!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky - chyťte si svou kuličku!

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky - chyťte si svou kuličku!

Vydáno 7. prosince 2019 Památky
I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí celkem 94 skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2019. První letošní vánoční kulička vypadla z orloje v neděli 1. prosince, další jí následují až do 24. prosince. Lovci skleněnek však na ně budou muset letos "číhat" o něco více. Vánoční kuličky totiž letos padají ve všedních dnech jen jednou denně, o víkendech jich pak ze stroje vypadne jedenáct.
Kuličky z časostrojeKdo naděluje v Brně? Ježíšek, Děda Mráz nebo Santa Claus? Omyl. V moravské metropoli je to orloj na náměstí Svobody. Zatímco běžně z něj vypadává jedna skleněná kulička za den, v předvánočním čase se jich vykutálí o něco víc, a to hlavně o víkendech.

Speciální vánoční kuličky padají z brněnského orloje od 1. do 24. 12. 2019, a to vždy po jedné denně, výjimkou jsou víkendy, kdy jich do rukou čekatelů spadne hned jedenáct. Vždy po hodině od jedenácté hodiny dopoledne do jedenácti v noci

Kuličky mají nový vánoční motiv - letos je inspirovaly barvy použité na vánočních hrncích, které jsou k dostání na brněnských adventních trzích. Skleněnky jsou zbarvené do červena, bíla nebo mají černý dekor. Návrh motivu zpracovali v rámci doprovodné části výuky studenti oboru průmyslový design Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Jde už o desátou vánoční edici města Brna.

Orloj BrnoVánoční speciály z orloje není možné koupit. Jediný způsob, jak kuličku získat, obnáší trpělivé čekání. Pokud se vám nepovede si kuličku chytit, můžete získat alespoň suvenýrovou skleněnku, kterou dostanete v Turistickém informačním centru. Kuličky na prodej ovšem mají jinou velikost. Jsou o něco menší, mají v průměru čtyři centimetry a uvnitř skla je zatavený znak Brna, tři královské korunky nebo připomínka generála Torstensona z dob, kdy město obléhala švédská vojska.

Stejně jako vloni i letos brázdí vánočě vyzdobené ulice speciální adventní tramvaj, která vás na náměstí Svobody i na další trhy odveze za běžné jízdné. V sobotu a v neděli můžete využít k poznávání brněnských památek turistický minibus a navštívit lze také Starou radnici a vystoupit po 173 schodech na radniční věž, ze které budete odměněni úchvatným pohledem na panorama města.
Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.