Úvod > Aktuality > Za hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady
Za hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady
"> "> ">
Památky

Za hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady

  • Vydáno3. července 2022
Mají vaše děti rády kostýmové prohlídky? Tak to byste neměli při svých cestách vynechat státní hrad a zámek Nové Hrady, kterým vás provedou upovídané služebné Zlatuše a Květuše. Přijďte se na ně podívat ve dnech 5., 12. a 28. 7., prohlídky jsou v 10:10, 12:10 a 14:10 hodin. Na prohlídky doporučujeme rezervaci.
Nové HradyA na co se mohou děti při prohlídkách hradu těšit? Pro  nejmenší návštěvníky jsou letos opět připraveny dětské prohlídky s hraběnkou Terezií. Ta společně se svou prostořekou služkou přiblíží život hraběnky na zámku i život poddaných a upovídaný pan purkrabí rád vysvětlí, jak se hrad brání a proč v příkopu není voda. Součástí prohlídek je také střelba z dětské kuše a každý platící dětský účastník si vyrazí vlastní pamětní minci hradu – Novohradský stříbrný. Prohlídky se konají ve vypsaných termínech 5., 12. a 28. 7. 2022, začátky prohlídek v 10:10, 12:10 a 14:10 hodin.
 

Malebné Terezino údolí láká na vzácné dřeviny

Terčino údolíGotický hrad byl od konce 13. století až do počátku 20. století v držení významných šlechtických rodů, pánů z Hradů, z Landštejna, Rožmberků, Švamberků a Buquoyů. V okolí se nalézá malebné Terezino údolí s vzácnými dřevinami, umělým vodopádem a dekorativními stavbami.
 
Objekt vznikl kolem poloviny 13. století jako průchozí strážní hrad na zemské stezce do Vitorazska. Od pánů z Landštejna ho koupili roku 1358 Rožmberkové a v jejich majetku zůstal až do smrti Petra Voka z Rožmberka v roce 1611. Za třicetileté války získal novohradské zboží císařský generál Karel Bonaventura Buquoy a jeho potomkům patřily Nové Hrady až do roku 1945.

Dodnes průchozí hrad se dvěma branami a nezvykle mohutným vyzděným okružním příkopem nabízí návštěvníkům portrétní galerii, která představuje nejvýznačnější členy rodu od zakladatele české větve Karla Bonaventury až po Jiřího Augusta, vynálezce hyalitu. Ve vstupní věži byla obnovena síň slávy zřízená Buquoyi k poctě vítěze na Bílé hoře, v patře nad ní byla otevřena expozice buquoyského sklářství.
Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.

Hamerský mlýn v Terčině údolí u Nových Hradů

Hamerský mlýn v Terčině údolí u Nových Hradů

Hamerský mlýn se nachází na začátku Terčina údolí. Budova pochází z 18. století, v současné době se zde nachází pension.

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí

Naučná stezka zaměřená na les a hospodaření vede po části Terčina údolí nedaleko Nových Hradů.

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Bývalé kneippovací chodníky v Terčině údolí

Bývalé kneippovací chodníky v Terčině údolí

Terčino údolí patří díky své poloze a výjimečným klimatickým podmínkám k místům, které byste na Novohradsku neměli opomenout. Zpestřete si procházku tímto krásným údolím chůzí po dně potoka, který nabízí přirozenou reflexní masáž plosek nohou.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.