Úvod > Aktuality > Z Brna do USA: seminář v Chicagu vyzdvihl světový odkaz Miesovy vily Tugendhat
Z Brna do USA: seminář v Chicagu vyzdvihl světový odkaz Miesovy vily Tugendhat
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Z Brna do USA: seminář v Chicagu vyzdvihl světový odkaz Miesovy vily Tugendhat

Vydáno 18. února 2021
Ve čtvrtek 4. února uspořádala chicagská Mies van der Rohe Society při IIT College of Architecture dvouhodinový online seminář věnovaný tématu Interiéry: Lilly Reich a Mies van der Rohe. Jako ukázkové dílo spolupráce této legendární dvojice architektů, byla zvolena brněnská Vila Tugendhat, která se tak stala ústředním bodem celého večera. Ta letos oslaví již 20. výročí zápisu na seznam UNESCO.
TugendhatOnline semináře se účastnilo zhruba dvacet předních světových odborníků na Miesovu architekturu. V první řadě se jednalo o vnuka Miese van der Rohe Dirka Lohana, který je rovněž uznávaným architektem, dceru původních majitelů vily Tugendhat, paní Danielu Hammer-Tugendhat a jejího manžela, profesora Iva Hammera, nebo Jong Soung Kimma (Miesova žáka a později spolupracovníka). Mezi vystupujícími samozřejmě nechyběli Reed Kroloff (děkan College of Architecture IIT), nebo Iveta Černá, ředitelka vily Tugendhat.

tugendhatDokonalá organizace pořadatelů prokázala, že i on-line akce mohou být nejen v době pandemie další alternativou odborného kontaktu. Mimořádně potěšující je fakt, že vila Tugendhat požívá tak vysoké renomé v kontextu světové architektury. Správce památky potěšila také opakovaně zmíněná pochvalná slova na mimořádnou úroveň památkové obnovy domu. Večer byl uveden krátkým filmem Tugendhat 90, režiséra Jiřího Zykmunda, který byl prezentován veřejnosti v minulém roce na webových stránkách a sociálních sítích vily Tugendhat, při příležitosti výročí 90. let od dokončení budovy.

tugendhatThe Mies van der Rohe Society je součástí Illinois Institute of Technology v Chicagu a jejím hlavním posláním je pečovat o odkaz a dílo Ludwiga Mies van der Rohe. Hlavním předmětem zájmu je kampus chicagské univerzity, který Mies navrhl ve 40. a 50. letech minulého století poté, co byl v roce 1938 donucen k emigraci z rodného Německa do USA. V tzv. Crown Hall tohoto kampusu byla v roce 2012 rovněž prezentována Putovní výstavy vily Tugendhat připravená Studijním a dokumentačním centrem vily. Všichni odborníci se shodli, že Vila Tugendhat představuje jednu z nejpřitažlivějších staveb Miesovy kariéry a celosvětově unikátní doklad jeho architektury, který se, na rozdíl od řady jeho dalších projektů, dochoval ve vysoce autentickém stavu.


Vila letos oslavuje 20. výročí zařazení na seznam UNESCO

vila tugendhatJedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO (v roce 2001). K vile patří i přilehlá zahrada. Pozemek věnoval otec Grety Tugendhatové, známý brněnský textilní průmyslník Löw-Beer. Vila je označována, spolu s německým pavilónem v Barceloně (1929), za nejvýznačnější předválečné dílo Miese van der Rohe a stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení. Patří k základním dílům světové moderní architektury – funkcionalismu. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století.

vila TugendhatFritz Tugendhat (1895-1958) a jeho žena Greta, rozená Löw-Beerová (1903-1970), pocházeli z židovských německých rodin průmyslníků a obchodníků, kteří v Brně žili již po několikátou generaci. V roce 1928 se seznámili s Ludwigem Miese van der Rohe a na silvestrovském večírku společně načrtli první plány vily. V červnu 1929 zahájili stavbu a v prosinci 1930 se Tugendhatovi stěhovali. Jejich štěstí ale netrvalo dlouho – roku 1938 museli Tugendhatovi kvůli svému židovskému původu uprchnout před nacisty, nejdříve do Švýcarska, později do Venezuely. Bylo to na poslední chvíli; už o rok později zabralo dům gestapo.
Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Vila Tugendhat Brně – nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice

Vila Tugendhat Brně – nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice

Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána v roce 2001. Jedná se o jedinou památku moderní architektury v České republice, která je na tento prestižní seznam zapsána.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.