Úvod > Aktuality > Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea
Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea
"> "> "> ">
Památky

Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea

Vydáno 16. dubna 2021
V Chebovicích u Frýdku-Místku, které vloni oslavily 700 let své existence, se dozvíte mnohé zajímavosti o světě včel a jejich chovu. Včelařské muzeum i venkovní prostory včelařského naučného areálu, které od září 2020 prochází rekonstrukcí, by se měly otevřít v květnu 2021. Děti i dospělé potěší také Chlebovická medová stopa – naučná stezka s herními prvky.
včelařské muzeum chleboviceNaučný areál Domu včelařů v Chlebovicích slouží nejen ZO ČSV Frýdek-Místek, ale také se zde nachází včelařské muzeum, včelařský skanzen, naučná zahrada včelařsky významných rostlin, naučný včelín i muzeum Chlebovin a Bezručova kraje. Návštěvník možnost vzdělávat se nejen v oboru včelařství, ale i historie a životního prostředí. V květnu 2021 Včelařský naučný areál otevře po velké rekonstrukci Domu včelařů, včetně lašského muzeíčka. Starobylé chlebovické fojtství se historicky připomíná již v roce 1326, v listině biskupa Konráda.
 
Novinkou je také Chlebovická medová stopa. Jde o naučnou stezku s herními prvky, při níž návštěvníky doprovází včelka Medulinka. Cílem této stezky je seznámení s chlebovickými zajímavými místy a obory včelaření. Pohledem se pokocháte dvacítkou historických úlů, od nejstarších středověkách klátů, přes ručně vyřezávaná obydlí pro včely z 18. a 19. století nebo úly z první republiky, až po nejnovější kusy.
 
včelařské muzeum chleboviceZačínajícím včelařům může pomoci poradenské centrum, v areálu nechybí ani včelařská prodejna. Nachází se ve včelařsky naučném areálu Domu včelařů, ve kterém se nachází včelařské muzeum, včelařský skanzen, naučný včelín a naučná zahrada včelařsky významných rostlin. Nabízí nejen včelařské potřeby pro začínající i zkušené včelaře, mezistěny, úly, včelařské oblečení, včelí produkty a výrobky z nich, hry a hračky s včelí tématikou pro děti, svíčky z včelího vosku, trička, med a medovinu atd., ale nabízí i výkup vosku a propolisu, výměnu vosku za mezistěny atd.
Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu.