Úvod > Aktuality > Z Brna do USA: seminář v Chicagu vyzdvihl světový odkaz Miesovy vily Tugendhat
Kultura

Z Brna do USA: seminář v Chicagu vyzdvihl světový odkaz Miesovy vily Tugendhat

  • Vydáno18. února 2021
Ve čtvrtek 4. února uspořádala chicagská Mies van der Rohe Society při IIT College of Architecture dvouhodinový online seminář věnovaný tématu Interiéry: Lilly Reich a Mies van der Rohe. Jako ukázkové dílo spolupráce této legendární dvojice architektů, byla zvolena brněnská Vila Tugendhat, která se tak stala ústředním bodem celého večera. Ta letos oslaví již 20. výročí zápisu na seznam UNESCO.
TugendhatOnline semináře se účastnilo zhruba dvacet předních světových odborníků na Miesovu architekturu. V první řadě se jednalo o vnuka Miese van der Rohe Dirka Lohana, který je rovněž uznávaným architektem, dceru původních majitelů vily Tugendhat, paní Danielu Hammer-Tugendhat a jejího manžela, profesora Iva Hammera, nebo Jong Soung Kimma (Miesova žáka a později spolupracovníka). Mezi vystupujícími samozřejmě nechyběli Reed Kroloff (děkan College of Architecture IIT), nebo Iveta Černá, ředitelka vily Tugendhat.

tugendhatDokonalá organizace pořadatelů prokázala, že i on-line akce mohou být nejen v době pandemie další alternativou odborného kontaktu. Mimořádně potěšující je fakt, že vila Tugendhat požívá tak vysoké renomé v kontextu světové architektury. Správce památky potěšila také opakovaně zmíněná pochvalná slova na mimořádnou úroveň památkové obnovy domu. Večer byl uveden krátkým filmem Tugendhat 90, režiséra Jiřího Zykmunda, který byl prezentován veřejnosti v minulém roce na webových stránkách a sociálních sítích vily Tugendhat, při příležitosti výročí 90. let od dokončení budovy.

tugendhatThe Mies van der Rohe Society je součástí Illinois Institute of Technology v Chicagu a jejím hlavním posláním je pečovat o odkaz a dílo Ludwiga Mies van der Rohe. Hlavním předmětem zájmu je kampus chicagské univerzity, který Mies navrhl ve 40. a 50. letech minulého století poté, co byl v roce 1938 donucen k emigraci z rodného Německa do USA. V tzv. Crown Hall tohoto kampusu byla v roce 2012 rovněž prezentována Putovní výstavy vily Tugendhat připravená Studijním a dokumentačním centrem vily. Všichni odborníci se shodli, že Vila Tugendhat představuje jednu z nejpřitažlivějších staveb Miesovy kariéry a celosvětově unikátní doklad jeho architektury, který se, na rozdíl od řady jeho dalších projektů, dochoval ve vysoce autentickém stavu.


Vila letos oslavuje 20. výročí zařazení na seznam UNESCO

vila tugendhatJedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO (v roce 2001). K vile patří i přilehlá zahrada. Pozemek věnoval otec Grety Tugendhatové, známý brněnský textilní průmyslník Löw-Beer. Vila je označována, spolu s německým pavilónem v Barceloně (1929), za nejvýznačnější předválečné dílo Miese van der Rohe a stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení. Patří k základním dílům světové moderní architektury – funkcionalismu. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století.

vila TugendhatFritz Tugendhat (1895-1958) a jeho žena Greta, rozená Löw-Beerová (1903-1970), pocházeli z židovských německých rodin průmyslníků a obchodníků, kteří v Brně žili již po několikátou generaci. V roce 1928 se seznámili s Ludwigem Miese van der Rohe a na silvestrovském večírku společně načrtli první plány vily. V červnu 1929 zahájili stavbu a v prosinci 1930 se Tugendhatovi stěhovali. Jejich štěstí ale netrvalo dlouho – roku 1938 museli Tugendhatovi kvůli svému židovskému původu uprchnout před nacisty, nejdříve do Švýcarska, později do Venezuely. Bylo to na poslední chvíli; už o rok později zabralo dům gestapo.
Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Vila Tugendhat Brně – nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice

Vila Tugendhat Brně – nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice

Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána v roce 2001. Jedná se o jedinou památku moderní architektury v České republice, která je na tento prestižní seznam zapsána.

Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Projděte se vilou Tugendhat virtuálně

Z pohodlí vašeho domova si můžete zcela nerušeně a bez časových omezení projít brněnskou vilu Tugendhat. Muzeum města Brna během loňského roku připravilo zcela novou virtuální prohlídku, která nejen že zachytila současnou podobu vily Tugendhat, ale zároveň poutavou formou propojuje virtuální realitu s textovými, fotografickými a video materiály.
Jihomoravský kraj | Památky

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se na komentované prohlídky, kulturní léto či okurkové slavnosti

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2024? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které letos oslaví 40. ročník, je to například divadelní festival Znojmo žije divadlem, dvouměsíční Znojemské kulturní léto, Májové slavnosti, Hudební festival Znojmo, Slavnosti okurek, program Městského divadla Znojmo, ale i další dílčí koncerty a představení v různých koutech města. Ve středu 21. února jsou všichni zájemci zváni na speciální prohlídky města v rámci Mezinárodního dne průvodců.
Jihomoravský kraj | Památky