Úvod > Aktuality > Za historickou cukrárnou se musíte vypravit do Mnichova Hradiště
Až do konce prázdnin voní v muzeu v Mnichove Hradišti všelijaké dobroty
"> Až do konce prázdnin voní v muzeu v Mnichove Hradišti všelijaké dobroty "> Seznámíte se s ukázkami mnohdy již zapomenutých cukrárských nástroju "> Dobu zašlých casu pripomíná stylizovaný interiér historické cukrárny
Kultura

Za historickou cukrárnou se musíte vypravit do Mnichova Hradiště

  • Vydáno16. srpna 2014
Až do konce prázdnin voní v muzeu v Mnichově Hradišti všelijaké dobroty. Je to tím, že se zde koná atraktivní výstava o vývoji cukrářského řemesla, sladkostí a historii cukráren v českých zemích. Seznámíte se zde se starými cukrářstými technikami, ale také s historií oblíbených pochutin, jako je čokoláda, marcipán nebo zmrzlina. Pro děti je připravena malá dílnička.

Výstava cukrárenKaždý návštěvník si na sladké výstavě  v muzeu na zámku v Mnichově Hradišti přijde na své – dospělí se seznámí s nejoblíbenějšími a nejvyhledávanějšími cukrárnami a výrobnami cukrovinek v prvorepublikovém Československu, děti mohou obdivovat nápaditost a rozdíly dřívějších a dnešních sladkostí nebo se pousmát nad ručním strojem na zmrzlinu. Dobu zašlých časů připomíná stylizovaný interiér historické cukrárny, obchodu i výrobny, se zásobníky na kávu, dózami plnými bonbonů a zákusky vytvořenými podle časopisů z 30. let 20. st.

Seznámíte se s ukázkami mnohdy již zapomenutých cukrářských nástrojů, jako jsou raznice a formy na bonbony nebo tvořítka dříve oblíbených sněhových koulí. Obdivovat můžete dobové bonboniéry i reklamní materiály. Nechybí ani informace o historii čokolády, marcipánu, perníku, zmrzliny nebo dortů, stejně jako o vývoji cukrářského řemesla v Čechách a na Moravě.

Výstavu však rozhodně neprovázejí nudná fakta – věděli jste třeba, že bonboniéry nejvíce proslavil francouzský král Ludvík XV.? Podle dochovaných informací je velmi rád rozesílal jako dárky a uvnitř byly vždy schovány ty nejlepší dobroty.

Pro děti bude připravena malá dílnička, kde si mohou zahrát na cukráře a vyrobit dobroty. Výstava je otevřena denně do 31. srpna od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Za vstupné zaplatí dospělí 30 a děti 15 korun.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Další aktuality