ÚvodAktualityZa krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!
Kultura

Za krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!

  • 1. září 2023
Sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Předchůdci zakladatele nižborské sklárny Antonína Rückla se usadili na Chrudimsku, nynější sklárna v Nižboru byla postavena roku 1903 a letos tak slaví 120 let své existence! Posláním zdejších sklářů je sklářské a brusičské řemeslo nejen zachovat, ale posouvat ho na novou úroveň současným designem a přístupem k produkci. Sklárna pořádá pravidelné exkurze, při kterých jsou návštěvníci podrobně seznámeni s tradiční výrobou skla – od tavení, foukání do dřevěných forem, až po fascinující ruční broušení a kontrolu kvality. Na sobotu 2. září 2023 je připravena oslava 120. výročí sklárny – přijeďte se podívat, jak vzniká český křišťál a zkusit si broušení či foukání skla!
sklárna nižborTradice tavení skla se v rodině Rücklů předává z generace na generaci již po tři sta let. Řemeslná výroba zaměřená na mistrovské umění brusu se v nižborské manufaktuře specializuje na exkluzivní ruční produkci a používá staletími prověřené sklářské postupy. Výrobky s logem čápa se vyznačují nejvyšší kvalitou a důrazem na detail. Navazují tak na dědictví značky, pro kterou je sklářské umění více než jen řemeslo.

Sklárnaod roku 1846 vyrábí mimořádně kvalitní výrobky, které místní řemeslníci ručně foukají a brousí. Ruční brus je přitom velmi specifické řemeslo, které je právě v Česku na absolutní světové špičce. Pokud je české sklářství v něčem skutečně celosvětově jedinečné, pak je to právě mimořádná preciznost našich brusičů.

sklárna rücklSklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století. Přímí předchůdci zakladatele nižborské sklárny Antonína Rückla se usadili na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v tamním Cyranově Wostrowě (dnešním Ostrově). Po etablování menších rodinných skláren v Cyranově Wostrově, Včelničce a Skalici u České Lípy se v roce 1903 Antonín Rückl rozhodl na zelené louce postavit sklárnu v Nižboru, v bezprostřední blízkosti právě vzniklé železnice z Prahy do Rakovníka.
 

Oslavte 120 let sklárny Rückl

sklárna rucklV sobotu 2. září 2023 se od 10:00 do 16:00 hodin bude slavit 120. výroční vzniku sklárny Rückl v Nižboru. Příchozí se mohou těšit na komentované prohlídky, zážitky v podobě foukání skla a broušení sklenic. Prohlídky se budou konat v 10:00, 10:45, 11:00, 11:30, 12:30, 13:15, 13:30, 14:00 a 14:30 hodin. Samotné prohlídky a zážitky broušení a foukání skla je nutné rezervovat předem telefonicky na čísle 605 229 205. Komentované prohlídky můžete získat za zvýhodněné jednotné vstupné 100 Kč, příplatek za broušení skleničky na památku je 500 Kč, příplatek za foukání skla na verštatu pak činí 1 000 Kč, v následujících dnech si pak svůj výrobek můžete za 350 Kč vyzvednout.

Děti se mohou těšit na zábavu, hry nebo malování na obličej, proběhne losování o originální ceny a k vyzkoušení budou i dobová řemesla. Kromě výše uvedeného uvidíte křišťálové skvosty z historie a současnosti sklárny Rückl, v areálu pro vás bude také připraveno teplé i studené občerstvení a lokální pivo.
 

Podívejte se pod ruce mistrů sklářů a brusičů

ruckl sklárnaPodívat se přímo pod ruce mistrů sklářů a brusičů se může každý prostřednictvím pravidelných komentovaných prohlídek sklárny Rückl. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je v rámci tradičních prohlídek vysvětlen a představen. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet fascinující práci mistrů brusičů.

Sklárna je otevřena od pondělí do pátku 9:15 – 14:00, v sobotu 9:15 – 13:00 hodin. Poslední exkurze začíná ve všední dny ve 13:00. V sobotu pak ve 12:00. Vstupné do sklárny (huť a brusírna) stojí 150 Kč, pro seniory 120 Kč a pro děti 100 Kč. Za příplatek je možné vyzkoušet si práci brusiče. Prohlídky je možno objednat na e-mailu exkurze@ruckl.cz nebo telefonicky na +420 605 229 205.
Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči Zážitky

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Další aktuality

Za českou královnou Johankou se vydejte do Rožmitálu pod Třemšínem

Do Rožmitálu pod Třemšínem se v sobotu 22. června opět po roce vrací královna Johanka – oficiálně tedy Johana z Rožmitálu, druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad. Na Den s královnou, pořádaný každoročně koncem června na její počest, vás zve portál Kudy z nudy.
20. červen 2024 18:38
Zážitky, Středočeský kraj

Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, odborníci složili pyramidu z kostí

Kostnice v Kutné Hoře prochází již 10 let rekonstrukcí, která bude pokračovat až do roku 2030. Zatímco se v monulých letech podařilo opravit štuky a omítky, letos se kostnice dočkala návratu rozebrané kosterní pyramidy – odborníkům se podařilo dokončit stavbu severozápadní pyramidy, a to vše az provozu, před očima přihlížejících návštěvníků.
19. červen 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

V Kutné Hoře se bude konat jubilejní Královské stříbření

Předposlední červnový víkend 22. a 23. 6. 2024 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po třicáté, bude se tady jednat o významné jubileum. Přivítejte krále s chotí Žofií a jeho doprovodem spolu s hrdými horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a dech všem se zatají při sobotním ohňostroji i nedělní „stříbrné“ mši.
17. červen 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Postřižinského piva 2024 se blíží

Pivovar Nymburk pořádá v sobotu 15. června tradiční slavnost Den Postřižinského piva. Kromě dobrého piva (včetně pivního speciálu pana sládka) je pro všechny návštěvníky připraven také bohatý doprovodný program. Brány Pivovaru Nymburk se slavnostně otevřou všem milovníkům piva a dobré zábavy od 10:30 hodin.
14. červen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.
11. červen 2024 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.
10. červen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Cyklistika s Járou Cimrmanem: spanilá jízda do Tanvaldu vyrazí už v sobotu

Pokud patříte k obdivovatelům legendárního českého génia Járy Cimrmana, pak si nesmíte nechat ujít slavnosti a spanilou jízdu 8. června 2024 v Tanvaldu a okolí, která je mu věnována. V sobotu jste zváni do muzea ve Velkých Hamrech a v neděli se koná velká sláva v Tanvaldu, kam přijede peleton historických bicyklů, včetně vysokých kol.
7. červen 2024 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Příbram

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
6. červen 2024 10:44
Památky, Středočeský kraj