Úvod > Aktuality > XIII. Muzejní noc – co přinese šťastná třináctka?
XIII. Muzejní noc – co přinese šťastná třináctka?
"> ">
Kultura

XIII. Muzejní noc – co přinese šťastná třináctka?

  • Vydáno15. května 2017
Třináctky sice mají všelijakou pověst, ale XIII. ročník Festivalu muzejních nocí bude určitě šťastný. Třeba proto, že do úspěšné akce se letos přihlásil rekordní počet muzeí a galerií, knihoven, památek a divadel. Věřte nebo ne, ale od 19. května do 10. června se ve 178 otevírají brány a dveře 552 institucí.
Letošní Festival muzejních nocí vypukne v pátek 19. květnaLitoměřicích; a hned v pátek a v sobotu si užijete Litoměřickou muzejní noc. Oblastní muzeum zve na komentované prohlídky, historické dílny a ohňovou show, v Severočeské galerii výtvarného umění prožijete večer s atmosférou první republiky, vyhlídková věž Kalich láká na prohlídky spojené s kvízem a Knihovna K. H. Máchy na příběhy z Večerníčku. V sobotu se do programu zapojí i Dílna ručního papíru a v parku Václava Havla bude celé odpoledne nachystaný báječný program pro děti. Téměř měsíc trvající festival vyvrcholí XIV. ročníkem Pražské muzejní noci, která celý festival v sobotu 10. června uzavře. Ale červen je ještě daleko, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na to nejzajímavější, co vás čeká a nemine.
 

Muzejní noční premiéry 19. května

Nejbohatší program je nachystaný na pátek a sobotu 19. a 20. května. V pátek chystá Východočeské muzeum Pardubickou muzejní noc, na muzejní noc se můžete vypravit také do zdejšího železničního muzea. Páteční večer bude patřit také Muzejní noci v Jablonci nad Nisou, Kutnohorské muzejní noci, Muzejní noci v Pelhřimově a Olomoucké muzejní noci, zajímavé programy nachystala na páteční večer a noc také řada muzeí v Mladé Boleslavi. Do Vrchlabí se můžete vypravit na Zemědělskou muzejní noc, věnovanou krkonošským hospodářům po roce 1945, Muzejní noc v Uherském Hradišti láká do Slováckého muzea a dalších míst. Na Muzejní noc s carem Mikulášem II. a fotografování v historickém fotoateliéru zve Masarykovo muzeum v Hodoníně, zatímco v nedalekém Kyjově se odehraje Muzejní noc ve stylu RETRO; ostatně expozice Vlastivědného muzea jsou už také poněkud retro a muzeum se s nimi stávající výstavou loučí. Na konci června se výstavní prostory až do konce roku 2018 uzavřou, abyste si je opět mohli prohlédnout v docela novém stylu. Na pátek i sobotu 19. a 20. května plánují Muzejní noc pod Ještědem muzea z Liberecka, zatímco muzea z Karlovarska naplánovala svou Muzejní noc na tento i další víkend. Od pátku až do neděle se bude slavit v Mikulově, Muzejní noc v barokním stylu si užijete v pátek večer.
 

Sobota 20. května: muzejní noci v Brně, Příbrami, Žacléři a Vodním domě

K Brněnské muzejní noci se v sobotu 20. května nepřipojí jen muzea a galerie, ale také řada méně obvyklých míst – například zábavný vědecký park Vida. Muzejní noc už od čtyř hodin odpoledne nabídne v okolí budovy stanoviště s experimenty a v 17 hodin vás čeká první uvedení science show Od blesku k hromu. Venkovní program bude zdarma, se slevou můžete navštívit i expozici v pavilonu, zahrát si hru s pokladem a zhlédnout 3D film Divoká Afrika. V tradičním duchu se ponese Muzejní noc na Špilberku, vylepšená přítomností Marie Terezie – víte, že tahle dáma letos slaví 300. výročí od narození?
 
Na Muzejní noc jsou v sobotu 20. května nachystáni také permoníci a zaměstnanci Hornického muzeaPříbrami. V areálu Ševčinského dolu vystoupí známá hudební skupina Ginevra a Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou s představením Hrátky s čertem na motivy hry příbramského rodáka Jana Drdy, na dole Vojtěch budou probíhat noční prohlídky tajuplného podzemí.
 
Muzejní noc oslaví v sobotu 20. května také Vodní dům u přehrady Švihov, známé spíše jako Želivka, a konečně při Muzejní noci v Žacléři se vydáte po stopách účastníků výletní plavby na sever v roce 1928, která skončila havárií lodi a její dramatickou záchranou daleko za polárním kruhem.
 

Další Muzejní noci v květnu a červnu

Kde se bude Muzejní noc slavit dál? V pátek 26. května se vydejte na Muzejní noc na Svaté Hoře nad Příbramí, ve stejném termínu se chystají také Táborská muzejní noc, Mělnická muzejní noc, Chrudimská muzejní noc, Brandýsko-boleslavská muzejní noc a Plzeňská muzejní noc. V západočeské metropoli se před vámi otevřou například brány Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí. Noční návštěvníky v sobotu přivítají také muzea v Hradci Králové, Teplicích, Jihlavě a Vsetíně, kdežto v neděli 27. května jste zváni na Muzejní noc a Den starokladrubského koně do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.
 
Další pátek 2. června bude Muzejní noc slavit třeba Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického v Třeboni či Třebechovické muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem, sobota 3. června přivede Muzejní noci do Litomyšle, do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše anebo do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
 
A konečně v pátek 9. června oslaví Muzejní noc Ústí nad Labem a společně s ním také Opava a Valašské Meziříčí, zatímco sobota bude dnem Pražské muzejní noci a Ostravské muzejní noci. Definitivní a poslední tečku za letošním festivalem pak udělá Muzejní noc v Čelákovicíchsobotu 24. června.
 
Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena, v roce 2013 se však stala součástí prohlédkového okruhu. Můžete si zde prohlédout zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře.

Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum Žacléř se nachází na Rýchorském náměstí v památkově chráněné budově bývalého okresního soudu. Kromě stálé expozice, zaměřené na historii regionu, pořádá pravidelně tématické výstavy různého zaměření, workshopy, výtvarné dílny, Muzejní noc a další akce.

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Muzeum sídlí v bývalé ředitelské vile Pražské železářské společnosti 10 min od centra města. Můžete zde navštívit expozici věnovanou historii Kladna, tématicky různorodé výstavy a další akce.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Rádi cestujete a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existují v Litoměřicích celkem čtyři prohlídkové okruhy.

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zbytky středověkého hrádku Kamýk stojí na strmé skále v nadmořské výšce 382 metrů nad stejnojmennou vsí. Hrad nechal postavit král Jan Lucemburský k ochraně cesty do Litoměřic. Zároveň plnil hrad i funkci signalizační.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder. V roce 2022 je nepřístupný kvůli rekonstrukci.

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.