ÚvodAktualityV Krkonoších začíná období uzávěr na cestách
Krkonošský národní park dlouhodobe prosazuje turistickou infrastrukturu ze dreva
Příroda

V Krkonoších začíná období uzávěr na cestách

  • 11. září 2018
S koncem letní turistické sezony a blížící se zimou mají strážci Krkonošského národního parku napilno. Na lesních cestách budou měněna potrubí propustků a vyzdívání jejich čel a usazovány svodnice a z toho důvodu bude nezbytná jejích úplná uzavírka.
KrkonošeV Krkonoších začínají intenzivní práce i na těch nejfrekventovanějších úsecích.
 
Na Úpském rašeliništi začaly práce na výměně dřevěného povalového chodníku. Jedná se o úsek Luční bouda – bývalá Obří bouda. Zdejší povalových chodník byl vyměněn před více než 20 lety. Přestože byl i s ohledem na zdejší náročné klimatické podmínky již tehdy zvolen jako materiál dub, tak jeho životnost se již blíží konci. Uzávěru je snadné obejít a to po Jantarové cesta do Polska a pak po Cestě česko-polského přátelství ke Slezskému domu, resp. bývalé Obří boudě.
 
Nejnáročnější opravou bude turistický chodník mezi Růžohorkami a Sněžkou. Ve spodní části – přibližně mezi stanicí lanovky Růžová hora a sedlem mezi Růžovou horou a Sněžkou – dojde k výměně materiálu v cestě. Dříve použité vápencové podloží bude odstraněno a nahrazeno pro zdejší přírodu vhodným nealkalickým materiálem. V úseku od sedla směrem k vrcholu Sněžky budou opraveny schody a štětování mezi nimi. Od doby poslední opravy uplynulo 21 let a desetitisíce návštěvníků, kteří tudy ročně procházejí, na stavu chodníku zanechávají svou pomyslnou stopu v podobě postupného zhoršování stavu. Chodník bude doštětován, aby pohyb po něm byl bezpečný a zejména pohodlný. Jenom tak se totiž množství turistů bude držet na vyznačené cestě a nebude si vyšlapávat chodníčky v jejím okolí. Takový jev je negativní a velmi ohrožující jedinečnou přírodu arkto-alpínské tundry Krkonoš a jeho základní prevencí je právě kvalitně udržovaný chodník.
 
Právě na tento úsek začne v závislosti na počasí od pátku 14. září vrtulník přepravovat stavební materiál. Vzhledem k tomu, že v letovém koridoru není možný pohyb turistů, tak dojde k uzavření nejenom uvedené trasy Růžohorky – Sněžka, ale také tras, které vrtulník bude křižovat. Od 14. do 19. září bude uzavřena turistická cesta v úseku kaplička v Obřím dole – Obří sedlo, protože vrtulník bude lítat na manipulační plochu BAM nad Modrým dolem. Od 19. září do odvolání bude létat do Lvího dolu na manipulační plochu Na Kose. Proto bude uzavřena cesta Lvím dolem (cyklotrasa) i zelená turistická cesta tzv. Traverz.
 
Vzhledem k omezením přístupu největší turistické atrakce Krkonoš – Sněžky – k její návštěvě doporučujeme využít lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku nebo turistické cesty od Jelenky nebo od Luční boudy přes Polsko.
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku Kultura

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Správa KRNAP v novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku vytvořila expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Černohorské rašeliniště v Krkonoších Příroda

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.

Harrachovy kameny v Krkonoších Příroda

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny (1421 m. n. m.) se nacházejí mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí tohoto vrcholu je, že se jedná o 10. nejvyšší místo Krkonoš. Z vrcholové partie, která je tvořena žulovými skalami se nabízí panoramatické výhledy.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš Příroda

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Krkonošská Cesta řemeslných tradic Letní sporty

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí Zážitky

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš Příroda

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Růžová hora u Pece pod Sněžkou Příroda

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Výrazný plochý vrchol se nachází asi 2,5 km severně od Pece pod Sněžkou. Jedná se o svorový suk ve tvaru krátkého hřbetu s plochým temenem. Západní svah se skalními útvary prudce spadá do Obřího dolu (převýšení 400 m).

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Labská bouda v Krkonoších Ubytování

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších Ubytování

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy.

Další aktuality

Přijďte se podívat, jak Vánoce prožívali naši předci, do skanzenu Krňovice

Prožít Vánoce ve skanzenu můžete od 14. do 15. prosince v Krňovicích. Nasajte atmosféru Vánoc na vsi a ponořte se do života našich předků. Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. K vidění jsou historické stavby, dobové vybavení a technika.
9. prosinec 2024 10:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu

Na české straně hor jich žije přibližně 650. Pokud v zimě nemají ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, tak na 19 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince 2024 do 30. dubna 2025.
8. prosinec 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Stachelberg můžete můžete navštívit během adventu i vánočních svátků

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška. Od 25. do 31. prosince 2024 bude dokonce přístupná denně.
7. prosinec 2024 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Skiareál Špindlerův Mlýn přivítá novou sezonu už tento víkend

V sobotu 7. prosince 204 se koná tradiční Špindl Ski Opening 2024. Čeká na vás bohatý doprovodný program u dolních stanic lanovek Svatý Petr a tradičně sezónu přijede zahájit i sám vládce hor Krakonoš! Kromě lyžování, které bude probíhat standardně od 8:30 do 16:00, vás čeká skvělý doprovodný program.
6. prosinec 2024 19:48
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 7. prosince 2024 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
2. prosinec 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Vánoce v Safari Parku Dvůr Králové lákají na desítky svítících dekorací ve tvaru zvířat

Sváteční atmosféru, netradiční dekorace a snížené vstupné nabízí každoročně oblíbená Vánoční zoo. V Safari Parku Dvůr Králové potrvá od 21. prosince 2024 do 5. ledna 2025. Těšit se můžete na umění dvorských výrobců ozdob, koledy, svařené víno i tisíce afrických zvířat. Znovu tu zazáří i netradiční vánoční zlatý baobab a tisíce světýlek. Uvidíte řadu Afrikou inspirovaných vánočních stromků i tradiční středoevropské dekorace. A ochutnat budete moct sváteční menu. Areál je ve svátečním čase otevřen až do 18:00 hodin.
1. prosinec 2024 20:46
Příroda, Královéhradecký kraj

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický Proboštův betlém

Poznejte nedávno nově zrestaurovaný Třebechovický Proboštův betlém. Jeho generální restaurování probíhalo za přítomnosti návštěvníků přímo v expozici muzea v letech 2015 až 2016. Víte, že dílo řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku? Betlém je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů, na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru. Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67.
1. prosinec 2024 9:27
Kultura, Královéhradecký kraj

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
30. listopad 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj