Úvod > Aktuality > Za krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!
Kultura

Za krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!

  • Vydáno1. září 2023
Sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Předchůdci zakladatele nižborské sklárny Antonína Rückla se usadili na Chrudimsku, nynější sklárna v Nižboru byla postavena roku 1903 a letos tak slaví 120 let své existence! Posláním zdejších sklářů je sklářské a brusičské řemeslo nejen zachovat, ale posouvat ho na novou úroveň současným designem a přístupem k produkci. Sklárna pořádá pravidelné exkurze, při kterých jsou návštěvníci podrobně seznámeni s tradiční výrobou skla – od tavení, foukání do dřevěných forem, až po fascinující ruční broušení a kontrolu kvality. Na sobotu 2. září 2023 je připravena oslava 120. výročí sklárny – přijeďte se podívat, jak vzniká český křišťál a zkusit si broušení či foukání skla!
sklárna nižborTradice tavení skla se v rodině Rücklů předává z generace na generaci již po tři sta let. Řemeslná výroba zaměřená na mistrovské umění brusu se v nižborské manufaktuře specializuje na exkluzivní ruční produkci a používá staletími prověřené sklářské postupy. Výrobky s logem čápa se vyznačují nejvyšší kvalitou a důrazem na detail. Navazují tak na dědictví značky, pro kterou je sklářské umění více než jen řemeslo.

Sklárnaod roku 1846 vyrábí mimořádně kvalitní výrobky, které místní řemeslníci ručně foukají a brousí. Ruční brus je přitom velmi specifické řemeslo, které je právě v Česku na absolutní světové špičce. Pokud je české sklářství v něčem skutečně celosvětově jedinečné, pak je to právě mimořádná preciznost našich brusičů.

sklárna rücklSklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století. Přímí předchůdci zakladatele nižborské sklárny Antonína Rückla se usadili na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v tamním Cyranově Wostrowě (dnešním Ostrově). Po etablování menších rodinných skláren v Cyranově Wostrově, Včelničce a Skalici u České Lípy se v roce 1903 Antonín Rückl rozhodl na zelené louce postavit sklárnu v Nižboru, v bezprostřední blízkosti právě vzniklé železnice z Prahy do Rakovníka.
 

Oslavte 120 let sklárny Rückl

sklárna rucklV sobotu 2. září 2023 se od 10:00 do 16:00 hodin bude slavit 120. výroční vzniku sklárny Rückl v Nižboru. Příchozí se mohou těšit na komentované prohlídky, zážitky v podobě foukání skla a broušení sklenic. Prohlídky se budou konat v 10:00, 10:45, 11:00, 11:30, 12:30, 13:15, 13:30, 14:00 a 14:30 hodin. Samotné prohlídky a zážitky broušení a foukání skla je nutné rezervovat předem telefonicky na čísle 605 229 205. Komentované prohlídky můžete získat za zvýhodněné jednotné vstupné 100 Kč, příplatek za broušení skleničky na památku je 500 Kč, příplatek za foukání skla na verštatu pak činí 1 000 Kč, v následujících dnech si pak svůj výrobek můžete za 350 Kč vyzvednout.

Děti se mohou těšit na zábavu, hry nebo malování na obličej, proběhne losování o originální ceny a k vyzkoušení budou i dobová řemesla. Kromě výše uvedeného uvidíte křišťálové skvosty z historie a současnosti sklárny Rückl, v areálu pro vás bude také připraveno teplé i studené občerstvení a lokální pivo.
 

Podívejte se pod ruce mistrů sklářů a brusičů

ruckl sklárnaPodívat se přímo pod ruce mistrů sklářů a brusičů se může každý prostřednictvím pravidelných komentovaných prohlídek sklárny Rückl. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je v rámci tradičních prohlídek vysvětlen a představen. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet fascinující práci mistrů brusičů.

Sklárna je otevřena od pondělí do pátku 9:15 – 14:00, v sobotu 9:15 – 13:00 hodin. Poslední exkurze začíná ve všední dny ve 13:00. V sobotu pak ve 12:00. Vstupné do sklárny (huť a brusírna) stojí 150 Kč, pro seniory 120 Kč a pro děti 100 Kč. Za příplatek je možné vyzkoušet si práci brusiče. Prohlídky je možno objednat na e-mailu exkurze@ruckl.cz nebo telefonicky na +420 605 229 205.
Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Další aktuality

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde chystají velkou rekonstrukci, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
Středočeský kraj | Památky

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, které se pro turisty nedávno otevřely. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
Středočeský kraj | Příroda

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda