Úvod > Aktuality > Za Lucmbruky aš narohu na Špiblerg? Se stim smiř!
Kultura

Za Lucmbruky aš narohu na Špiblerg? Se stim smiř!

  • Vydáno24. dubna 2016
Karlovské jubileum a Lucemburky připomíná na Špilberku trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný pravopis a vtipné hlášky baví internet a teď už i návštěvníky brněnského hradu. Na lidi čekají komiksové příběhy o Lucemburcích – ti se po stovkách let vrací na Špilberk, kde se ukážou v novém světle. Jak dopadne Karel IV. po noci na Karlštejně, co dostane Zikmund a jakého chce Jošt doopravdy koně? A jak si Zikmund s Joštem rozumí? Přijďte se podívat na Špilberk, kde budou k vidění až do 3. července 2016 v galerii Jih.
opraski2--1-.jpgPřeklepy a pravopisné chyby, obrázky jak malované myší, na druhou stranu suchý humor a nečekané pointy – tak by se daly stručně popsat Opráski sčeskí historje. Označit je za naivní je však zcestné. Komiksy vynikají slovními hříčkami a přesmyčkami, odkazují na detaily z českých dějin a zasměje se u nich spíš ten čtenář, který v hodinách dějepisu dával aspoň trochu pozor. Opráski kreslí záhadný autor Jaz, který na veřejnosti vystupuje pouze v masce Zmikunda, jedné z nejoblíbenějších postav komiksu.

Opráski mají vlastní typický humor a vizuální styl. V kresbách si nelze nevšimnout věrné podoby s lucemburskými panovníky. Na výstavě Lucemburských oprásků uvidíte na tři desítky komiksových příběhů s Lucemburky v hlavních rolích (pravda, třeba v případě Václava IV. i ve vedlejších). Čtenáři je poznají z Facebooku, kde se Opráski sčeskí historje objevily poprvé už na konci roku 2012, i z knížek, kterých už Jaz vydal celkem pět.

Autor komixůKomiksům na dobové atmosféře 14. a 15. století dodají i nejrůznější sbírkové předměty. Uvidíte nové archeologické nálezy jako kamnové kachle zdobené lucemburskými motivy, nádoby na vodu ve tvaru zvířat, tzv. aquamanile, nebo třeba meč, který se našel v odpadní jímce. Kromě toho budou k vidění i další exponáty, které souvisí s komiksovými příběhy – třeba busty členů Lucemburské rodinky, portrét císaře Zikmunda (tentokrát ne od Jaze, ale od Albrechta Dürera) nebo repliky středověkých zbraní zhotovené v 19. století. K vidění bude i 80centimetrový model Joštovy jezdecké sochy. Je to první odlitek sochy z bronzu před tím, než ji sochař Jaroslav Róna desetkrát zvětšil pro umístění na Moravském náměstí.
Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Další aktuality

Hustopeče zvou na burčákové slavnosti

Víte co jsou to horenská rada, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Vše najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích, které se letos konají od čtvrtka 5. října do soboty 7. října 2023. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Otužilci zahajují sezónu zimního koupání v ponorné řece Punkvě v Moravském krasu!

Již tradiční zahájení otužilecké sezony v Punkevních jeskyních se uskuteční jako každoročně první říjnovou neděli. Letos se 1. října koná již 75. ročník Memoriálu T. K. Divíška a 43. akce Liškova Punkva. Přijďte se podívat a podpořit milovníky zimního plavání!
Jihomoravský kraj | Letní sporty

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již třináctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 28. září – 1. října 2023.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 30. 9. 2023 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Mezinárodní den kávy lahodným šálkem či na zajímavé akci

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v neděli 1. října, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika