Úvod > Aktuality > Za Lucmbruky aš narohu na Špiblerg? Se stim smiř!
Za Lucmbruky aš narohu na Špiblerg? Se stim smiř!
"> "> ">
Kultura

Za Lucmbruky aš narohu na Špiblerg? Se stim smiř!

  • Vydáno24. dubna 2016
Karlovské jubileum a Lucemburky připomíná na Špilberku trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný pravopis a vtipné hlášky baví internet a teď už i návštěvníky brněnského hradu. Na lidi čekají komiksové příběhy o Lucemburcích – ti se po stovkách let vrací na Špilberk, kde se ukážou v novém světle. Jak dopadne Karel IV. po noci na Karlštejně, co dostane Zikmund a jakého chce Jošt doopravdy koně? A jak si Zikmund s Joštem rozumí? Přijďte se podívat na Špilberk, kde budou k vidění až do 3. července 2016 v galerii Jih.
opraski2--1-.jpgPřeklepy a pravopisné chyby, obrázky jak malované myší, na druhou stranu suchý humor a nečekané pointy – tak by se daly stručně popsat Opráski sčeskí historje. Označit je za naivní je však zcestné. Komiksy vynikají slovními hříčkami a přesmyčkami, odkazují na detaily z českých dějin a zasměje se u nich spíš ten čtenář, který v hodinách dějepisu dával aspoň trochu pozor. Opráski kreslí záhadný autor Jaz, který na veřejnosti vystupuje pouze v masce Zmikunda, jedné z nejoblíbenějších postav komiksu.

Opráski mají vlastní typický humor a vizuální styl. V kresbách si nelze nevšimnout věrné podoby s lucemburskými panovníky. Na výstavě Lucemburských oprásků uvidíte na tři desítky komiksových příběhů s Lucemburky v hlavních rolích (pravda, třeba v případě Václava IV. i ve vedlejších). Čtenáři je poznají z Facebooku, kde se Opráski sčeskí historje objevily poprvé už na konci roku 2012, i z knížek, kterých už Jaz vydal celkem pět.

Autor komixůKomiksům na dobové atmosféře 14. a 15. století dodají i nejrůznější sbírkové předměty. Uvidíte nové archeologické nálezy jako kamnové kachle zdobené lucemburskými motivy, nádoby na vodu ve tvaru zvířat, tzv. aquamanile, nebo třeba meč, který se našel v odpadní jímce. Kromě toho budou k vidění i další exponáty, které souvisí s komiksovými příběhy – třeba busty členů Lucemburské rodinky, portrét císaře Zikmunda (tentokrát ne od Jaze, ale od Albrechta Dürera) nebo repliky středověkých zbraní zhotovené v 19. století. K vidění bude i 80centimetrový model Joštovy jezdecké sochy. Je to první odlitek sochy z bronzu před tím, než ji sochař Jaroslav Róna desetkrát zvětšil pro umístění na Moravském náměstí.
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika