ÚvodAktualityZa Igráčky se vypravte do Frýdku-Místku nebo Bělé pod Bezdězem
Kultura

Za Igráčky se vypravte do Frýdku-Místku nebo Bělé pod Bezdězem

  • 12. července 2021
Igráček patří nejen mezi oblíbené hračky generace čtyřicátníků, ale stále více si svoji pozornost získává i u dnešních malých dětí. A důvod? Tak jako si každé dítě hledá kamaráda, stejně tak si hledá i pouto k hračce. Pokud má možnost objevovat, komunikovat a využívat fantazii, tak jeho vývoj nabere správný směr.
IgráčciVdechnout znovu život hračce, se kterou si hrálo mnoho maminek, babiček, tatínků a dědečků, ale není nic jednoduchého. Nápad, koncepce a dobrý marketing ještě pořád k tomu všemu nestačí, proto je důležité odkrýt a zasvětit do historie Igráčka každého, kdo o to má zájem a jak jinak než zábavně. Na dvou místech můžete letos v létě vidět populární Igráčky.

První výstava Fenomén Igráček se nachází v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku. Putovní výstava věnovaná historickému i modernímu ztvárnění osmicentimetrové postavičky je interaktivní, takže si vše můžete osahat, vyzkoušet a skládat podle své fantazie. Dětem i dospělým poodkryje informace o jeho výrobě a představí i unikátně ztvárněného zbojníka Ondráše. Tato figurka je vyhotovena pouze pro výstavu v Beskydech Miroslavem Svobodou a připomene dětem i všem návštěvníkům dění okolo této historické postavy i její činy. Výstava je v Muzeum Beskyd přístupná až do 12. září 2021.

hynek berka igráčekDruhou výstavu Fenomén Igráček hostí do 30. srpna 2021 Městské kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem. Originální Igráčci z dílny Miroslava Svobody tentokráte ztvárňují významné osobnosti spjaté s Bělou i šorokým okolím – Hynka Berku z Dubé a Lipé, zakladatele města a zdejšího rodáka Miroslava Dismana, zakladatele Dismanva rozhlasového dětského souboru. Unikátní figurky Herbersteinů vytvořil speciálně pro expozici v Bělé historik a modelář Miroslav Svoboda. Muzeum vám představí výrobu figurky a seznámí také s historií i současností oblíbené české hračky. Ti nejmenší si mohou s Igráčky pohrát v připraveném dětském koutku.
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše Památky

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry, interaktivní muzejní expozice Beskydy – příroda a lidé i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 72 druhů postaviček. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Další aktuality

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.
13. březen 2025 10:00
Kultura

Na svatého Řehoře čápi letí od moře aneb když se jaro vrací

Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, který v minulosti slavili hlavně školáci a studenti ve městech, na venkově se začínalo se zemědělskými pracemi. K tomuto dni, který oslavuje 64. papeže katolické církve (590–604) se váže také řada jarních pranostik o příletu ptáků ze zimovišť a předpokládaném vývoji počasí.
12. březen 2025 11:00
Kultura

Kalendář 2025: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.
11. březen 2025 13:40
Kultura

Cesta strojem času v retro stylu: hračky, nábytek, elektronika, auta ale také hry nebo dorty

Kde můžete zavzpomínat na dobu před sametovou revolucí, navštívit zajímavé expozice a vrátit se do 20. století? Tak třeba v Retromuseu Cheb, Trabant muzeu na Smíchově nebo v Muzeu výpočetní techniky v Brně. A pokud se vám stýská po "komunistických" pochutinách, určitě zajděte do retro cukrárny Alchymista či výletní cukrárny s retro muzeem ve Křtinách. Existují dokonce místa, kde si zahrajete kuličky, gumu nebo čáru tak, jako za starých časů. Míst, kde můžete zavzpomínat na dobu svého dětství či mládí, je však daleko více.
4. březen 2025 10:00
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
27. únor 2025 15:00
Kultura