými tématy je spojena například letošní muzejní noc, která se odehraje v sobotu 18. května. Během hlavně děti potěší divadelní verze večerníčku o včelích medvídcích. Doprovodný program k výstavě vyvrcholí o týden později, kdy se v rámci Staročeských řemeslnických trhů uskuteční v sobotu 25. května v 10:00 v galerii muzea přednáška MUDr. Radka Hubače na téma „Včelí produkty a lidské zdraví“. Během řemeslnických trhů 25. – 26. května bude také možné v Kamenářském domě absolvovat tvůrčí dílnu připravenou ve spolupráci s turnovským včelařským spolkem a v prostoru tržiště se pak budou nabízet ke koupi včelařské pomůcky i včelí produkty včetně medoviny a medového piva. Výstava potrvá až do 2. června 2013.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl