Úvod > Aktuality > Brněnský orloj vydává o Vánocích dvě speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!
Památky

Brněnský orloj vydává o Vánocích dvě speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

  • Vydáno8. prosince 2023
I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2023. Ale pozor! Letos to není jen jeden druh! Z brněnského orloje padají jak "běžné" vánoční kuličky, tak tentokrát i zcela nová raritní skleněnka s fosforovými prvky, takže ve tmě světélkuje! První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 24. listopadu, další jí následují až do 24. prosince.
kuličky z BrnaKdo naděluje v Brně? Ježíšek, Děda Mráz nebo Santa Claus? Omyl. V moravské metropoli je to orloj na náměstí Svobody. Zatímco běžně z něj vypadává jedna skleněná kulička za den, v předvánočním čase se jich vykutálí o něco víc, a to hlavně o víkendech.

Speciální vánoční kuličky padají z brněnského orloje od 24. 11. do 24. 12. 2023, a to vždy po jedné denně, výjimkou jsou víkendy, kdy jich do rukou čekatelů spadne hned jedenáct. Vždy po hodině od jedenácté hodiny dopoledne do jedenácti v noci.

Sběratelské kuličky tak vydává ikonický objekt ve dvou režimech, každý z nich přitom nabízí jinou variantu. Během všedních dnů padá ze stroje jen jedna skleněnka s vánoční vločkou. Během adventních nedělí a letos i na Štědrý den mohou lovci očekávat fosforové krásky od 11:00 do 23:00 každou celou hodinu. Celkem jich tak o nedělích vypadne ze stroje třináct. Letošní "denní" kulička má motiv pletené sněhové vločky. K dostání je i na eshopu TIC Brno darkyzbrna.cz. Kuličky, které jsou ceněným suvenýrem, vyrábí sklárna KarlovŽďáru nad Sázavou.
 

Jak si užít letošní Vánoce v Brně

hvězda BrnoStejně jako vloni i letos brázdí vánočně vyzdobené ulice speciální adventní tramvaj, která vás proveze centrem Brna. Adventní a vánoční trhy se konají na Náměstí Svobody, ale i na mnoha dalších místech v Brně – na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Moravském náměstí, na nádvoří Staré radnice, v Radnické ulici, na Zelňáku anebo v brněnském podzemí – Labyrintu pod Zelným trhem. Desítky prodejců vám nabídnou výrobky lidové tvorby, ať už ze dřeva, skla, keramiky, kovu nebo kůže, spoustu cukrářských pamlsků, zabíjačkové speciality, horký punč, medovinu a další vánoční pochoutky. Také Vánoční hvězda k symbolům Brněnských Vánoc a letos spolu s Halouzkovým betlémem letos tvoří hlavní vánoční výzdobu Dominikánského náměstí. Vánoční kluziště najdete v parku na Moravském náměstí. Spolu s kavárnou Parq a vyhlídkovým kolem vytváří útulný kout v nově zrekonstruovaném parku.
Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Další aktuality

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Projděte se vilou Tugendhat virtuálně

Z pohodlí vašeho domova si můžete zcela nerušeně a bez časových omezení projít brněnskou vilu Tugendhat. Muzeum města Brna během loňského roku připravilo zcela novou virtuální prohlídku, která nejen že zachytila současnou podobu vily Tugendhat, ale zároveň poutavou formou propojuje virtuální realitu s textovými, fotografickými a video materiály.
Jihomoravský kraj | Památky