Úvod > Aktuality > Za hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady

Za hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady

Vydáno 4. července 2019 Památky
Mají vaše děti rády kostýmové prohlídky? Tak to byste neměli při svých cestách vynechat státní hrad a zámek Nové Hrady, kterým vás provede hraběnka Terezie. Oživené a zábavné prohlídky pro nejmladší návštěvníky budou tedy letos probíhat každý čtvrtek od 4. 7. do 23. 8. 2019. Nové Hrady ožijí těmito speciálními prohlídkami mimořádně i na státní svátek, v pátek 5. 7. Kvůli velkému zájmu pořadatelé doporučují prohlídky zarezervovat.
Nové HradyA na co se mohou děti při prohlídkách těšit? Pro  nejmenší návštěvníky jsou letos opět připraveny dětské prohlídky s hraběnkou Terezií. Ta společně se svou prostořekou služkou přiblíží život hraběnky na zámku i život poddaných a upovídaný pan purkrabí rád vysvětlí, jak se hrad brání a proč v příkopu není voda. Součástí prohlídek je také střelba z dětské kuše a každý platící dětský účastník si vyrazí vlastní pamětní minci hradu - Novohradský stříbrný.

Prohlídky se konají ve vypsaných termínech (4. 7., 5. 7., 16. 7., 25. 7., 22. 8. a 23. 8.) vždy v 9:30, 12 a 15:30 hodin. Vstupenky jsou k dostání pouze v předprodeji na rezervačním webu NPÚ.
 

Malebné Terezino údolí láká na vzácné dřeviny

Terčino údolíGotický hrad byl od konce 13. století až do počátku 20. století v držení významných šlechtických rodů, pánů z Hradů, z Landštejna, Rožmberků, Švamberků a Buquoyů. V okolí se nalézá malebné Terezino údolí s vzácnými dřevinami, umělým vodopádem a dekorativními stavbami.
 
Objekt vznikl kolem poloviny 13. století jako průchozí strážní hrad na zemské stezce do Vitorazska. Od pánů z Landštejna ho koupili roku 1358 Rožmberkové a v jejich majetku zůstal až do smrti Petra Voka z Rožmberka v roce 1611. Za třicetileté války získal novohradské zboží císařský generál Karel Bonaventura Buquoy a jeho potomkům patřily Nové Hrady až do roku 1945.

Dodnes průchozí hrad se dvěma branami a nezvykle mohutným vyzděným okružním příkopem nabízí návštěvníkům portrétní galerii, která představuje nejvýznačnější členy rodu od zakladatele české větve Karla Bonaventury až po Jiřího Augusta, vynálezce hyalitu. Ve vstupní věži byla obnovena síň slávy zřízená Buquoyi k poctě vítěze na Bílé hoře, v patře nad ní byla otevřena expozice buquoyského sklářství.
Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.