Úvod > Aktuality > Za Igráčky se vypravte do Frýdku-Místku nebo Bělé pod Bezdězem
Kultura

Za Igráčky se vypravte do Frýdku-Místku nebo Bělé pod Bezdězem

  • Vydáno12. července 2021
Igráček patří nejen mezi oblíbené hračky generace čtyřicátníků, ale stále více si svoji pozornost získává i u dnešních malých dětí. A důvod? Tak jako si každé dítě hledá kamaráda, stejně tak si hledá i pouto k hračce. Pokud má možnost objevovat, komunikovat a využívat fantazii, tak jeho vývoj nabere správný směr.
IgráčciVdechnout znovu život hračce, se kterou si hrálo mnoho maminek, babiček, tatínků a dědečků, ale není nic jednoduchého. Nápad, koncepce a dobrý marketing ještě pořád k tomu všemu nestačí, proto je důležité odkrýt a zasvětit do historie Igráčka každého, kdo o to má zájem a jak jinak než zábavně. Na dvou místech můžete letos v létě vidět populární Igráčky.

První výstava Fenomén Igráček se nachází v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku. Putovní výstava věnovaná historickému i modernímu ztvárnění osmicentimetrové postavičky je interaktivní, takže si vše můžete osahat, vyzkoušet a skládat podle své fantazie. Dětem i dospělým poodkryje informace o jeho výrobě a představí i unikátně ztvárněného zbojníka Ondráše. Tato figurka je vyhotovena pouze pro výstavu v Beskydech Miroslavem Svobodou a připomene dětem i všem návštěvníkům dění okolo této historické postavy i její činy. Výstava je v Muzeum Beskyd přístupná až do 12. září 2021.

hynek berka igráčekDruhou výstavu Fenomén Igráček hostí do 30. srpna 2021 Městské kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem. Originální Igráčci z dílny Miroslava Svobody tentokráte ztvárňují významné osobnosti spjaté s Bělou i šorokým okolím – Hynka Berku z Dubé a Lipé, zakladatele města a zdejšího rodáka Miroslava Dismana, zakladatele Dismanva rozhlasového dětského souboru. Unikátní figurky Herbersteinů vytvořil speciálně pro expozici v Bělé historik a modelář Miroslav Svoboda. Muzeum vám představí výrobu figurky a seznámí také s historií i současností oblíbené české hračky. Ti nejmenší si mohou s Igráčky pohrát v připraveném dětském koutku.
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry nebo historii města Frýdku-Místku i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 19 různých profesí a 9 členů rodiny. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Další aktuality

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!
Kultura

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Pestré barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Chladno a proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete v chladných dnech během podzimu zůstávat doma pod dekou s knížkou a hrnkem čaje, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
Kultura