ÚvodAktualityZ Hradních slavností na Rychmburku na výlet do pekla nebo do skal
Památky

Z Hradních slavností na Rychmburku na výlet do pekla nebo do skal

  • 26. června 2023
Pokud hned v pátek po vysvědčení balíte kufry a vyrážíte na dovolenou směr Východní Čechy, bude se vám hodit jeden tip z pohádkové krajiny Železných hor. Hned v sobotu 1. července 2023 odpoledne můžete zahájit letošní prázdniny na Hradních slavnostech na hradě Rychmburk.
Pokud jste o Rychmburku nikdy neslyšeli, vězte, že je to hrad jako z pohádky, dříve byl otevřen jen při zvláštích příležitostech. Od loňské turistické sezony má otevřeno běžně.

V polovině 20. století začal sloužit jako domov pro seniory, posléze zde žili lidé s chronickým duševním onemocněním. Část hradu se nyní přestavuje, aby zde mohli poskytovat ubytování. 

Tradiční Hradní slavnosti jsou příležitost, kdy navštívit tento opomíjený skvost. 
 

 

Program Hradních slavností na Rychmburku 

I letos se můžete těšit na bohatý program, který začně ve 13:30 dobovou hudbou. Nebude chybět historický šerm "Vikingové", aktivity pro děti a dospělé, například dobová střelnice z luku, vrh sekerou či soutěže rytířských dovedností, dobový kolotoč, dílničky, malování na obličej a dobové trhy.

Od 15:15 je připravena zhruba 40minutová pohádka Strach má velké oči. Celý den bude doprovázet dobová hudba. Den skončí v 18 hodin.
 

Historie hradu Rychmburk

Hrad na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Krounky mezi dnešními městečky Skutčí a Prosečí založil kolem roku 1325 Tas z Rychmburka. Dominantou goticko-renesančního sídla odedávna bývala zdálky viditelná třicet metrů vysoká věž, do které se v rámci prohlídky můžete podívat. 

Roku 1425 byl hrad dobyt husity, v 1. polovině 16. stol. doplněn Jindřichem Šťastným z Valdštejna o pozdně gotický palác, za Kinských upraven v l. 1793-1798 barokně. Hrad má dvoudílnou dispozici.

Hrad Rychmburk byl od padesátých let minulého století veřejnosti nepřístupný. Stát ho jako konfiskát využil k sociálním účelům. Roku 2021 se poprvé zpřístupnil veřejnosti, pravidelně otevřený k běžným prohlídkám je od roku 2022.
 

Z ferraty do pohádky

údolí Krounky těsně pod hradem objevíte ferratu Šilinkův důl. Navzdory jménu nejde o ferratu, kterou znáte z vysokých hor, tady nebudete potřebovat speciální horolezecké vybavení. Stačí dobré boty a silné paže, jde totiž spíš o procházku podél řeky zajištěnou řetězy a můstky; snadno ji zvládnou i děti.

Kousek za Rychmburkem láká k návštěvě rozhledna Borůvka a v nedaleké Zderazi můžete prozkoumat unikátní skalní obydlí (Zderecký dům prochází rekonstrukcí, nicméně další sklípky jsou otevřené denně od 9 do 17 hodin). 

Hned za obcí pak začíná pohádková krajina Toulovcových Maštalí. V nádherných borových lesích protkaných hlubokými údolími a také spoustou turistických stezek a cyklotras objevíte spousty jeskyní, soutěsek a půvabných skalních útvarů, například Oslí chodbu nebo Kolumbovo vejce.

Jedním z nejlákavějších míst je malé skalní bludiště v Budislavských skalách; dovede vás k němu červená značka z Vranic.
 

Víte, že…?

  • V červnu 1835 se v Předhradí, městečku pod hradem Rychmburkem, narodil básník Adolf Heyduk (zemřel roku 1923 v Písku). Portál Kudy z nudy by se mu líbil, sám byl velký cestovatel a kromě Šumavy a dalších českých krajů hodně jezdíval na Slovensko, do Itálie či na Kavkaz.
  • Hradní slavnosti můžete spojit s návštěvou Pekla Čertovina u Hlinska, unikátního zábavního centra s pekelně nabitým programem pro návštěvníky všech věkových kategorií. O prázdninách tu mají prodlouženou otevírací dobu, prohlídky je nutné rezervovat předem.
  • Tip máme i pro ty, kteří by se rádi podívali na zámek: kousek od Toulovcových Maštalí stojí překrásný rokokový zámek Nové Hrady, přezdívaný Malý Schönbrunn nebo České Versailles. Kromě zámku tu objevíte zámeckou restauraci a vinárnu, galerii klobouků, přírodní bludiště, upravené zahrady a také křížovou cestu vedoucí na návrší zvané Boží dům se zříceninou gotického hrádku.
Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku Památky

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku Příroda

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.

Pivnická rokle u Zderaze Příroda

Pivnická rokle u Zderaze

Divoký kaňon vyhloubený v pískovcích a opukách. V rokli došlo v zimě 2024 k masivnímu sesuvu pískovcové stěny, cesta roklí je uzavřena.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce Příroda

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty Příroda

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Šilinkův důl – via ferrata Příroda

Šilinkův důl – via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky – nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Pardubickém kraji

Písníky s příjemnými plážemi, tiché zatopené lomy na kámen s chladnou vodou, přehrady i populární akvaparky a koupaliště – taková je nabídka oblíbených koupacích míst v Pardubickém kraji. Udělejte si hezký den a vyrazte za slunečními paprsky k vodě!
15. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

Od 11. do 28. července 2024 hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 4 500 hráčů z 43 zemí.
11. červenec 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2024 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
11. červenec 2024 9:44
Zážitky, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 26. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 5. července do 30. srpna 2024.
4. červenec 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.
29. červen 2024 10:26
Památky, Pardubický kraj

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a také performerky z interaktivní instalace Hemžení.
27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj

Na Svojanově se bude slavit 800 let od založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 29. a 30. června 2024, se tu bude slavit rovných 800 let od založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
26. červen 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj

Cyklobusy Českomoravským pomezím jezdí letos jen do Deštného v Orlických horách

Turistické autobusy pro pěší i cyklisty, který každé léto brázdí území regionu na pomezí Čech a Moravy, letos Pardubický kraj značně zredukoval. Speciální autobusy od června 2024 jezdí z Litomyšle, Lanškrouna a Pardubic do Deštného v Orlických horách. V provozu budou do konce září. Na výlet se tak můžete vydat třemi autobusy uzpůsobenými pro převoz kol. Cyklobusy jsou součástí systému integrované regionální dopravy Pardubického kraje (IREDO) a budou v provozu do konce září.
21. červen 2024 14:30
Letní sporty, Pardubický kraj