Úvod > Aktuality > Z dolu Hlubina postupně vzniká kulturně společenské centrum
Do nove upravených prostor se návštevníci podívají pravdepodobne v dubnu letošního roku
"> Do nove upravených prostor se návštevníci podívají pravdepodobne v dubnu letošního roku ">  	Z prumyslového areálu se stává moderní zábavní a vzdelávací ctvrt "> V Provozu Hlubina otevre svuj klub také oblíbený ostravský písnickár Jaromír Nohavica "> Z prumyslového areálu se stává moderní zábavní a vzdelávací ctvrt
Památky

Z dolu Hlubina postupně vzniká kulturně společenské centrum

  • Vydáno15. ledna 2015
Národní kulturní památka Důl Hlubina v Dolních Vítkovicích v Ostravě prochází velkou rekonstrukcí, která proměňuje historické budovy dolu ve vzdělávací a kulturní centrum. První návštěvníci se do nově upravených prostor podívají pravděpodobně v dubnu letošního roku.
VítkoviceZ bývalého černouhelného dolu Hlubina v Ostravě – Vítkovicích již několik let vzniká výchovné, vzdělávací a také kulturně společenské centrum. Stávající budovy postupně proměňují v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Areál bude netradičním způsobem sloužit nejen k výuce technických, ale také humanitních oborů. Kromě seminářů se v nových prostorách budou konat také koncerty, festivaly i výstavy.

K nejstarším a architektonicky nejcennějším budovám patří staré koupelny z roku 1899, které využívali horníci při fárání. Po rekonstrukci se stanou těžištěm Provozu Hlubina, promění se v denní a noční klub, kavárnu, ateliéry pro dílny, sál pro divadlo a tanec i informační stánek. Proměnou projde i bývalá jídelna, postavená v bruselském stylu v padesátých letech minulého století. Vzniknout by tu mělo nahrávací studio a devět hudebních zkušeben. Ve stejném stylu byly postaveny také nové koupelny, kde vzniknou například velké sály pro divadlo, promítání filmů, koncerty, výstavy. V bývalé trafostanici bude prostor pro umělecké ateliéry a budova, která kdysi sloužila jako materiálně-technické zabezpečení dolu by mělo být audiovizuální centrum pro profesionální filmaře i amatéry.

Ostrava VítkoviceV Provozu Hlubina otevře svůj klub také oblíbený ostravský písničkář Jaromír Nohavica. Slavnostní zahájení klubu se plánuje na den Jarkových narozenin, tj. 7. července.

Oblast Dolních Vítkovic prošla za poslední roky velkou obnovou – z průmyslového areálu se postupně stává moderní zábavní a vzdělávací čtvrť. Bývalá vysoká pec, kde se v minulosti tavilo železo, od jara roku 2012 slouží jako naučná stezka s vyhlídkovou věží. VI. energetická ústředna se zase změnila v Malý svět techniky – interaktivní muzeum průmyslu, v září roku 2014 byl otevřen i Velký svět techniky a několik let funguje také bývalý plynojem, díky veřejné anketě pojmenovaný "Gong", slouží nyní jako multifunkční aula. Posledním příkladem obnovy a nového využití průmyslové památky je Trojhalí Karolina v centru Ostravy. Právě na tyto objekty má být bývalý důl po obnově napojen.
Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na ranní, odpolední a noční směnu sem však namísto horníků přicházejí básníci, tanečníci nebo filmaři.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.