Úvod > Aktuality > Z Plzně do Českého lesa jezdí už dva cyklobusy
Z Plzně do Českého lesa jezdí už dva cyklobusy
"> ">
Letní sporty

Z Plzně do Českého lesa jezdí už dva cyklobusy

Rozvoji cykloturistiky v Českém lese má pomoci rozšíření linek cyklobusů z Plzně.
Zatímco stávající cyklobus Český les, který jezdí od 27. dubna o sobotách, nedělích a svátcích přes Horšovský Týn, Poběžovice, Hostouň a Bělou nad Radbuzou letos prodloužil svoji trasu až na Přimdu, na Tachovsko vyjíždí nová cyklobusová linka. Ta usnadní přístup pěším i cykloturistům hlavně z Plzeňska do oblasti kolem Tachova, ale také do oblasti kolem Hracholuské přehrady.

ČSAD autobusy Plzeň, tak po Brdském cyklobusu a cyklobusu Český les a Severním cyklobusu zpřístupní cyklistům z Plzeňska poslední vlakem s kolem hůře dostupnou oblast Českého lesa na Tachovsku.

Pro oba cyklobusy platí zvláštní jízdné vč. zvýhodněného dovozného za kolo pro zpáteční cestu během víkendu. Děti a majitelé některých karet mohou využít slev.

Výhodou cyklobusů je, že se můžete třeba i s dětmi nechat vyvézt na kopec a odtud postupně sjíždět do údolí. Na zpáteční cestu můžete nastoupit na jiné zastávce, případně dojet na vlak. Cyklisté zde přitom mohou kombinovat dopravu oběma cyklobusy – každý z nich obsluhuje jednu část Českého lesa.

Cyklobus Český les letos nekončí na hranicích v Železné, jako tomu bylo dosud, ale pokračuje až na Přimdu, v jejíž okolí bylo v posledních letech vyznačeno několik nových naučných stezek.

Nová linka cyklobusu Mže směřuje kolem přehrady Hracholusky, přes Stříbro a Bor na Tachovsko. Za výchozí bod výletu tak lze zvolit jak Tachov, který má i zázemí cyklistických služeb jako jsou cykloservis, půjčovna kol či ubytování se značkou Cyklisté vítáni, tak několik zastávek za ním v oblasti dřívějšího pohraničního pásma. Právě oblast kolem bývalé železné opony je cyklisty často vyhledávána.

Zdejší příroda s výjimkou staveb bývalé pohraniční stráže je neporušená a tak přitahuje jak cykloturisty, tak bikery.
Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích

Ve středu Poběžovic, na mírném návrší, se nachází areál zámku. Po opravách, které zámku navrátí důstojnou podobu významného šlechtického sídla, bude objekt využíván městem. Svoje prostory zde získá také muzejní expozice Panevropského hnutí.

Zámecký park Horšovský Týn

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.

Středověké město Stříbro

Středověké město Stříbro

Město Stříbro patří mezi přední středověká města na území dnešní ČR s mnoha zajímavými památkami. Prohlédnout si můžete např. renesanční radnici, minoritský klášter s Městským muzeem, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či Královskou dědičnou štolu Prokop.

Vodní nádrž Hracholusky

Vodní nádrž Hracholusky

Přehrada Hracholusky stojí na řece Mži přibližně 20 km západně nad Plzní. Přehrada vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením malebného údolí řeky Mže.