Úvod > Aktuality > Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest

Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest

Vydáno 15. října 2019 Gurmánská turistika
Vepřový, vinařský, senátorský, dančí, kozí, mexický. I takové guláše ochutnáte v Mikulově, kde se znovu utkají týmy v soutěži o nejlepší kotlíkový guláš! Na jejich ochutnávku, degustaci vín včetně moravského božolé i na soutěž v „gůlání“ sudu na čas se vydejte o víkendu.

GulášChutná-li vám guláš a jste soutěživý typ, vydejte se 20. října do Mikulova. Na Pálavském gulášfestu, který odstartuje v 10 hodin ráno, si obojího užijete do sytosti. Koná se tam totiž každoroční klání týmů o nejlepší kotlíkový guláš. Přihlásit se může kdokoliv, kdo má pár nadšených kamarádů, zaručený recept na bezkonkurenční guláš a nějaký ten pěkný kostým na dokreslení veselé atmosféry.  

Úkolem soutěžících je uvařit cca 30 litrů guláše. Bude se hodnotit vzhled, konzistence šťávy, křehkost masa, dekorace při expedici a design stánku.
 

Kotlíková soutěž

Pálavský gulášfest se bude konat v hotelu Zámeček Mikulově. Hotel provoní guláše segedínské, vinařské, námořnické, mexické i vegetariánské, vepřové, kozí, jelení i guláš ze zlomených srdcí nebo senátorský. K tomu bude hrát cimbálová muzika, k ochutnání budou mladá moravská vína a těšit se můžete i na zábavnou soutěž o největšího jedlíka Pálavského gulášfestu či závody v koulení sudu na čas. Kromě klasického vídeňského, hovězího a vepřového guláše týmy vaří i guláše ze zvěřiny, segedínský nebo zabíjačkový...
 

Gůlání sudu a božolé

Koulení sudůAni ti, kteří kdo preferují pohyb před jídlem, nepřijdou na Pálavském gulášfestu zkrátka. Připravena je pro ně totiž tradiční soutěž v „gůlání“ sudu na čas. Dokutálejte soudek na určené místo v nejkratším čase a těšte se na obdiv všech zúčastněných i na drobné ceny!

A nebyla by to Pálava, kdyby chybělo k zapití vší té námahy dobré víno. Chybět nebude ani živá hudba před moravským sklípkem a ke guláši přímo patřící pivo. Hrát bude cimbálová muzika, prodávat se budou také sýry, klobásky, koláčky či čaje…
 

Mikulovská dominanta

Zámek MikilovProtože se velká část sobotního programu koná v blízkosti mikulovského zámku, využijte možnosti a navštivte barokní stavbu předtím, než se na konci října uloží k zimnímu spánku. Mikulovská dominanta má za sebou dlouhou historii. Původně zeměpanský hrad věnoval Přemysl Otakar II. Lichtensteinům, které v 16. století vystřídali Dietrichsteinové. Ti zámek vlastnili až do druhé světové války, která se na stavbě zásadně podepsala – při ústupu Němců totiž sídlo téměř do základů vyhořelo. Nakonec se ho však podařilo obnovit a dnes v něm sídlí muzeum s jedinou ucelenou expozicí o vinařství s názvem Víno napříč staletími. Ujít si nenechte ani zámeckou knihovnu a sál předků.
 

Z Mikulova na Pálavu

MikulovMikulov však není jen víno a barokní zámek, je to také brána do Chráněné krajinné oblasti Pálava, ukrývající řadu tajemství naší dávné minulosti. Nejsušší a nejteplejší region Česka ubývali už pralidé, Keltové a legenda hovoří také o vojácích X. římské legie, kteří zde měli začít pěstovat vinnou révu. Pálava je také nalezištěm světoznámé Věstonické venuše. Tu zde sice neuvidíte, uložena je totiž v Moravském zemském muzeu v Brně, navštívit ale můžete zříceniny Sirotčí hrádek a Dívčí hrady, expozici Věk lovců a mamutů v Dolních Věstonicích nebo naučnou stezku Pavlovské vinice a vinné sklepy.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy

Tři kilometry dlouhá naučná stezka vás na sedmi zastaveních seznámí s vinařskou obcí Pavlov, historií pavlovských vinic a zdejšího vinařství. Dozvíte se na ní zajímavé informace o pěstovaných odrůdách a místních viničních tratích.

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Hotel Zámeček Mikulov - gastronomické zážitky v oblasti Pálavy

Hotel Zámeček Mikulov - gastronomické zážitky v oblasti Pálavy

Na periferii romantického historického městečka Mikulov na jihu Moravy se nachází Hotel Zámeček. Hotel vám poskytne nejen kvalitní ubytování, ale také vynikající speciality restaurace, rozptýlení v moravském vinném sklípku nebo pořádání školení či firemní konference.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.

Další aktuality

18.11.
2019
Za mladým vínem do sklepů v Nechorách

Za mladým vínem do sklepů v Nechorách

Jižní Morava | Gurmánská turistika
10.11.
2019
Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Jižní Morava | Gurmánská turistika