Úvod > Aktuality > Z bývalé sýpky vzniklo v Rokytnici v Orlických horách unikátní muzeum
Z bývalé sýpky vzniká muzeum Orlických hor
"> Z bývalé sýpky vzniká muzeum Orlických hor
Kultura

Z bývalé sýpky vzniklo v Rokytnici v Orlických horách unikátní muzeum

  • Vydáno30. července 2013
Z bývalé sýpky z první poloviny 19. století, vzniklo v Rokytnici nad Orlicí Muzeum Orlických hor. Stavební práce jsou již nyní dokončeny, nová expozice by se zde měla otevřít v polovině prosince. Nepůjde však o pouhé místo plné vitrín a artefaktů. V interaktivním prostoru si návštěvníci vyzkouší třeba tradiční řemesla.
Interaktivní expozice přiblíží zájemcům přírodu Orlických horInteraktivní expozice přiblíží zájemcům přírodu Orlických hor a také řemesla, kterými se živili místní obyvatelé. Expozice, která bude patřit Muzeu a galerii Orlických hor, by měla návštěvníka vtáhnout do děje a současně mu umožnit si některá řemesla vyzkoušet v praxi. Právě v těchto dnech probíhá v muzeu instalace těchto exponátů

Zajímavé bude i spojení moderních audiovizuálních prvků s historickým dřevěným interiérem bývalé sýpky z 19. století. Největším lákadlem nového muzea by se měla stát unikátní devět metrů vysoká skleněná voliéra procházející třemi patry, která představí okolo 50 druhů ptactva ve svých přirozených biotopech.

Muzeum by mělo plnit také společenský účel, pro který bude využíván audiovizuální sál včetně moderní 3D projekce. Pokud vše půjde podle plánu, nové instalace se návštěvníkům otevřou 15. prosince 2013.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Zámek Rychnov nad Kněžnou – dílo Jana Blažeje Santiniho

Zámek Rychnov nad Kněžnou – dílo Jana Blažeje Santiniho

Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice patří zámek v Rychnově nad Kněžnou k největším a nejkrásnějším barokním celkům v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.