Úvod > Aktuality > Z Hradních slavností na Rychmburku na výlet do pekla nebo do skal
Památky

Z Hradních slavností na Rychmburku na výlet do pekla nebo do skal

  • Vydáno28. června 2019
Pokud hned v pátek po vysvědčení balíte kufry a vyrážíte na dovolenou směr Východní Čechy, bude se vám hodit jeden tip z pohádkové krajiny Železných hor. Hned v sobotu 29. června 2019 odpoledne můžete zahájit letošní prázdniny na Hradních slavnostech na hradě Rychmburk.
Pokud jste o Rychmburku nikdy neslyšeli, vězte, že je to hrad jako z pohádky, ale kromě akcí se dovnitř podíváte jen stěží. V polovině 20. století začal sloužit jako domov pro seniory, dnes zde žijí lidé s chronickým duševním onemocněním. Právě tradiční Hradní slavnosti jsou příležitost, kde můžete zbořit některé předsudky, protože obyvatelé Rychmburku se aktivně zapojují do průběhu slavností a setkání vždy provází milá a přátelská atmosféra.

I letos se můžete těšit na bohatý program. Uslyšíte středověkou hudbu Góthein. Atmosféru slavností podtrhnou jejich dobové kostýmy a repliky původních nástrojů, které se rozezní hradním nádvořím. Uvidíte kejklířské divadlo – Komedianti na káře. Dále pohádku o dvou furiantech, bláznivé princezně a zlém drakovi. Vystoupí pěvecký sbor Smíšek ze ZŠ Komenského ve Skutči.
 

Kejklíři, atrakce a věž

Hrad na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Krounky mezi dnešními městečky Skutčí a Prosečí založil kolem roku 1325 Tas z Rychmburka. Dominantou goticko-renesančního sídla odedávna bývala zdálky viditelná třicet metrů vysoká věž. Pokud vám přijde líto, že taková báječná rozhledna není přístupná, uděláme vám radost: právě Hradní slavnosti bývají jednou z výjimečných příležitostí, kdy se do věže hradu Rychmburka podíváte v rámci komentovaných prohlídek. Kromě toho se můžete zajít podívat do hradní galerie s výtvory obyvatel hradu, do krásně upravené zahrady, seznámit se s životem a potřebami lidí s duševním onemocněním a zakoupit si jejich rukodělné výrobky.

Pro děti bude připravené oblíbené malování na obličej, mohou si vyzkoušet dobový kolotoč, střelnici, nebo si něco vytvořit v keramické dílničce. Volně přístupné bude i Hradní sklepení, kde se můžete dozvědět něco o historii hradu Rychmburk.
 

Z ferraty do pohádky

údolí Krounky těsně pod hradem objevíte ferratu Šilinkův důl. Navzdory jménu nejde o ferratu, kterou znáte z vysokých hor, tady nebudete potřebovat speciální horolezecké vybavení. Stačí dobré boty a silné paže, jde totiž spíš o procházku podél řeky zajištěnou řetězy a můstky; snadno ji zvládnou i děti.

Kousek za Rychmburkem láká k návštěvě rozhledna Borůvka a v nedaleké Zderazi můžete prozkoumat unikátní byt, vyhloubený v pískovcových skalách (o prázdninách je otevřeno denně kromě pondělí vždy v 10, 13 a 15 hodin).

Hned za obcí pak začíná pohádková krajina Toulovcových Maštalí. V nádherných borových lesích protkaných hlubokými údolími a také spoustou turistických stezek a cyklotras objevíte spousty jeskyní, soutěsek a půvabných skalních útvarů, například Oslí chodbu nebo Kolumbovo vejce. Jedním z nejlákavějších míst je malé skalní bludiště v Budislavských skalách; dovede vás k němu červená značka z Vranic.
 

Víte, že…?

  • V červnu 1835 se v Předhradí, městečku pod hradem Rychmburkem, narodil básník Adolf Heyduk (zemřel roku 1923 v Písku). Portál Kudy z nudy by se mu líbil, sám byl velký cestovatel a kromě Šumavy a dalších českých krajů hodně jezdíval na Slovensko, do Itálie či na Kavkaz.
  • Hradní slavnosti můžete spojit s návštěvou Pekla Čertovina u Hlinska, unikátního zábavního centra s pekelně nabitým programem pro návštěvníky všech věkových kategorií. O prázdninách tu mají prodlouženou otevírací dobu, prohlídky je nutné rezervovat předem.
  • Tip máme i pro ty, kteří by se rádi podívali na skutečný hrad či zámek zevnitř: kousek od Toulovcových Maštalí stojí překrásný rokokový zámek Nové Hrady, přezdívaný Malý Schönbrunn nebo České Versailles. Kromě zámku tu objevíte zámeckou restauraci a vinárnu, První české muzeum cyklistiky, galerii klobouků, přírodní bludiště, upravené zahrady a také křížovou cestu vedoucí na návrší zvané Boží dům se zříceninou gotického hrádku.
Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Hrad Rychmburk

Hrad Rychmburk

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 se však otevřel turistům.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.

Pivnická rokle u Zderazi – unikátní český kaňon

Pivnická rokle u Zderazi – unikátní český kaňon

Pivnická rokle (přírodní památka Pivnice) někdy nazývaná Žižkovy maštale se nachází severovýchodně od Žďárských vrchů a leží na hranici Českomoravské vrchoviny a České křídové tabule.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Šilinkův důl – via ferrata

Šilinkův důl – via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky – nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.

Další aktuality

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, zapsán byl roku 2016. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Pravé masopustní veselí zažijete v muzeu v přírodě na Veselém Kopci a v Zubrnicích

V sobotu 4. února 2023 se v prostředí Muzea v přírodě Vysočina, na Veselém Kopci u Hlinska, uskuteční první program letošního roku – Masopust. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout tradiční obyčej, který je již třináct let součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace. Ve stejném termínu zve na masopustní obchůzku i Muzeum v přírodě Zubrnice.
Pardubický kraj | Kultura

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se raduje z prvního letošního hříběte

V Kladrubech nad Labem se radují z prvního letošního hříbátka ve stádě běloušů. První starokladrubské hříbě letošního roku se v Národním hřebčíně narodilo 26. ledna 2023. Dle pravidel pojmenovávání starokladrubských koní dostal novorozený hřebeček jméno Generalissimus Sandera VI – 9, dle počátečního písmene jména své matky. Číslice za jménem vyjadřuje, kolikátý potomek je hříbě po svém otci a u starokladrubských klisen je běžnou součástí jména.
Pardubický kraj | Zážitky