Úvod > Aktuality > XIII. Muzejní noc – co přinese šťastná třináctka?
Kultura

XIII. Muzejní noc – co přinese šťastná třináctka?

  • Vydáno15. května 2017
Třináctky sice mají všelijakou pověst, ale XIII. ročník Festivalu muzejních nocí bude určitě šťastný. Třeba proto, že do úspěšné akce se letos přihlásil rekordní počet muzeí a galerií, knihoven, památek a divadel. Věřte nebo ne, ale od 19. května do 10. června se ve 178 otevírají brány a dveře 552 institucí.
Letošní Festival muzejních nocí vypukne v pátek 19. květnaLitoměřicích; a hned v pátek a v sobotu si užijete Litoměřickou muzejní noc. Oblastní muzeum zve na komentované prohlídky, historické dílny a ohňovou show, v Severočeské galerii výtvarného umění prožijete večer s atmosférou první republiky, vyhlídková věž Kalich láká na prohlídky spojené s kvízem a Knihovna K. H. Máchy na příběhy z Večerníčku. V sobotu se do programu zapojí i Dílna ručního papíru a v parku Václava Havla bude celé odpoledne nachystaný báječný program pro děti. Téměř měsíc trvající festival vyvrcholí XIV. ročníkem Pražské muzejní noci, která celý festival v sobotu 10. června uzavře. Ale červen je ještě daleko, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na to nejzajímavější, co vás čeká a nemine.
 

Muzejní noční premiéry 19. května

Nejbohatší program je nachystaný na pátek a sobotu 19. a 20. května. V pátek chystá Východočeské muzeum Pardubickou muzejní noc, na muzejní noc se můžete vypravit také do zdejšího železničního muzea. Páteční večer bude patřit také Muzejní noci v Jablonci nad Nisou, Kutnohorské muzejní noci a Muzejní noci v Pelhřimově, zajímavé programy nachystala na páteční večer a noc také řada muzeí v Mladé Boleslavi. Do Vrchlabí se můžete vypravit na Zemědělskou muzejní noc, věnovanou krkonošským hospodářům po roce 1945, Muzejní noc v Uherském Hradišti láká do Slováckého muzea a dalších míst. Na Muzejní noc s carem Mikulášem II. a fotografování v historickém fotoateliéru zve Masarykovo muzeum v Hodoníně, zatímco v nedalekém Kyjově se odehraje Muzejní noc ve stylu RETRO; ostatně expozice Vlastivědného muzea jsou už také poněkud retro a muzeum se s nimi stávající výstavou loučí. Na konci června se výstavní prostory až do konce roku 2018 uzavřou, abyste si je opět mohli prohlédnout v docela novém stylu. Na pátek i sobotu 19. a 20. května plánují Muzejní noc pod Ještědem muzea z Liberecka, zatímco muzea z Karlovarska naplánovala svou Muzejní noc na tento i další víkend. Od pátku až do neděle se bude slavit v Mikulově, Muzejní noc v barokním stylu si užijete v pátek večer.
 

Sobota 20. května: muzejní noci v Brně, Příbrami, Žacléři a Vodním domě

K Brněnské muzejní noci se v sobotu 20. května nepřipojí jen muzea a galerie, ale také řada méně obvyklých míst – například zábavný vědecký park Vida. Muzejní noc už od čtyř hodin odpoledne nabídne v okolí budovy stanoviště s experimenty a v 17 hodin vás čeká první uvedení science show Od blesku k hromu. Venkovní program bude zdarma, se slevou můžete navštívit i expozici v pavilonu, zahrát si hru s pokladem a zhlédnout 3D film Divoká Afrika. V tradičním duchu se ponese Muzejní noc na Špilberku, vylepšená přítomností Marie Terezie – víte, že tahle dáma letos slaví 300. výročí od narození?
 
Na Muzejní noc jsou v sobotu 20. května nachystáni také permoníci a zaměstnanci Hornického muzeaPříbrami. V areálu Ševčinského dolu vystoupí známá hudební skupina Ginevra a Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou s představením Hrátky s čertem na motivy hry příbramského rodáka Jana Drdy, na dole Vojtěch budou probíhat noční prohlídky tajuplného podzemí.
 
Muzejní noc oslaví v sobotu 20. května také Vodní dům u přehrady Švihov, známé spíše jako Želivka, a konečně při Muzejní noci v Žacléři se vydáte po stopách účastníků výletní plavby na sever v roce 1928, která skončila havárií lodi a její dramatickou záchranou daleko za polárním kruhem.
 

Další Muzejní noci v květnu a červnu

Kde se bude Muzejní noc slavit dál? V pátek 26. května se vydejte na Muzejní noc na Svaté Hoře nad Příbramí, ve stejném termínu se chystají také Táborská muzejní noc, Mělnická muzejní noc, Chrudimská muzejní noc, Brandýsko-boleslavská muzejní noc a Plzeňská muzejní noc. V západočeské metropoli se před vámi otevřou například brány Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí. Noční návštěvníky v sobotu přivítají také muzea v Hradci Králové, Teplicích, Jihlavě a Vsetíně, kdežto v neděli 27. května jste zváni na Muzejní noc a Den starokladrubského koně do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.
 
Další pátek 2. června bude Muzejní noc slavit třeba Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického v Třeboni či Třebechovické muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem, sobota 3. června přivede Muzejní noci do Litomyšle, do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše anebo do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
 
A konečně v pátek 9. června oslaví Muzejní noc Ústí nad Labem a společně s ním také Opava a Valašské Meziříčí, zatímco sobota bude dnem Pražské muzejní noci a Ostravské muzejní noci. Definitivní a poslední tečku za letošním festivalem pak udělá Muzejní noc v Čelákovicíchsobotu 24. června.
 
Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena, v roce 2013 se však stala součástí prohlédkového okruhu. Můžete si zde prohlédout zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zbytky středověkého hrádku Kamýk stojí na strmé skále v nadmořské výšce 382 metrů nad stejnojmennou vsí. Hrad nechal postavit král Jan Lucemburský k ochraně cesty do Litoměřic. Zároveň plnil hrad i funkci signalizační.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder. Až do roku 2025 pokračuje jeho rekonstrukce.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Muzeum sídlí v bývalé ředitelské vile Pražské železářské společnosti 10 min od centra města. Můžete zde navštívit expozici věnovanou historii Kladna, tématicky různorodé výstavy a další akce.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum Žacléř se nachází na Rýchorském náměstí v památkově chráněné budově bývalého okresního soudu. Kromě stálé expozice, zaměřené na historii regionu, pořádá pravidelně tématické výstavy různého zaměření, workshopy, výtvarné dílny, Muzejní noc a další akce.

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Rádi cestujete a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existují v Litoměřicích celkem čtyři prohlídkové okruhy.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura