ÚvodAktualityZa Křižíkovými vynálezy zamiřte do šumavské Plánice
Rodný domek Františka Križíka
Kultura

Za Křižíkovými vynálezy zamiřte do šumavské Plánice

  • 28. července 2014
Plánice, městečko kousek od Klatov, jehož historie sahá až do poloviny 12. století, si na své proslavení musela počkat až do poloviny 19. století, kdy se v rodině místního ševce 8. července 1847 narodil největší český vynálezce František Křižík.

František Křižík vybudoval elektrárny a tím i rozsvítil mnoho českých měst a jeho vynálezy v oblasti elektrotechniky mu vynesly uznání celého světa. Mezi Křižíkovy vynálezy patří třeba oblouková lampa, vymyslel ale také Křižíkovu fontánu na pražském výstavišti a jeho zásluhou vznikala i elektrifikovaná železniční trať z Tábora do Bechyně.

František Křižík se narodil v rodině chudého ševce. V Plánici prožil dětství , studoval v Klatovech, poté přešel do Prahy na techniku. Studia nemohl dokončit a nastoupil do praxe k firmě Kaufmann vyrábějící  telegrafní a měřící přístroje. Pracovní zaměření firmy přivedlo Křižíka k železnici, soustředil se na telegrafní a zabezpečovací zařízení pro železnice.

Návštěva Světové výstavy v Paříži v roce 1878 přivedla Křižíka k problematice elektrického osvětlení. Vyrobil vlastní konstrukci obloukové lampy systému Piette – Křižík, která získala první cenu na mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži a byla patentována v Anglii, Paříži, USA, Německu a dalších zemích. Na začátku 80. let propagoval Křižík obloukovou lampu při různých slavnostních iluminacích, a protože podnikání bylo úspěšné, rozhodl se Křižík pro přestěhování firmy do Prahy – Karlína. K velkým zakázkám v této době patřilo elektrické osvětlení prezentační budovy pražského Žofína. Vybudoval elektrárny a městské osvětlení v četných městech jako Písek, Jindřichův Hradec, Žižkov, nebo Karlín.

V roce 1891 se uskutečnila v Praze Jubilejní výstava na památku 100. výročí první průmyslové výstavy v Praze. František Křižík patřil k předním pořadatelům i vystavovatelům, na výstavišti ve Stromovce zařídil osvětlení, postavil zde světelnou fontánu a vybudoval první elektrickou dráhu spojující výstaviště s Letnou. V 90. letech 19. století se zasloužil o zavedení elektrické tramvajové dopravy v Praze, když vybudoval dráhu Praha – Libeň – Vysočany a později také Praha – Královské Vinohrady – Žižkov, elektrické dráhy stavěl i v Plzni, v Bosně a Chorvatsku. V roce 1903 uvedl Křižík do provozu první meziměstskou elektrickou železnici v českých zemích mezi Táborem a Bechyní.

Hlavním lákadlem muzea je oblouková lampa

Oblouková lampa nebo více než sto let starý elektrický generátor jsou součástí interaktivní expozice v rodném domě Františka Křižíka v Plánici. Jedná se o venkovské stavení z 19. století, zachráněné před zkázou v roce 1955 státem, který je vykoupil od soukromé osoby a zajistil rekonstrukci. Expozice zde byla otevřena v roce 1957, poslední po velké rekonstrukci v roce 2010.

V místnosti, kde se František Křižík narodil, se dochovalo původní zařízení rodiny Křižíků, jako např. i nářadí, které Křižíkův otec v minulém století používal. Dále je v domku vystavena fotodokumentace Křižíkových vynálezů, mimo jiné i dokumentace l. elektromobilu, l. elektrické lokomotivy, světelné fontány a další. Z exponátů uvidíte např. dynamo, které Křižík vyrobil a které bylo instalováno v Čachrově, kde sloužilo k osvětlení 80 domků.

Vydejte se na výlet okolo Plánice

Kousek od muzea stojí barokní kostel sv. Blažeje. Říká se, že je postavený podle návrhů architekta K. I. Dienzenhofera, který v té době pracoval na poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Nicově a do Plánice si tak trochu „odskočil“. O Nicovu poblíž Plánice se říká, že je jednou z nejmenších vesnic na světě – je tu pár domů, fara a skvostný barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie, postavenýna prastarém mariánském poutním místě podle plánů K. I. Dienzenhofera. Poblíž najdete studánku s údajně léčivou mírně radioaktivní vodou, nad níž stojí kaplička. K dalším zajímavostem Plánicka patří zřícenina velké barokní sýpky v lese Maxberk a románská kamenná rotunda z doby kolem roku 1200 ve vesnici Zborovy.

Hrabě Ludvík Taaffe, příslušník starobylého irského šlechtického rodu Taaffe z Carlingfordu, si možná z nostalgie, možná natruc starousedlíkům nechal kolem roku 1840 v lese zvaném Prašivice poblíž Nalžovských Hor postavit kopii dávného rodového sídla, irského hradu Ballymote. Kolem umělé zříceniny postupně vyrostl lesní park s jezírkem a výletním altánem, objevíte tu i obřího kamenného draka, želvu a zbytky dalších přírodních soch.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Zborovech – bývalá románská rotunda Památky

Kostel sv. Jana Křtitele ve Zborovech – bývalá románská rotunda

Asi 15 km severně od města Sušice leží malá obec Zborovy. Turisté si zde mohou prohlédnout kostelík sv. Jana Křtitele, původně románskou rotundu z 12. století.

Poutní kostel v Nicově Památky

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk Památky

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce Kultura

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánici na Šumavě.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

14. 9.
Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Historické lokomotivy Elinka a Bobinka vás zvou na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně!

Další aktuality

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne nejzajímavější představení z Evropy i z domova

Přes čtyřicet představení divadelních souborů z Francie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky nabídne 32. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který proběhne od 11. do 19. září v Plzni. Letošní ročník festivalu přinese velmi silný zahraniční program – v západočeské metropoli se představí přední divadelní scény z celé Evropy. Vedle slavného francouzského souboru Comédie-Française to budou německá Volksbühne, polská divadla z Krakova a Kielců, Örkény Színház z Budapešti a pravidelný host festivalu – Slovenské národní divadlo.
11. září 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj

Na výlet do nejmenšího českého města musíte na Plzeňsko

Tušíte, které z českých měst je vůbec nejmenší? Rabštejn nad Střelou se může pochlubit titulem nejmenšího města nejen v České republice, ale rovnou v celé Evropě. Městečko se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.
8. září 2024 9:35
Památky, Plzeňský kraj

Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z různých koutů světa

Málokterý letní festival má v České republice tak pestrou nabídku umělců jako plzeňský Pilsen Busking Fest. Již po jedenácté se tak v termínu od 5. do 8. 9. 2024 sjedou do Plzně z celého světa muzikanti, kapely, cirkusáci, komedianti, akrobati, tanečníci, malíři, sochaři a další zástupci různorodých uměleckých profesí. Kromě buskerů z Čech, Moravy a Slezska se návštěvníci můžou těšit na skutečně kosmopolitní mix zástupců z Nového Zélandu, Mexika, Holandska, Austrálie, Španělska, Argentiny, Velké Británie, Německa, Brazílie a USA.
2. září 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Objevte v Plzni víc než hlavní turistická místa

Pokud se během dovolené či víkendového výletování zastavíte v Plzni, určitě neuděláte chybu, pokud navštívíte ikonický pivovar a oblíbenou zoologickou zahradu, projdete si historické centrum, zchladíte se v chodbách středověkého podzemí nebo vystoupáte na nejvyšší kostelní věž v Česku s výhledem na Šumavu i Alpy. Tím ale možnosti zážitků zdaleka nekončí. Co dalšího v Plzni podniknout?
1. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V Konstantinových Lázních najdete léčivé pohlazení nejen pro tělo, ale i pro duši

Konstantinovy Lázně nabízejí celou škálu tematických pobytů, přes pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami, samoplátecké pobyty, wellness pobyty, pobyty pro seniory, pobyty pro zaměstnance či management podniků, až po pobyty vánoční či silvestrovské. Samotné lázně nabízejí relaxaci v rozlehlém parku, okolí je přímo stvořené pro turistiku v přírodě. V nejbližším dosahu se nacházejí naučné stezky Hradišťský vrch, Šipín, Úterský potok, Krasíkov-Ovčí vrch a stezka ke Studánce lásky. Naleznete zde i několik historických památek a přírodních objektů, které je možné navštívit pěšky či na kole. Využít můžete desítky kilometrů cyklistický tras, inline dráhu či moderní wellness a fitness centrum.
1. září 2024 9:00
Lázně a wellness, Plzeňský kraj

Plzeňská Zoo se loučí s létem

Užijte si poslední prázdninovou sobotu mezi zvířaty! Zoologická a botanická zahrada města Plzně byla letos po oba hlavní letní měsíce plná prázdninových návštěvníků. Sobotní program 31. srpna od 10 do 17 hodin se stane tečkou za tímto časem a současně poděkováním za letní přízeň turistů i rezidentů.
28. srpen 2024 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňské náplavky ožívají – začíná zde festival Náplavka k světu

Plzeň je městem čtyř řek, městem kultury a kulturou žijí i plzeňské náplavky. Letos hned tři najednou. Kde zjistit, co se kde děje, aby návštěvníkům nic neuniklo? Kde se kulturní aktéři dozvědí, jak uspořádat na některé z náplavek svou akci? Právě vznikající projekt Plzeňské náplavky veškerá místa a aktivity sjednotí tak, aby si nekonkurovaly a bylo snadné je dohledat, ale i zorganizovat. Veškerý program konající se u plzeňských vod je dostupný na jednotné platformě, kde jsou veškeré akce přehledně k dispozici včetně uceleného vizuálního stylu označujícího jednotlivé náplavky. Jednou z akcí je Festival Náplavka k světu, který se na břehu Úslavy koná od 23. srpna do 14. září 2024.
23. srpen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Švihov bude zastávkou Ponny Expressu a poté jej ovládne dvůr Rudolfa II.

Ve čtvrtek 22. srpna 2024 projíždí Švihovem jubilejní 40. jízda Ponny Expressu. Na nádvoří hradu se uskuteční jedna z předávek pošty a bude zde otevřen i poštovní úřad! V sobotu 24. srpna 2024 se milovníci dobré zábavy mohou těšit na oživené prohlídky pozdně středověkého klenotu, které odemykají poetická zákoutí unikátní stavby a nabízejí osvědčenou směsici divadla, tance i šermu.
20. srpen 2024 17:58
Památky, Plzeňský kraj