!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Za ledovou krásou se vydejte do národního geoparku Broumovsko
Za ledovou krásou se vydejte do národního geoparku Broumovsko
">
Příroda

Za ledovou krásou se vydejte do národního geoparku Broumovsko

Vydáno 17. ledna 2021
Pozoruhodnosti a tajemství národního geoparku Broumovsko sice lákají k objevování především v teplejším období od jara do podzimu, avšak i v zimě se můžete vydávat na dobrodružné poznávací výpravy za geologickými zajímavostmi broumovské vrchoviny.
LedopádyZa některými přírodními krásami Broumovska je třeba vyrážet právě v zimním mrazivém počasí. Jednou z těchto atraktivit je například „dýmení“ takzvané Šonovské sopky ze skalních průduchů přímo na vrcholu kopce Homole nad Šonovem u Broumova. Nezapomenutelné zážitky si určitě odnesete ze zimních výletů za křišťálovými nebo barevnými ledopády. V ty se za mrazu mění drobné vodopády a skalní prameny v pískovcových skalách Adršpašského či Teplického skalního města s celoročně přístupnými vybranými prohlídkovými trasami. K těm nejkrásnějším patří barevné Vlčí ledopády.

Krásné ledopády však najdete také třeba v „kamenném hrnci“ Suchodolské Niagáry nebo dalších místech skalních roklí Broumovských stěn, přístupných po značených cestách. Zajímavé ledopády můžete objevit také v některých starých lomech a ve žlabech opukových útesu meandrujícího údolí řeky Metuje v okolí Velkých Petrovic. Asi nejmohutnější ledové kaskády takto vznikají na pramenech, vyvěrajících mezi skalními pilíři geologické lokality Dědek. Při zimních geoturistických výpravách do skal je však třeba ve zvýšené míře dbát na bezpečnost. Nezapomeňte tedy na správné turistické vybavení a v chráněných územích dodržujte stanovené podmínky pro pobyt v přírodě.
Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Vrch Homole - Šonovská sopka na Broumovsku

Vrch Homole - Šonovská sopka na Broumovsku

Nad Šonovem, obcí nedaleko Broumova, se zvolna zvedá z údolí Šonovského potoka skoro nenápadný, ale přece jen kopec – Homole. Známý také jako Šonovská sopka.