Úvod > Aktuality > Za krásou křišťálového skla se vypravte do sklárny Rückl v Nižboru
Za krásou křišťálového skla se vypravte do sklárny Rückl v Nižboru
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Za krásou křišťálového skla se vypravte do sklárny Rückl v Nižboru

Vydáno 20. července 2021
Sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Nachází se v Nižboru, v malebném údolí Berounky, jen 35 minut od Prahy. Posláním zdejších sklářů je sklářské a brusičské řemeslo nejen zachovat, ale posouvat ho na novou úroveň současným designem a přístupem k produkci. Sklárna pořádá pravidelné exkurze, při kterých jsou návštěvníci podrobně seznámeni s tradiční výrobou skla – od tavení, foukání do dřevěných forem, až po fascinující ruční broušení a kontrolu kvality. Foukání i broušení si zájemci mohou dokonce sami vyzkoušet. Přijeďte se podívat, jak vzniká český křišťál, návštěva sklárny Rückl nadchne dospělé i děti.
sklárna nižborTradice tavení skla se v rodině Rücklů předává z generace na generaci již po tři sta let. Řemeslná výroba zaměřená na mistrovské umění brusu se v nižborské manufaktuře specializuje na exkluzivní ruční produkci a používá staletími prověřené sklářské postupy. Výrobky s logem čápa se vyznačují nejvyšší kvalitou a důrazem na detail. Navazují tak na dědictví značky, pro kterou je sklářské umění více než jen řemeslo.

Sklárnaod roku 1846 vyrábí mimořádně kvalitní výrobky, které místní řemeslníci ručně foukají a brousí. Ruční brus je přitom velmi specifické řemeslo, které je právě v Česku na absolutní světové špičce. Pokud je české sklářství v něčem skutečně celosvětově jedinečné, pak je to právě mimořádná preciznost našich brusičů.
 

Podívejte se pod ruce mistrů sklářů a brusičů

ruckl sklárnaPodívat se přímo pod ruce mistrů sklářů a brusičů se může každý prostřednictvím pravidelných komentovaných prohlídek sklárny Rückl. Dosud měli návštěvníci během exkurzí možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je v rámci tradičních prohlídek vysvětlen a představen. Návštěvníci si nově mohou sami vyzkoušet fascinující práci mistrů brusičů.

Sklárna je otevřena od středy do pátku 9:15 – 14:00, v sobotu 9:15 – 13:00 hodin. Poslední exkurze začíná ve všední dny ve 13:00. V sobotu pak ve 12:00. Vstupné do sklárny (huť a brusírna) stojí 150 Kč, pro seniory 120 Ka a pro děti 100 Kč. Za příplatek je možné vyzkoušet si práci brusiče. Prohlídky je možno objednat na e-mailu marketa@ruckl.cz nebo telefonicky na +420 605 229 205.
Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Další aktuality