Úvod > Aktuality > Za lidovou architekturou do srdce veselských blat na Třeboňsku
Za lidovou architekturou do srdce veselských blat na Třeboňsku
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Za lidovou architekturou do srdce veselských blat na Třeboňsku

Vydáno 10. července 2021
Unikátní cesta za lidovou architekturou v srdci veselských blat je jednou ze zatím méně známých atraktivit, které svým hostům nabízí turistická oblast Třeboňsko. Takzvaná Zelená stezka selského baroka, oficiální součást mezinárodní sítě stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky Greenways Praha – Vídeň, ovšem rozhodně stojí za návštěvu.
soběslavská blataDoslova koncentrované setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo, pak nabízí na trase Greenway selského baroka Mažická naučná stezka.

Mažice leží v srdci jihočeských Blat, která jsou specifickým etnografickým regionem vyznačujícím se především jedinečnou architekturou a originálním krojem. Mnozí autoři Mažice řadí spolu s nedalekými Borkovicemi, Zálším, Klečaty a Komárovem k takzvaným pšeničným, či bohatým Blatům, tedy pravému jádru jihočeských Blat. Díky své architektuře byly Mažice v roce 1995 vyhlášeny památkovou rezervací. V obci se nachází celkem pět nemovitých kulturních památek, a to statky č. 5, 10 a 33, bývalá kovárna a most s výklenkovou kapličkou sv. Jana Nepomuckého.

Mažická naučná stezka poskytuje výletníkům zajímavé informace o životě ve vesnici na blatech tehdy i dnes. Vybrat si mohou kratší dvoukilometrovou, nebo delší 4,5 kilometru dlouhou variantu prohlídkového okruhu. Obě přitom nabízí řadu zajímavostí a aktivit pro děti i dospělé. Mimo jiné se například dozví, že jméno Mažice bylo pravděpodobně odvozeno od rašeliny a mazlavé půdy, která se nachází všude v okolí.
 

Děti čekají úkoly s Vohekličkou

blataNa pěti stanovištích naučné stezky čeká úkol od mažického strašidýlka Vohekličky. Správná odpověď se vždy nachází ukryta v těsném okolí informační tabule. Blata jsou odnepaměti obestřena tajemnými legendami. Jednou z magických postav mažických blat je strašidýlko Voheklička. Prý rádo pomáhá dobrým lidem. Bohužel není znám žádný očitý svědek, který by mohl říci, co se stane špatnému člověku, potká-li se s Vohekličkou.

Třeboňsko, krajina dvojího nebe, je bezpochyby jednou z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších jihočeských turistických destinací. Ostatně jako unikátu si ho všimlo i UNESCO. A ne náhodou. Ze zdejších rybníků směřují ryby, zejména kapři, do celého světa. Rovinatá krajina protkaná perlami vodních hladin je pohlazením pro milovníky pěších a cyklovýletů. Lázeňské pobyty prospívají tělu, historické památky mozku a zdejší krajina duši. Pobyt zde okouzlí celé rodiny napříč generacemi.

Ovšem nejen zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO dává Třeboňsku punc světovosti. Za atraktivitou a dobrým jménem oblasti stojí také dlouhodobé zkvalitňování služeb a nové turistické produkty. Zájemci o letní pobyty na jihu Čech si mohou místa pro své dovolené vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy na našem speciálním webu: dovolena.jiznicechy.cz.
Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí

Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu Greenways Praha – Vídeň. Spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.