Úvod > Aktuality > Za Igráčky se vypravte do Frýdku-Místku nebo Bělé pod Bezdězem
Za Igráčky se vypravte do Frýdku-Místku nebo Bělé pod Bezdězem
"> "> "> "> "> Ve tretí místnosti na vás cekají inovovaní Igrácci ">
Kultura

Za Igráčky se vypravte do Frýdku-Místku nebo Bělé pod Bezdězem

  • Vydáno12. července 2021
Igráček patří nejen mezi oblíbené hračky generace čtyřicátníků, ale stále více si svoji pozornost získává i u dnešních malých dětí. A důvod? Tak jako si každé dítě hledá kamaráda, stejně tak si hledá i pouto k hračce. Pokud má možnost objevovat, komunikovat a využívat fantazii, tak jeho vývoj nabere správný směr.
IgráčciVdechnout znovu život hračce, se kterou si hrálo mnoho maminek, babiček, tatínků a dědečků, ale není nic jednoduchého. Nápad, koncepce a dobrý marketing ještě pořád k tomu všemu nestačí, proto je důležité odkrýt a zasvětit do historie Igráčka každého, kdo o to má zájem a jak jinak než zábavně. Na dvou místech můžete letos v létě vidět populární Igráčky.

První výstava Fenomén Igráček se nachází v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku. Putovní výstava věnovaná historickému i modernímu ztvárnění osmicentimetrové postavičky je interaktivní, takže si vše můžete osahat, vyzkoušet a skládat podle své fantazie. Dětem i dospělým poodkryje informace o jeho výrobě a představí i unikátně ztvárněného zbojníka Ondráše. Tato figurka je vyhotovena pouze pro výstavu v Beskydech Miroslavem Svobodou a připomene dětem i všem návštěvníkům dění okolo této historické postavy i její činy. Výstava je v Muzeum Beskyd přístupná až do 12. září 2021.

hynek berka igráčekDruhou výstavu Fenomén Igráček hostí do 30. srpna 2021 Městské kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem. Originální Igráčci z dílny Miroslava Svobody tentokráte ztvárňují významné osobnosti spjaté s Bělou i šorokým okolím – Hynka Berku z Dubé a Lipé, zakladatele města a zdejšího rodáka Miroslava Dismana, zakladatele Dismanva rozhlasového dětského souboru. Unikátní figurky Herbersteinů vytvořil speciálně pro expozici v Bělé historik a modelář Miroslav Svoboda. Muzeum vám představí výrobu figurky a seznámí také s historií i současností oblíbené české hračky. Ti nejmenší si mohou s Igráčky pohrát v připraveném dětském koutku.
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry nebo historii města Frýdku-Místku i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 19 různých profesí a 9 členů rodiny. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.